Նախագահականի մոտ բողոքողները չեն հավատում իրենց խնդրի լուծմանը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ բողոքի ակցիա են անցկացրել Արամի, Եկմալյան, Բուզանդ, Սարյան փողոցների մի քանի նորակառույց շենքերի բնակարանների բնակիչները, ովքեր պահանջում են լուծել իրենց բնակարանային խնդիրները:
2006 թվականին նրանք դուրս են եկել իրենց տներից, որոնք քանդվել են, և դրանց փոխարեն կառուցվել են նորակառույցներ: 2006 թվականին «Գապբնակշին» ՍՊԸ տնօրեն Գագիկ Պապոյանը պայմանագիր է կնքել իրենց հետ շենքը պատրաստ լինելուց հետո իրենց բնակարանով ապահովելու պայմանով, սակայն բնակարանները մինչ օրս չեն ստացել, դրանք վերավաճառվել են երրորդ անձանց:
«2006 թվականին իմ տունը քանդել են: Պետք է սարքեին երկու տարում, չեն սարքել, հետագայում սարքելուց հետո էլ պարզվել է, որ բնակարանս վաճառված է ռուսաստանաբնակ ինչ-որ մեկի: Չգիտենք՝ ինչ անել, ում դիմել, ասում են շինարար Պապոյան Գագոն փախել ա, մեկ ուրիշի դատել են, մենք հայտնվել ենք անորոշ վիճակում», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է 40 տարեկանի մոտ բողոքի ակցիայի մասնակից մի տղամարդ:
Բնակիչները նշել են, որ Գագիկ Պապոյանն ընդամենը դրածո է, իր մեջքին «ավելի մեծ մարդիկ կան», այդ իսկ պատճառով այս հարցը լուծվող չէ: Որպես մեջքին կանգնած մարդիկ նրանք, մասնավորապես, նշել են նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի անունը:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները պատմել են, որ դեռևս անցյալ տարվա նոյեմբերի 28-ին նրանք դիմել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ նամակում խնդրելով «դուրս բերել անելանելի վիճակից և օգնել սեփական հայրենիքում սեփական հայրենակիցների ձեռքով փողոց շպրտված մարդկանց չկորցնել արդարության հասնելու վերջին հույսը»:
Նոյեմբերին ուղարկված նամակին ի պատասխան` ՀՀ նախագահի աշխատակազմից բողոքողներին պատասխանել էին, որ իրենք իրավասու չեն տվյալ հարցով զբաղվել, և խորհուրդ են տվել դիմել դատարան:
Դրանից հետո, տվյալ գործով 2011 թվականի դեկտեմբերի 29-ին քրեական գործ է հարուցվել, որը գտնվում է Հատուկ քննչական ծառայության վարույթում:
Բնակիչները նշել են, որ չեն հավատում, որ օրենքով կամ դատարանի օգնությամբ իրենք ինչ-որ բանի կհասնեն:
«Սա մեր վերջին հույսն է, որ երկրի նախագահը ինքը պետք է հասկանա, որ իր երկրի քաղաքացին հայտվել է փողոցում», - այսօրվա ակցիայի մասին ասել է մասնակիցներից մեկը:
Նրանք այսօր ևս մեկ նամակով դիմել են Սերժ Սարգսյանին, որում կրկին խնդրում են լուծում տալ իրենց հարցին: Այսօր բողոքողներից մի քանիսին ընդունել է ՀՀ նախագահի վերահսկողության բաժնի պետ Հովհաննես Հովսեփյանը: Բողոքի ակցիայի մասնակից Սոնա Մաղաքյանը հանդիպումից հետո ասել է, որ Հովսեփյանը հորդորել է սպասել մինչև խորհրդարանական ընտրությունները:
«Մենք ընտրությունից հետո ոչինչ չենք տեսնի, սա նշանակում է վազել գնացքի հետևից: Մենք շարունակելու ենք բողոքի ակցիաները նաև նստացույցի  ձևով: Կորցնելու ոչինչ չունենք, թող նախագահը մտածի», - ասել է նա:
Նախագահական նստավայրից բողոքի ակցիայի մասնակիցները շարժվել են Կենտրոն վարչական շրջանի Նոտարական գրասենյակ և նոտար Ալվարդ  Մելքոնյանից պահանջել պարզաբանումներ տալ իրենց ներկա կարգավիճակի մասին: Մելքոնյանը հրաժարվել է որևէ մեկնաբանություն տալ՝ ասելով, որ ինքը նույնպես խաբված է, քանի որ ինքը ևս բնակարան է ձեռք բերել այդ շենքերից մեկում և ոչինչ ասել չի կարող:
«Գործով ընթանում է դատավարություն, դատավարության ավարտից հետո պարզ կլինի` ինչ է լինելու», - ասել է նա:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները  նոտարական գրասենյակից շարժվել են դեպի Հատուկ քննչական ծառայություն, որտեղ հանդիպել են գործը քննող Վաղինակ Ջանազյանի հետ:
Վերջինս տեղեկացրել է, որ ՀՔԾ-ին գործը քննելու համար ամիսներ են հարկավոր, քանի որ պետք է հարցաքննվեն հարյուրավոր մարդիկ: Դա առաջացրել է մարդկանց դժգոհությունը. նրանք հեռացել են ՀՔԾ-ից, և պատրաստվում են շարունակել բողոքի ակցիաները:

Жертвы элитного строительства в Ереване ходят от президента к нотариусу (ВИДЕО)
Жители Еревана, на месте домов которых построены элитные многоэтажные новостройки, вышли в понедельник на акцию протеста перед резиденцией президента страны.
Сюда пришли люди, лишенные в 2006 году жилья на улицах Арами, Екмаляна, Бюзанда, Сарьяна. В том же году директор ООО «Гапбнакшин» Гагик Папоян заключил с ними договор, в котором оговаривается предоставление им квартир в новостройках, но жилье было перепродано третьим лицам.
«В 2006 году мой дом разрушили. Должны были построить новоый в течении двух лет, чего не было сделано. А после того как построили, выяснилось, что мою квартиру продали кому-то, кто живет в России. Говорят, что застройщик Папоян Гаго сбежал, кого-то осудили, мы оказались в повешенном состоянии», - в беседе с Epress.am сказал мужчина лет 40, не пожелавший представиться.
Остальные пикетчики также упоминают Гагика Папояна, отмечая, что он является подставным лицом, и «за ним стоят более крупные рыбы», что делает проблему неразрешимой.
В ноябре прошлого года эти люди обратились с письменной просьбой разрешить ситуацию к президенту Армении Сержу Саргсяну. Администрация главы государства ответила, что вопрос находится вне их компетенции, и посоветовала обратиться в суд. После этого в декабря 2011-го Специальня следственная служба возбудило уголовное дело.
Сегодня они вновь передали письмо на имя президента с аналогичной просьбой. Нескольких делегатов от протестующих принял у себя начальник отдела контроля при президенте Ованес Овсепян, который, по словам, лишенной квартиры Соны Магакян, уговаривал их подождать до парламентских выборов. «Они предлагают нам бежать за поездом, но мы продолжим акции протеста, перейдем к сидячим забастовкам. Нам нечего терять, пусть думает президент», - сказала она.
От резиденции главы государства пикетчики поши к Нотариальной конторе столичного округа Кентрон, где потребовали от нотариуса Алвард Мелконян разъяснить их нынешний статус. Последняя отказалась давать разъяснения до завершения расследования, сославшись на то, что она «тоже обманута, так как приобрела квартиру в одном из этих зданий».
Затем участники акции направились в ССС, где следователь по их делу Вагинак Джаназян сообщил им, что на все расследование уйдут месяцы, должны быть опрошены сотни людей. Пикетчики, не скрывая возмущения, разошлись, договорившись продолжать протестовать.