Ջրծաղիկով հիվանդ զինծառայողին ստիպել են վազել 10 կմ. մահվան փաստով քրեական գործ է հարուցվել
«Ո՞վ է պատասխանատու ևս մեկ հայ զինվորի մահվան համար: Ո՞վ է պատասխանատու ևս մեկ հայ ընտանիքի խեղված ճակատագրի համար: Ի՞նչն է պատճառը, որ 21-րդ դարում ջրծաղիկը դարձավ 18-ամյա զինվորի մահվան պատճառ: Բժշկի, հրամանատարի անհոգատարությու՞նը: Բժշկի անգրագիտությու՞նը:
2011 թվականի հունիսի 1-ին Հայկ Մովսեսի Խաչատրյանը զորակոչվեց Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության բանակ: Նա մեծ ոգևորությամբ էր լցված և հենց ինքն էլ իր ծննդյան օրը վերցրեց ուղեգիրը: Ծառայության 6 ամիսների ընթացքում Հայկն արժանանում է բանակի գերազանցիկի կոչման: Որոշ ժամանակ անց հայրը տեղեկանում է, որ որդին տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ՝ «դիմային նյարդի բորբոքում» ախտորոշմամբ:
2011 թվականի դեկտեմբերի 28-ին որդուն հերթական այցելության ժամանակ նա գտնում է Հայկին հիվանդանոցի սենյակներից մեկում լքված: Հարցին, թե կերել է արդյոք ինչ-որ բան այդ օրը, Հայկը պատասխանում է՝ միայն թեյ, որը նրան տվել է հարևան զինվորներից մեկը:
Դեկտեմբերի 29-ի առավոտյան ժամը 5-ին Հայկի մոտ որովայնի շրջանում սկսվում են ուժեղ ցավեր, այդ թվում նաև էպիլեպսիկ դրսևորումներ, նա երբեմն ընկնում է ցնցումների մեջ: Բժիշկներն ասում են, որ նրա մոտ կա կույր աղիքի բորբոքում, և որ նա պետք է մնա իրենց հսկողության տակ, որպեսզի հարկ եղած ժամանակ ենթարկվի վիրահատության: Նաև հարցնում են՝ երեխան արդյոք հիվանդ չէ էպիլեպսիայով: Նշենք, որ այդ ժամանակ արդեն հայտնի է եղել, որ Հայկի մոտ կա նաև ջրծաղիկի վարակ:
Նրան ինֆեկցիոն հիվանդանոց տեղափոխելու հոր հորդորները մերժվում են այն պատճառաբանությամբ, որ նախ պետք է լուծել կույր աղիքի խնդիրը այնուհետև զբաղվել ջրծաղիկի բուժմամբ:
Այնուամենայնիվ, հոր շարունակվող հորդորներից, սպառնալիքներից հետո, առավոտյան հրավիրված բժշկական խորհրդակցության արդյունքում՝ Հայկը տեղափոխվում է Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոց, որտեղ հետազոտությունից հետո պարզվում է, որ Հայկի մոտ առկա է ջրծաղիկ հիվանդություն՝ իր ծայրահեղ բարդացած վիճակով:
Բժշկի խոսքերով՝ նրա մոտ արդեն ախտահարված էին համարյա բոլոր ներքին օրգանները, այդ թվում նաև ուղեղը, և նրա կյանքը փրկելու հույս գրեթե չկար: Արդեն պարզ է դառնում որովայնի շրջանում ցավերի և վերջին օրերի էպիլեպտիկ երևույթների իրական պատճառը: Նաև նշենք, որ որդու հետ խոսակցությունների ժամանակ հայրը պարզել է, որ զորամասում Հայկի՝ առողջական վիճակից բողոքներին ի պատասխան, նրան մեղադրել են «սիմուլյանտության» մեջ և ստիպել են վազել 10 կիլոմետր:
Դեկտեմբերի 30-ին գիշերը ժամը 23:40-ին Հայկը վախճանվում է՝ թողնելով անպատասխան հարցերի մի շարան»։
ՊՆ քննչական ծառայության լրատվական բաժնի ղեկավար Մերի Սարգսյանի փոխանցմամբ` փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 376 հոդվածի 2-րդ մասով (անփույթ վերաբերմունք ծառայության նկատամամբ, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ): Առայժմ ձերբակալվածներ չկան:

01.12.2012 15:18 epress.amSoldier who Contracted Chicken Pox was Forced to Run 10 Kms on Military Base, Says Family
On Dec. 30, Hayk Khachatryan, who was serving his mandatory two-year term in the army, died. The soldier’s grandmother, Aida Avagyan, has written an open letter (published by local news outlet A1+) in which she ponders the cause of death and asks: “What is the reason that in the 21st century chicken pox became the cause of death for an 18-year-old soldier?”
In the letter, Avagyan outlines the events leading to her grandson’s death, who was called to service on Jun. 1, 2011. Hayk was an excellent serviceman, she writes; however, on the morning of Dec. 29, 2011, Hayk begun to experience sharp pain in his abdomen area, followed by epileptic seizures. Doctors said he had appendicitis and should remain in hospital, under their supervision, so if necessary, he can undergo surgery. According to Avagyan, it was already apparent that Hayk had contracted the chicken pox virus.
“His father’s insistence that he be moved to the hospital for infectious diseases was refused with the reasoning that first the appendicitis must be treated then [doctors] could work on treating the chicken pox,” Avagyan writes.
Nevertheless, Avagyan continues, after his father continued insistence and threats, Hayk was moved to Yerevan’s Nork-Marash Infectious Diseases Hospital where it was confirmed that he had chicken pox, which was in a very neglected and complex condition.
“According to the doctor, nearly all of Hayk’s internal organs were damaged including his brain, and there was practically no hope to save his life. And the real reason for the abdomen pains and recent epileptic seizures became clear. Let us also note that during conversations with his son, his father found out that when Hayk complained about his health on the base, he was accused of feigning illness and forced to run 10 kms.
“On the night of Dec. 30, at 11:40 pm, Hayk died, leaving a series of unanswered questions,” Avagyan concludes in the letter.
According to Meri Sargsyan, head of the media and public relations division at the RA Ministry of Defense’s investigative service, a case has been launched under charges of RA Criminal Code Article 376 Section 2 (“negligent service that caused grave consequences”). No arrests have yet been made.