Իլհամ Ալիևը ապաստան չի տրամադրել վրացի լրագրողին
Վրացի լրագրող, «Մետրո» թերթի խմբագիր Լազո Լազարեիշվիլին Իլհամ Ալիևից ժամանակավոր ապաստան է խնդրել Ադրբեջանում:
Բաքվում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ նա հայտարարել է, որ այդ քայլին նրան դրդել է Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան ներկայացրած  բողոքի կապակցությամբ Վրաստանում իր հանդեպ կիրառվող ճնշումները: Այս հայցերը կապված են պաշտոնական դիրքի չարաշահման մեղադրանքի համաձայն 2009 թվականին Լազարեիշվիլիի ձերբակալության և 9 ամսվա ազատազրկման դատապարտման հետ:
«Ինձ մշտապես հետապնդում են անհայտ մարդիկ, որոնք նախազգուշացնում են, որ եթե ես հետ չվերցնեմ բողոքս, ապա ավելի վատ կլինի: Նրանք որպես ոստիկանության աշխատակից են ներկայանում: Ես դիմեցի  ՆԳՆ, սակայն 15 րոպե անց այդ մարդիկ կրկին հայտնվեցին սպառնալիքներով»,- պատմել է Լազարեիշվիլին:
Նա հույս ունի ժամանակավոր ապաաստան ստանալ Ադրբեջանում մինչ Եվրադատարանը կստիպի Վրաստանի իշխանություններին լրագրողին անվտանգության երաշխիքներ տրամադրել:
Լազարեիշվիլին Վրաստանում է գտնվում հունվարի 4-ից և դեռևս պատասխան չի ստացել Ադրբեջանի նախագահից:
Իր հերթին, Ադրբեջանում Վրաստանի դեսպանատունը հերքել է մասնագիտական գործունեության պատճառով իր հանդեպ իրականացվող հետապնդումների մասին «Մետրո» թերթի գլխավոր խմբագրի հայտարարությունը:
contact.az-ի փոխանցմամբ` 2009 թվականին խմբագրի ձերբակալությանը նախորդել է թերթի կողմից երկրի դատաիրավական համակարգում անցկացված հետաքննությունը, որի ընթացքում հայտնաբերվել է անկախ իրավաբանների դեմ հարուցված մոտ 30 քրեական գործ:
Մասնագիտությամբ իրավաբան Լազարեիշվիլին նաև հանդես էր գալիս որպես արբիտր իրավաբան` համատեղելով այն լրագրողական գործունեության հետ: Սակայն դատական լսումներից մեկի ժամանակ կողմերից մեկը, դժգոհ մնալով արբիտրի որոշումից, բողոք էր ներկայացրել Լազարեիշվիլիի դեմ ոչ միան քաղաքացիական դատարան, այլև դատախազություն:

Ильхам Алиев пока не дал убежища грузинскому журналисту
Грузинский журналист, редактор газеты «Метро» Лазо Лазареишвили попросил у президента Ильхама Алиева  временное убежище в Азербайджане.
На пресс-конференции в Баку он заявил, что этот шаг его толкает давление в своей стране, оказываемое в связи с его жалобами в Европейский суд по правам человека. Эти иски связаны с арестом Лазареишвили в 2009 году и осуждением к 9 месяцам лишения свободы по обвинению в превышении полномочий.
«Меня постоянно преследуют неизвестные люди, которые предупреждают, что если я не отзову жалобу, то будет хуже. Они представляются как сотрудники полиции. Я обращался в МВД, но спустя 15 минут, эти люди вновь появлялись с угрозами», - сказал Лазеришвили.
Он рассчитывает получить временное убежище в Азербайджане до тех пор, пока Евросуд не обяжет власти Грузии предоставить гарантии безопасности журналисту.
Лазареишвили  находится в Баку с 4 января и пока еще не получил ответа на свое обращение к президенту Азербайджана.
В свою очередь посольство Грузии в Азербайджане опровергло заявление главного редактора «Метро» о его преследовании из-за профессиональной деятельности.
Как сообщает contact.az, аресту редактора в 2009-м предшествовало проведение газетой расследования в судебно-правовой системе Грузии, в ходе которого было выявлено возбуждение около 30 уголовных дел против независимых арбитров-юристов, занимающихся рассмотрением экономических споров (дела рассматриваются арбитрами по обоюдному согласию сторон).
Сам Лазареишвили, будучи адвокатом по профессии, также выступал в качестве арбитра, совмещая это с журналистской деятельностью. Однако в ходе одного из разбирательств, оставшаяся недовольным решением арбитра сторона подала на Лазареишили жалобу не только в гражданский суд, но и прокуратуру.