Ադրբեջանում մշակույթ է ձևավորվում` մարդասպանը պիտի հերոսանա. ազգագրագետ
Ադրբեջանում այսօր ապրում է 2500-3000 հայ, որոնք, սակայն, բարձրաձայն չեն ասում իրենց ծագման մասին, քանի որ վախենում են: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը:
Վերջինս տեղեկացրել է, որ, ըստ Ադրբեջանի պաշտոնական թվերի, այնտեղ ապրում է 120 000 հայ: Խառատյանի խոսքով՝ այդ թվի մեջ նրանք հաշվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը:
Խոսելով 1988-1990 թվականներին Բաքվում տեղի ունեցած հայերի ջարդերի մասին` ազգագրագետն ասել է, որ 1990 թվականի հունվարի 19-ին դեպքերի զարգացումները հասել են կուլմինացիային` հունվարի 19-ին Բաքվում հայ այլևս հնարավոր չի եղել:
«Հունվարի  20-ին այդ ստահակները, վերջապես հայերի հետ խնդիրը լուծված համարելով, շրջափակում են ադրբեջանական իշխանության խորհրդանիշները` Կենտրոնական կոմիտեն, Գերագույն խորհուրդը, և նույնիսկ Ռիժկովը, որը, կարծես, նորմալ մարդ է, Հայաստանի աղետին ուղղակի տեղյակն էր: Մարդ, որն ինքը դատապարտող տոնով էր գրում այս դեպքերի մասին, ասում է, որ հունվարի 20-ին, առավոտյան ողբերգություն է եղել, քանի որ Ժողովրդկան ճակատը շրջափակել է ԳԽ շենքը և կենտկոմի շենքը: Ուրեմն մինչև այդ ողբերգություն չկար, ամեն ինչ նորմալ էր, մարդիկ էին, հայեր էին կոտորվում էին` ոչինչ, հունվարյան ամբողջ այդ օրերի պտույտը ողբերգություն չէր, ողբերգություն էր, երբ որ արդեն շրջափակեցին իշխանության սիմվոլները», - ասել է Խառատյանը:
Խոսելով նաև այն մասին, որ այսօր Ադրբեջանը նշում է «ինչ-որ ցեղասպանություն, կամ հերոսացնում է ինչ-որ մարդկանց, ազգարագետն ասել է, որ դա իր համար անհասկանալի է:
«Ցեղասպանությունը ո՞վ է  իրականացրել Ադրբեջանում, ԽՍՀՄ զինվորականնները` Նառոդնի ֆռոնտին կասեցնելո՞վ, իր իսկ իշխանությունը փոխելո՞վ: Ես չգիտեմ` ինչ է  նշվում, ինչ է բովանդակաությունը, ովքե՞ր են այդ հերոսները: Կարծես թե ադրբեջանական հերոսները շատ միագիծ են...  դրանք կամ Բաքվում, կամ Սումգայիթում, կամ Կիրովաբադում ուղղակի մարդասպաններն են: Շատ որոշակի օրինաչափություն ունեն այնտեղ հերոսները` նկատի ունենալով վերջին տարիներին նաև Հունգարիայի դեպքը (նկատի ունի ադրբեջանցի զինծառայող Ռամիլ Սաֆարովին, ով սպանեց հայաստանցի սպա Գուրգեն Մարգարյանին), և դժվար է  այստեղ չտեսնել, որ ձևավորվում է մի մշակույթ որտեղ ագրեսորը, մարդասպանը պիտի հերոսանա»,- ասել է Հրանուշ Խառատյանը:
Անդրադառնալով նաև Հայաստանում գտնվող փախստականներին` ազգագրագետը նշել է, որ նրանք անտեսվում են Հայաստանի իշխանություններիր կողմից: Միևնույն ժամանակ, ըստ Խառատյանի, այստեղ գտնվող փախստականներն ավելի լավ վիճակում են, քան, ադրբեջանցի փախստականները, քանի որ նրանց մի մասին միտումնավոր թույլ չեն տալիս դուրս գալ գետտոյացված վիճակից, որպեսզի միջազգային հանրությանը ցույց տան նրանց թշվառ վիճակ:

Этнограф наехала на Героя Армении из-за описания январских событий в Баку
В Азербайджане сегодня проживает до 3 тысяч армян, которые из страха не распространяются о своем происхождении. Об этом журналистам в пятницу, 20 января, сообщила этнограф Грануш Харатян.
Она отметила, что по данным официального Баку, количество армян в их стране достигает 120 тысяч, так как они включают сюда и население Карабаха.
Перейдя к теме армянских беженцев из Азербайджана и азербайджанских из Армении, эксперт сказала, что проблемы этих групп населения игнорируются в обеих странах. При этом она отметила, что в Армении их положение лучше, поскольку в Азербайджане значительную часть беженцев содержат в гетто, которые не позволяют покидать, чтобы «периодически демонстрировать международной общественности их бедственное положение».
Затем Харатян говорила о резне армян 1988-1990 годов в Баку: «19 января 1990 года события достигли своего апогея, и в Баку больше не осталось армян. 20 января, считая проблему с армянами решенной, блокируют Центральный комитет, Верховный совет и даже Рыжков (Национальный герой Армении – ред.), который кажется нормальным человеком, знал об этих событиях. Человек, который сам гневно писал об этих событиях, говорит, что 20 января утром произошла трагедия, поскольку Народный фронт оцепил административные здания. Значит, до этого не было трагедии? Все было нормально? Людей, армян убивали - это ничего, весь этот круговорот январских дней - не трагедия, а трагедия заключалась в том, что эти символи власти были в оцеплении?».
Сегодня в Азербайджане, по мнению этнографа, культивируют тех, кто осуществлял погромы армян в Баку, Сумгаите и Кировабаде. Героизация азербаджанского военного Рамиля Сафарова, который, находясь на курсах в Венгрии, зарубил топором спящего армянского офицера, свидетельствет о том, что Азербайджан проводит политику поощрения агрессии и убийства.
Напомним, что сегодня в Азербайджане День всенародной скорби или Чёрный январь -подавление политической оппозиции советскими войсками в ночь с 19 по 20 января 1990 в городе Баку, закончившийся гибелью более сотни человек.
Этим событиям предшествовали погромы армян в Баку с 13 по 16 января, произошедшие в результате сознательного невмешательства властей СССР. Официально утверждалось, что цель ввода войск в Баку, спасение армянского населения, но в реальности целью был разгром Народного Фронта и спасение власти Коммунистической партии в Азербайджане.