Սարկոզին մտադիր է ողջ Եվրոպայում քրեականացնել Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին մտադիր է առաջարկել բոլոր եվրոպական երկրներին Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ ընդունել: Այս մասին հայտնում է 1news.az-ը` հղում կատարելով թուրքական Hurriyet-ին:
Պարբերականի տեղեկություններով` ֆրանսիացի առաջնորդը Եվրամիության բոլոր երկրներին առաջարկել է Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիր կնքել: Պարբերականը հիշեցնում է, որ Եվրամիությունում Գերմանիայի նախագահության օրոք սույն միության երկրներն արդեն ընդունել են ռասայական խտրականության և այլատյացության դեմ հռչակագիրը, ինչպես նաև Հոլոքոստի ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
Այժմ Ֆրանսիան մտադիր է Եվրամիության օրակարգ մտցնել նաև Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը և դրանով իսկ կապել այն Հոլոքոստի հետ: Ինչպես հայտնում է պարբերականը, եվրոպական երկրները դեռևս չեն արձագանքել այս առաջարկին:

Саркози намерен криминализировать отрицание Геноцида армян во всей Европе
Президент Франции Николя Саркози намерен предложить всем европейским странам принять закон о криминализации отрицания Геноцида армян. Об этом сообщает 1news.az со ссылкой на турецкую газету Hurriyet.
По сведениям издания, французский лидер предложил подписание рамочного соглашения  между всеми странами ЕС о принятии закона о криминализации отрицания Геноцида армян. Газета напоминает, что в период председательства Германии в Евросоюзе страны ЕС уже приняли конвенцию против расизма, расовой дискриминации, ксенофобии и связанной с ними нетерпимости, а также криминализации отрицания Холокоста.
Теперь Франция намерена внести в повестку ЕС и вопрос криминализации отрицания Геноцида армян и тем самым увязать его с Холокостом. Как сообщает газета, Франция уже предприняла в этом направлении ряд шагов, однако другие европейские страны пока не отреагировали на предложение Саркози.