Մեդվեդևի հրաժեշտի հանդիպումը Սարգսյանի ու Ալիևի հետ արդյունք չի տա. ռուսաստանցի վերլուծաբան
Այս ամսվա վերջին Սոչիում կայանալիք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը Մեդվեդևի կողմից անցկացվող հրաժեշտի վերջին հանդիպումը կլինի, այնպես որ, որևէ առաջընթաց ակնկալել պետք չէ: Այս մասին 1news.az-ի հետ զրույցում հայտարարել է ռուսաստանյան վերլուծաբան Ալեքսանդր Սոտնիչենկոն:
«Առաջիկայում, ցավոք սրտի, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մեջ առաջընթաց ակնկալել պետք չէ: Քաղաքական առաջնորդների միջև հանդիպումները շարունակվելու են, սակայն դրանց արդյունքը կրկին կողմերի միջև հարաբերություններում «լարվածության աստիճանի նվազեցումը կլինի»,-հայտարարել է Սոտնիչենկոն:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ ՄԽ-ի գործունեությանը, վերլուծաբանի խոսքով` ինքը բազմիցս հայտարարել է դրա ոչ օբյեկտիվ և փաստացի անիմաստ գործունեության մասին:
«Անգամ 1994 թվականի զինադադարին հասել են նախևառաջ Ռուսաստանի շնորհիվ: Սակայն Միսնկի Խումբը գործում է ԵԱՀԿ հովանու ներքո, և այլ կառույց ստեղծված չէ: Հակամարտությունը կարգավորել ցանկացող կողմերը պետք է սկզբունքայնորեն այլ միջազգային կառույցի ստեղծում նախաձեռնեն, որը հաշվի կառնի նախորդի սխալները և հակամարտության լուծման նոր մոտեցումներ կառաջարկի:  Այս տեսանկյունից ես խնդիրը ԵԱՀԿ-ի իրավասության շրջանակից դուրս բերելու, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմամբ զբաղվող տարածաշրջանային նոր կազմակերպության ստեղծման կողմնակիցն եմ, կազմակերպություն, որի գլխավոր գործող անձինք կլինեն Ռուսաստանն ու Թուրքիան` ՄԱԿ-ի հովանու ներքո: Սակայն, դրա համար անհրաժեշտ է Մոսկվայի և Անկարայի դիրքորոշումների համաձայնեցումն ու տարածաշրջանում համագործակցելու փոխադարձ ցանկությունը»,- եզրափակել է վերլուծաբանը:

The meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan at the end of this month in Sochi will be the last such meeting held by Russian President Dmitry Medvedev, so no breakthroughs should be expected, said Russian analyst Alexander Sotnichenko in an interview with 1news.az.
"In the near future, unfortunately, breakthroughs in the Nagorno-Karabakh conflict shouldn't be expected. The meetings among political leaders will continue, but their outcome, all the same, will be reducing the degree of tension between the parties," he said.
With regard to the activities of the OSCE Minsk Group, according to the analyst, he has repeatedly stated its lack of objectivity and the actual meaninglessness of its activities.
"Even the 1994 ceasefire was achieved first and foremost through Russia's actions. However, the Minsk Group operates under the auspices of the OSCE, and there is no other structure. Parties wishing to resolve the conflict must initiate the emergence of a fundamentally different international structure, which will take into account the errors of the previous and propose a new approach to conflict resolution. In this regard, I am a supporter of withdrawing the problem from the OSCE's jurisdiction and creating a new regional organization to resolve the Nagorno-Karabakh conflict, the lead actors of which would be Russia and Turkey under the auspices of the UN. However, this requires the careful coordination of the positions of Moscow and Ankara and a mutual desire of cooperation in the region," Sotnichenko concluded.