Ջրծաղիկով հիվանդ զինծառայողին ստիպել են վազել 10 կմ. մահվան փաստով քրեական գործ է հարուցվել
«Ո՞վ է պատասխանատու ևս մեկ հայ զինվորի մահվան համար: Ո՞վ է պատասխանատու ևս մեկ հայ ընտանիքի խեղված ճակատագրի համար: Ի՞նչն է պատճառը, որ 21-րդ դարում ջրծաղիկը դարձավ 18-ամյա զինվորի մահվան պատճառ: Բժշկի, հրամանատարի անհոգատարությու՞նը: Բժշկի անգրագիտությու՞նը:
2011 թվականի հունիսի 1-ին Հայկ Մովսեսի Խաչատրյանը զորակոչվեց Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության բանակ: Նա մեծ ոգևորությամբ էր լցված և հենց ինքն էլ իր ծննդյան օրը վերցրեց ուղեգիրը: Ծառայության 6 ամիսների ընթացքում Հայկն արժանանում է բանակի գերազանցիկի կոչման: Որոշ ժամանակ անց հայրը տեղեկանում է, որ որդին տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ՝ «դիմային նյարդի բորբոքում» ախտորոշմամբ:
2011 թվականի դեկտեմբերի 28-ին որդուն հերթական այցելության ժամանակ նա գտնում է Հայկին հիվանդանոցի սենյակներից մեկում լքված: Հարցին, թե կերել է արդյոք ինչ-որ բան այդ օրը, Հայկը պատասխանում է՝ միայն թեյ, որը նրան տվել է հարևան զինվորներից մեկը:
Դեկտեմբերի 29-ի առավոտյան ժամը 5-ին Հայկի մոտ որովայնի շրջանում սկսվում են ուժեղ ցավեր, այդ թվում նաև էպիլեպսիկ դրսևորումներ, նա երբեմն ընկնում է ցնցումների մեջ: Բժիշկներն ասում են, որ նրա մոտ կա կույր աղիքի բորբոքում, և որ նա պետք է մնա իրենց հսկողության տակ, որպեսզի հարկ եղած ժամանակ ենթարկվի վիրահատության: Նաև հարցնում են՝ երեխան արդյոք հիվանդ չէ էպիլեպսիայով: Նշենք, որ այդ ժամանակ արդեն հայտնի է եղել, որ Հայկի մոտ կա նաև ջրծաղիկի վարակ:
Նրան ինֆեկցիոն հիվանդանոց տեղափոխելու հոր հորդորները մերժվում են այն պատճառաբանությամբ, որ նախ պետք է լուծել կույր աղիքի խնդիրը այնուհետև զբաղվել ջրծաղիկի բուժմամբ:
Այնուամենայնիվ, հոր շարունակվող հորդորներից, սպառնալիքներից հետո, առավոտյան հրավիրված բժշկական խորհրդակցության արդյունքում՝ Հայկը տեղափոխվում է Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոց, որտեղ հետազոտությունից հետո պարզվում է, որ Հայկի մոտ առկա է ջրծաղիկ հիվանդություն՝ իր ծայրահեղ բարդացած վիճակով:
Բժշկի խոսքերով՝ նրա մոտ արդեն ախտահարված էին համարյա բոլոր ներքին օրգանները, այդ թվում նաև ուղեղը, և նրա կյանքը փրկելու հույս գրեթե չկար: Արդեն պարզ է դառնում որովայնի շրջանում ցավերի և վերջին օրերի էպիլեպտիկ երևույթների իրական պատճառը: Նաև նշենք, որ որդու հետ խոսակցությունների ժամանակ հայրը պարզել է, որ զորամասում Հայկի՝ առողջական վիճակից բողոքներին ի պատասխան, նրան մեղադրել են «սիմուլյանտության» մեջ և ստիպել են վազել 10 կիլոմետր:
Դեկտեմբերի 30-ին գիշերը ժամը 23:40-ին Հայկը վախճանվում է՝ թողնելով անպատասխան հարցերի մի շարան»։
ՊՆ քննչական ծառայության լրատվական բաժնի ղեկավար Մերի Սարգսյանի փոխանցմամբ` փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 376 հոդվածի 2-րդ մասով (անփույթ վերաբերմունք ծառայության նկատամամբ, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ): Առայժմ ձերբակալվածներ չկան:

Армянский солдат «симулировал» повреждение внутренних органов и умер
Подробности смерти 30 декабря в ереванской больнице солдата срочной службы Айка Хачатряна раскрыла спустя 2 недели в открытом письме его бабушка Аида Авагян.
Она пишет, что внук был призван в ряды ВС 1 июня 2011 года и через 6 месяцев службы получил значок за «отличную службу». Через некоторое время отец солдата узнает, Айка перевели в военный госпиталь с диагнозом «воспаление лицевого нерва».
28 декабря 2011 года во время очередного посещения сына отец находит Айка одиноко брошенного в одной из палат больницы. Отец узнает, что в этот день Айк ничего не ел. Чашкой чая его угостил солдат из соседней палаты.
На следующий день в 5 часов утра у Айка начинаются сильные боли в районе живота и эпилептические приступы, он периодически падает в конвульсиях. Сотрудники госпиталя заявили, что у юноши воспален аппендицит и он должен оставаться под наблюдением врачей, чтобы в случае необходимости ему сделали операцию. Кроме того, они интересуются болеет ли ребенок эпилепсией?
Бабушка отмечает, что на тот момент медикам уже было известно о том, что у Айка диагностирована ветрянка.
Отец долго упрашивает врачей, чтобы сына перевели в инфекционную больницу, но ему отказывают, обясняя тем, что сначала нужно решить проблему с аппендицитом и только потом заняться лечением ветрянки. Однако после продолжительных просьб и угроз отца, врачи созвали медсовет, и Айка перевели в Норкскую инфекционную больницу. Там выясняется, что болезнь в крайне запущенном и сложном состоянии: сильно пострадали почти все внутренние органы, в том числе мозг, и почти не осталось надежды спасти его.
До смерти Айк рассказал отцу, что когда он жаловался на здоровье в военной части, его обвинили в симулировании недомогания и заставили пробежать 10 километров.
18-летний юноша умер 30 декабря в 23:40.
Из следственной службы минобороны сообщили, что возбуждено дело по статьям «халатное отношение к служебным обязанностям, повлекшее тяжелые последствия». Арестованных на данный момент нет.