Ադրբեջանում մշակույթ է ձևավորվում` մարդասպանը պիտի հերոսանա. ազգագրագետ
Ադրբեջանում այսօր ապրում է 2500-3000 հայ, որոնք, սակայն, բարձրաձայն չեն ասում իրենց ծագման մասին, քանի որ վախենում են: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը:
Վերջինս տեղեկացրել է, որ, ըստ Ադրբեջանի պաշտոնական թվերի, այնտեղ ապրում է 120 000 հայ: Խառատյանի խոսքով՝ այդ թվի մեջ նրանք հաշվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը:
Խոսելով 1988-1990 թվականներին Բաքվում տեղի ունեցած հայերի ջարդերի մասին` ազգագրագետն ասել է, որ 1990 թվականի հունվարի 19-ին դեպքերի զարգացումները հասել են կուլմինացիային` հունվարի 19-ին Բաքվում հայ այլևս հնարավոր չի եղել:
«Հունվարի  20-ին այդ ստահակները, վերջապես հայերի հետ խնդիրը լուծված համարելով, շրջափակում են ադրբեջանական իշխանության խորհրդանիշները` Կենտրոնական կոմիտեն, Գերագույն խորհուրդը, և նույնիսկ Ռիժկովը, որը, կարծես, նորմալ մարդ է, Հայաստանի աղետին ուղղակի տեղյակն էր: Մարդ, որն ինքը դատապարտող տոնով էր գրում այս դեպքերի մասին, ասում է, որ հունվարի 20-ին, առավոտյան ողբերգություն է եղել, քանի որ Ժողովրդկան ճակատը շրջափակել է ԳԽ շենքը և կենտկոմի շենքը: Ուրեմն մինչև այդ ողբերգություն չկար, ամեն ինչ նորմալ էր, մարդիկ էին, հայեր էին կոտորվում էին` ոչինչ, հունվարյան ամբողջ այդ օրերի պտույտը ողբերգություն չէր, ողբերգություն էր, երբ որ արդեն շրջափակեցին իշխանության սիմվոլները», - ասել է Խառատյանը:
Խոսելով նաև այն մասին, որ այսօր Ադրբեջանը նշում է «ինչ-որ ցեղասպանություն, կամ հերոսացնում է ինչ-որ մարդկանց, ազգարագետն ասել է, որ դա իր համար անհասկանալի է:
«Ցեղասպանությունը ո՞վ է  իրականացրել Ադրբեջանում, ԽՍՀՄ զինվորականնները` Նառոդնի ֆռոնտին կասեցնելո՞վ, իր իսկ իշխանությունը փոխելո՞վ: Ես չգիտեմ` ինչ է  նշվում, ինչ է բովանդակաությունը, ովքե՞ր են այդ հերոսները: Կարծես թե ադրբեջանական հերոսները շատ միագիծ են...  դրանք կամ Բաքվում, կամ Սումգայիթում, կամ Կիրովաբադում ուղղակի մարդասպաններն են: Շատ որոշակի օրինաչափություն ունեն այնտեղ հերոսները` նկատի ունենալով վերջին տարիներին նաև Հունգարիայի դեպքը (նկատի ունի ադրբեջանցի զինծառայող Ռամիլ Սաֆարովին, ով սպանեց հայաստանցի սպա Գուրգեն Մարգարյանին), և դժվար է  այստեղ չտեսնել, որ ձևավորվում է մի մշակույթ որտեղ ագրեսորը, մարդասպանը պիտի հերոսանա»,- ասել է Հրանուշ Խառատյանը:
Անդրադառնալով նաև Հայաստանում գտնվող փախստականներին` ազգագրագետը նշել է, որ նրանք անտեսվում են Հայաստանի իշխանություններիր կողմից: Միևնույն ժամանակ, ըստ Խառատյանի, այստեղ գտնվող փախստականներն ավելի լավ վիճակում են, քան, ադրբեջանցի փախստականները, քանի որ նրանց մի մասին միտումնավոր թույլ չեն տալիս դուրս գալ գետտոյացված վիճակից, որպեսզի միջազգային հանրությանը ցույց տան նրանց թշվառ վիճակ:

Ethnographer Recalls Armenian Hero in Describing Events of January 1990 in Baku
Azerbaijan today is home to 2,500 to 3,000 Armenians; however, out of fear, they don't make their ethnicity known, said ethnographer Hranush Kharatyan, speaking to journalists in Yerevan today.
Kharatyan mentioned that Azerbaijan's official figures cite 120,000 Armenians living in Azerbaijan, adding that Nagorno-Karabakh's Armenian population is included in this figure.
On the subject of refugees in both countries, the ethnographer said that the problems of these groups are ignored in both countries. She noted, however, that the situation is better in Armenia because a significant portion of the refugees in Azerbaijan are kept in the ghetto and cannot leave "to demonstrate their wretched state to the international community."
Kharatyan then touched upon the 1988–1990 massacres of Armenians in Baku: "Developments reached their climax on Jan. 19, 1990, and it was no longer possible to be Armenian in Baku. On Jan. 20, considering the problem with Armenians finally solved, they barricaded... the Central Committee, the Supreme Council and even Ryzhkov, who seems like a normal person, knew about these events. The man, who wrote about these events in condemning tone, says that there was a tragedy on the morning of Jan. 20, because the Popular Front barricaded the Supreme Council and Central Committee buildings. So there was no tragedy until then? Everything was normal? They were people, Armenians were killed — it was nothing, this whole turn of the month wasn't a tragedy, and it was a tragedy when the symbols of power were blocked?"
Today Azerbaijan, according to the ethnographer, celebrates those who carried out the massacres of Armenians in Baku, Sumgait and Kirovabad. Revered is Azerbaijani Lieutenant Ramil Safarov, who hacked to death with an axe a sleeping Armenian officer in Budapest in 2004.
"And it's hard not to see here that a culture where an aggressor, a murderer becomes a hero cultivated," she said.
Recall, today is Azerbaijan's National Day of Mourning for Black January, which commemorates the night of Jan. 19–20, 1990, when Soviet troops entered Baku to suppress dissident rioters that ended in the deaths of over 100 people.
These events were preceded by the Jan. 13–16, 1990 pogroms of Armenians in Baku, which occurred as a result of the deliberate non-intervention of the USSR authorities.