Հայաստանում չգիտեն` ինչու է Ֆրանսիան քրեականացնում Ցեղասպանության ժխտումը. փորձագետ
Հայաստանում սխալ են ըմբռնում Ֆրանսիայում Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին նախաձեռնությունը` կապելով այն հայկական լոբբիի գործունեության հետ: Այս մասին հունվարի 10-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով` դա  Ֆրանսիայի «ինքնուրույն խաղն է», որը ցանկանում է Անկարային ավելի հեռացնել «եվրոպական գործերից»: Քաղաքագետը նշել է, որ Ֆրանսիային դուր չեն գալիս արաբական աշխարհում իր դերն ավելացնելու Թուրքիայի ձգտումները, քանի որ Ֆրանսիան ավանդաբար իր ազդեցությունն ունի այնտեղ:
Միաժամանակ Իսկանդարյանը նշել է, որ Հայոց Ցեղասպանության ժխտման քրեականացումը մարդասիրական բաղադրիչ ունի:

В Армении не знают, почему Франция криминализирует отрицание Геноцида - эксперт
В Армении неправильно воспринимают инициированный во Франции процесс криминализации отрицания Геноцида армян, связывая его с деятельностью армянского лобби. Об этом на пресс-конференции во вторник, 10 января, заявил директор Института Кавказа Александр Искандарян.
По его словам, это - «самостоятельная игра» Франции, которая желает еще более отстранить Анкару от «европейских дел». Политолог отметил также, что Парижу не нравится стремление Турции повысить свою роль в арабском мире, где Франция традиционно имеет влияние.
При этом Искандарян сказал, что в процессе криминализации отрицания Геноцида присуствует и гуманистическая составляющая.