Բանակի ամեն մի մանրուք չպետք է հայտնենք ի լուր աշխարհի, պնդում է Սեյրան Օհանյանը
Հայկական բանակում տեղի ունեցող արտակարգ դեպքերի նկատմամբ առաջին հերթին անհանդուրժող է հենց բանակի ղեկավարությունը, որն ավելի լավ է տիրապետում իրավիճակին: Այս մասին երեկ «1-ին հարցազրույց» հաղորդման եթերում հայտարարել է ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Մենք առաջինն ենք ուզում բացահայտել, քանի որ ցանկացած հացագործության բացահայտում ամրապնդում է կարգապահությունը բանակում, և մթնոլորտ է ստեղծում միջանձնային հարաբերությունների բարելավման ուղղությամբ: Մենք այսօրվա տեղեկատվական դաշտում չենք կարող ոչինչ թաքցնել մեր հասարակությունից: Այդ գործընթացին մասնակցում են բոլոր տուժած զինծառայողների ծնողները: Ցավոք սրտի, գաղտնիության ռեժիմից ելնելով՝ մենք նրանց մասնակից չենք դարձնում այն բոլոր խորհրդակցություններին, ժողովներին, կոլեգիաներին, որ անց ենք կացնում: Եթե նրանք գոնե մեկ անգամ ներկա լինեին, ապա կտեսնեին՝ որքան խստապահանջ ենք այդ քննարկումների ընթացքում: Այնպես որ մենք բաց ենք հասարակության առջև, անպատժելիության մթնոլորտ չկա: Յուրաքանչյուր դեպքի շուրջը հարուցվում է քրեական գործ. ովքեր քրեական պատասխանատվության են ենթարկվում, մենք հայտարարում ենք, ովքեր՝ ոչ, ծառայողական քննությամբ նրանք կարգապահական տույժեր են ստանում: Գտնում եմ, որ ամենօրյա մեր աշխատանքը, ամեն մի մանրուք մենք չպետք է հայտնենք ի լուր աշխարհի», - հայտարարել է Օհանյանը:
Անդրադառնալով անցնող աշնանային զորակոչի խնդիրներին` նախարարը նշել է, որ տվյալ զորակոչի ընթացքում ՊՆ-ն առավել մեծ ուշադրություն ենք դարձնում բժշկական խնդիրներին:
«Զորակոչից զորակոչ ունենք բավականին առաջընթաց, բայց լինում են նաև բացթողումներ, կաշառակերության դեպքեր ենք արձանագրում, պահանջկոտության հետ մեկտեղ կոռուպցիոն ռիսկերն են ավելանում: Այս խնդիրների շուրջ նույնպես և՛ պաշտպանության նախարարությունը, և՛ ոստիկանությունը, և՛ անվտանգության ծառայությունը, և՛ դատախազությունը լուրջ միջոցառումներ են ձեռնարկում», - նշել է Օհանյանը:

Don't Have to Announce Every Detail of Our Work to the World, Insists Defense Minister
Those who won't tolerate emergency incidents in the Armenian army first and foremost are the army's leadership, who have better knowledge of the situation, said Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan in a televised interview on Monday.
"We're the first ones who want to uncover , since the disclosure of any crime strengthens the discipline in the army and creates an atmosphere toward improving personal relations. In this day and age, we can't hide anything from our public. The parents of all affected soldiers participate in this process. Regretfully, based on confidentiality, we don't make them participants of all of our consultations and meetings. If they were present at least once, they would see how strict we are at those meetings. Thus, we are open before the public; there is no atmosphere of impunity. For every incident a criminal case is launched: we announce whoever is subject to criminal liability; whoever isn't, they receive disciplinary penalties. I find that we shouldn't announce every trifle of our everyday work to the entire world," he said.
Weighing in on issues related to the military draft last fall, the defense minister said that during the draft, the ministry pays greater attention to medical issues.
"We have made a lot of progress from draft to draft, but there are also omissions: we take note of cases of bribery and the risks of corruption increase along with fastidiousness. The defense ministry, the police, the security service and the prosecutor's office take serious measures likewise on these issues," Ohanyan said.