Հրազդանցիները բողոքի ակցիա կանցկացնեն երկաթահանքի շահագործման դեմ
Նոյեմբերի 9-ին, ժամը 13:00-ին Հրազդանի Սահամանդրության հրապարակում տեղի կունենա զանգվածային բողոքի իրազեկված միջոցառում ընդդեմ Հրազդանի երկաթի հանքի շահագործման:
Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում տեղեկացրել է Հրազդանի քաղաքացիական նախաձեռնող խմբի անդամ Մերոսպ Մեսրոպյանը: Հրազդանցիների բողոքը կապված է այն փաստի հետ, որ չինական «Fortune Oil» ընկերությունը ձեռք է բերել «Նագին» ընկերության բաժնետոմսերը, որը 2009 թվականին ներկայացրել էր Հրազդանի երկաթահանքի բաց եղանակով շահագործման նախագիծը: Բնապահպանության ոլորտի փորձագետները կարծիք են հայտնել, որ Հրազդանի և Աբովյանի երկաթահանքերի բաց եղանակով շահագործումը կարող է հանգեցնել նրան, որ Երևանը և Հրազդանը կզրկվեն խմելու ջրից: Դրա հետ մեկտեղ նշվում են ջրի հնարավոր կորստի տարբեր ցուցանիշներ` 40-ից մինչև 60%:
Մեսրոպ Մեսրոպյանը տեղեկացրել է, որ  իրենց միջոցառման ժամանակ կհնչեն ելույթներ, որի ժամանակ բանախոսները կբացատրեն, թե ինչ վնասներ կարող է բերել երկաթի հանքի շահագործումը:
«Այնուհետև կանցկացվի ավտոերթ դեպի այն վայրը, որտեղ արդեն սկսվել են հորատման աշխատանքները՝ փորձանմուշներ վերցնելու համար: Մենք կպահանջենք այդ աշխատանքներն իրականացնող կազմակերպությունից համապատասխան փաստաթղթեր, որպեսզի իմանանք` արդյոք նրանք ունեն իրավունք այդ աշխատանքների իրականացման համար: Ինչպես նաև տեղում կանցկացնենք բողոքի ակցիա և կպահանջենք նրանցից հեռանալ այդ տարածքից», - ասել է  Մեսրոպ Մեսրոպյանը:

2026, 29 May, Friday
A demonstration protesting the exploitation of the Hrazdan iron mine will take place at 1 pm on Nov. 9 in the Armenian city's Constitution Square, Mesrop Mesropyan, one of the organizers of the initiative, told Epress.am.
Recall, Chinese company Fortune Oil obtained shares in Nagin Company, which in 2009 submitted the project for the openpit development of Hrazdan iron mine. Independent experts are of the opinion that openpit development of Hrazdan and Abovyan mine may lead to Hrazdan and Yerevan being deprived of drinking water with different water losses mentioned from 40% to 60%.
Mesropyan stated that there will be speeches during the demonstration that will explain the damages that mine exploitation might lead to.
"Then a motorcade to the area where drilling has already begun — to get sample. We will ask those companies carrying out the work the appropriate paperwork so that we may know whether they have a right to carry out that work or not. Also, we will stage a protest on site and will ask they leave the area," said the demonstration organizer.