Դինքի սպանության կազմակերպչին սպառնում են բանտում
Թուրքահայ լրագրող, «Ագոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի գործով անցնող մեղադրյալ Յասին Հայալը երեկ Ստամբուլում կայացած դատական նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ Թուրքիայի Հանրապետությունն օգտագործեց իրեն, իսկ այժմ իր կյանքը վտանգված է, հաղորդում է Hurriyet Daily News-ը:
Հայալը հայտարարել է, որ բանտի աշխատկիցները սպառնացել են իրեն և պահանջել, որ նրանց հարցաքննեն: Հիշեցնենք, որ Հայալն այն անձանցից մեկն է, ով աշխատել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին Դինքի վրա կրակած Օգյուստ Սամաստի հետ` հանդիսանալով սպանության հիմնական կազմակերպիչներից մեկը:
«Թուրքիայի Հանրապետությունն օգտագործել է ինձ, և այժմ իմ կյանքին վտանգ է սպառնում, և պետությունը պատասխանատու կլինի, եթե ինձ հետ ինչ-որ բան պատահի», - դատարանում հայտարարել է Հայալը:
Նա նշել է, որ Հրանտ Դինքի սպանության ազգայնական կազմակերպիչները, մասնավորապես, Էրհան Թունչելը, օգտվել են այն փաստից, որ ինքն աղքատության մեջ է ապրել:
«Թունչելն ինձ ասում էր, որ մեր կյանքը կլավանա», - նշել է մեղադրյալը:
Նշենք, որ այժմ Թունչելը մեղադրվում է որպես «Էրգենեկոն» ազգայնական կազմակերպության մաս, որը հեղաշրջում էր պատրաստում Թուրքիայում:
Հայալը նշել է, որ ինքը չի իմացել, թե Թունչելը պետական գործակալ էր:
«Ես նրան հարգում էի, որովհետև նա «Ալփերեն Օչակլարիի» (աջ ծայրահեղականների խմբավորում) ղեկավարն էր: Ես նրան 2002-ին եմ հանդիպել, և նա ինձ բազմաթիվ մարդկանց հետ է ծանոթացրել, այդ թվում` ոստիկանական սպաների հետ: Նրանց անունները չեմ հիշում: Ես հիմնականում ուղիղ Թունչելի հետ եմ կապ ունեցել, դուք նրան պետք է հարցնեք անունների մասին», - ասել է Հայալը:
Նա նաև պատմել է, որ ներկա է եղել Տրապիզոնում կայացած ազգայնականների հանդիպմանը, որի ընթացքում Օգյուն Սամաստն ընտրվել է որպես Դինքի մարդասպան:
Դատական նիստի ընթացքում Հրանտ Դինքի ընտանիքի փաստաբան Ֆեթիյե Չեթինը հայտարարել է, որ կողմերին տրամադրված հեռախոսազանգերի ցանկն ապացուցում է, որ գործում որպես մեղադրյալ կարելի է ներգրավել նաև 5 այլ անձանց, որոնք ներկա են եղել սպանության վայրի մոտակայքում և խոսել են Սամաստի հետ:
Բացի դա, ըստ Չեթինի, հեռախոսազանգերի ցուցակը  թույլ է տալիս պնդել, որ 14 այլ անձինք կապ են ունեցել մարդասպանի հետ, բայց ներկա չեն եղել սպանության վայրի մոտակայքում, թեև շփվել են Սամաստի և Հայալի հետ:
Փաստաբանի խոսքով` ներկա պահին այդ հեռախոսազանգերի ձայնագրությունները ջնջվել են: Նշենք, որ Թունչելի փաստաբան Էրդողան Սորուքլուն նույնպես համաձայնել է, որ որոշ հեռախոսազանգերի ձայնագրությունները ջնջնվել են:
Դատախազ Հիքմեթ Ուստան չի համաձայնել փաստաբանների հետ` նշելով, որ բոլոր ձայնագրություններն ուղարկվել են ոստիկանություն և դրանք քննության են առնվել: Ուստան նաև հայտարարել է, որ Դինքին չեն սպանել հայ լինելու պատճառով. սպանությունը երկրում գործող ահաբեկչական կազմակերպությունների քաղաքական ավանդույթի մաս է  հանդիսացել:

Организатор убийства Динка: Мне говорили, что наша жизнь улучшится
Обвиняемый в организации убийства в 2007 году редактора стамбульской газеты «Агос», правозащитника Гранта Динка Ясин Хаял в ходе суда накануне заявил, что «Турецкая Республика использовала его, а сейчас его жизнь находится под угрозой».
По словам Хаяла, сотрудники тюрьмы угрожали ему, и он требует, чтобы их допросили.
Он заявил также, что группа националистов, организовавшая убийство Динка, в частности, Ерган Тунчел, воспользовались тем , что Хаял жил в нищете. «Тунчел мне говорил, что наша жизнь улучшится», - сказал обвиняемый.
Сам Тунчел проходит в качестве обвиняемого по делу организации «Эргенекон», куда входили многие военные и госслужащие и которой припысывают подготовку к перевороту в Турции.
По словам Хаяла, он не знал, что Тунчел был агентом спецслужб. «Я его уважал, потому что он был руководителем «Алперен Очалкари» (группировка правых экстремистов). Я встретил его в 2002 году, он меня познакомил со многими людьми, в том числе офицерами полиции. Их имена я не помню. Я непосредственно работал с Тунчелом, вы у  него должны узнавать».
Кроме того, обвиняемый сообщил, что присутствовал на встрече националистов в Трабзоне, где Огюна Самаста выбрали в качестве непосредсвенного убийцу Динка.
На суде адвокат семьи Динка Фетийе Четин заявила, что предоставленные сторонам  списки телефонных звонков проходящих по делу людей доказывает, что к делу в качестве обвиняемых можно включить еще 5 человек, которые были возле места убийства и говорили с Самастом в день трагедии.
По словам адвоката, записи этих телефонных разговоров уничтожены. Отметим, что адвокат Тунчела также согласился, что записи некотопрых телефонных звонков были стерты.
Прокурор не согласился с адвокатами, отмечая, что все записи были отправлены в полицию, где были изучены.
Обвинитель заявил также, что Динка убили не за то, что тот был армянином. По его словам убийство - политическая традициия одной из террористических организаций, действующих в стране.