Մեդվեդևի հրաժեշտի հանդիպումը Սարգսյանի ու Ալիևի հետ արդյունք չի տա. ռուսաստանցի վերլուծաբան
Այս ամսվա վերջին Սոչիում կայանալիք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը Մեդվեդևի կողմից անցկացվող հրաժեշտի վերջին հանդիպումը կլինի, այնպես որ, որևէ առաջընթաց ակնկալել պետք չէ: Այս մասին 1news.az-ի հետ զրույցում հայտարարել է ռուսաստանյան վերլուծաբան Ալեքսանդր Սոտնիչենկոն:
«Առաջիկայում, ցավոք սրտի, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մեջ առաջընթաց ակնկալել պետք չէ: Քաղաքական առաջնորդների միջև հանդիպումները շարունակվելու են, սակայն դրանց արդյունքը կրկին կողմերի միջև հարաբերություններում «լարվածության աստիճանի նվազեցումը կլինի»,-հայտարարել է Սոտնիչենկոն:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ ՄԽ-ի գործունեությանը, վերլուծաբանի խոսքով` ինքը բազմիցս հայտարարել է դրա ոչ օբյեկտիվ և փաստացի անիմաստ գործունեության մասին:
«Անգամ 1994 թվականի զինադադարին հասել են նախևառաջ Ռուսաստանի շնորհիվ: Սակայն Միսնկի Խումբը գործում է ԵԱՀԿ հովանու ներքո, և այլ կառույց ստեղծված չէ: Հակամարտությունը կարգավորել ցանկացող կողմերը պետք է սկզբունքայնորեն այլ միջազգային կառույցի ստեղծում նախաձեռնեն, որը հաշվի կառնի նախորդի սխալները և հակամարտության լուծման նոր մոտեցումներ կառաջարկի:  Այս տեսանկյունից ես խնդիրը ԵԱՀԿ-ի իրավասության շրջանակից դուրս բերելու, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմամբ զբաղվող տարածաշրջանային նոր կազմակերպության ստեղծման կողմնակիցն եմ, կազմակերպություն, որի գլխավոր գործող անձինք կլինեն Ռուսաստանն ու Թուրքիան` ՄԱԿ-ի հովանու ներքո: Սակայն, դրա համար անհրաժեշտ է Մոսկվայի և Անկարայի դիրքորոշումների համաձայնեցումն ու տարածաշրջանում համագործակցելու փոխադարձ ցանկությունը»,- եզրափակել է վերլուծաբանը:

Прощальная встреча Медведева с Саргсяном и Алиевым результатов не даст - аналитик
Встреча в Сочи с президентами Армении и Азербайджана в конце этого месяца будет прощальной, последней, проведенной президентом Медведевым, так что никаких прорывов от нее ждать не приходится. Об этом в интервью 1news.az заявил российский аналитик Александр Сотниченко.
«В ближайшее время, к сожалению, не приходится ждать каких-либо прорывов  в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Встречи между политическими лидерами будут продолжаться, однако их итогом будет все то же «снижение градуса напряженности» в отношениях между сторонами», - заявил Сотниченко.
Что касается деятельности МГ ОБСЕ, то, по словам аналитика, он не раз заявлял о ее необъективности и фактической бесполезности ее деятельности.
«Даже прекращение огня в 1994 году было достигнуто благодаря действиям в первую очередь России. Однако Минская группа действует под эгидой ОБСЕ, и другой структуры не создано. Стороны, желающие разрешить конфликт, должны инициировать появление принципиально иной международной структуры, которая бы учла ошибки предыдущей и предложила бы новые подходы к разрешению конфликта. В этом отношении я являюсь сторонником вывода проблемы из-под юрисдикции ОБСЕ,  создания региональной организации по разрешению нагорно-карабахского конфликта, главными действующими лицами которой стали бы Россия и Турция под эгидой ООН. Однако, для этого необходимо тщательное согласование позиций Москвы и Анкары и обоюдное желание сотрудничества в регионе», - заключил аналитик.