ԼՂՀ խնդրի կարգավորման գործընթացը կարագացվի, պայմանավորվել են նախագահները
Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահները խոստացել են արագացնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ հիմնական սկզբունքների համաձայնեցման գործընթացը: ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երկուշաբթի Սոչիում եռակողմ հանդիպման ձևաչափով 10-րդ անգամ բանակցություններ են անցկացրել, որի արդյունքում համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել:
«Երեք երկրների ղեկավարներն ընդգծեցին ԼՂ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքի մեծ ծավալը՝ սկսած 2008թ. նոյեմբերի 2-ի նրանց հանդիպումից, երբ ընդունվեց մոսկովյան հռչակագիրը: Նախագահները հայտարարեցին, որ ինտենսիվ բանակցութունների արդյունքում առաջընթաց է ձեռք բերվել ԼՂ կարգավորման Հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման շուրջ:
Նկատի առնելով Խաղաղ համաձայնագրի մշակմանն անցնելու կարևորությունը, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության նախագահները պատրաստակամություն հայտնեցին արագացնել Հիմնարար սկզբունքների շուրջ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը` հաշվի առնելով մինչ այժմ իրականացված աշխատանքը:
Երկու նախագահները բարձր գնահատեցին Ռուսաստանի Դաշնության և ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահ մյուս երկրների միջնորդական առաքելությունն ու հույս հայտնեցին, որ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան այդ կարգավիճակում հետագայում ևս ակտիվ դերակատարություն կունենան կարգավորման գործում` ընդհուպ մինչև տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության ու կայունության հաստատումը:
Ի զարգացումն 2011թ. մարտի 5-ին Սոչիում արված Համատեղ հայտարարության դրույթի, Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանական Հանրապետության նախագահներն ի գիտություն ընդունեցին համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի՝ շփման գծի երկայնքով միջադեպերի հետաքննության անցկացման  մեխանիզմի վերաբերյալ համատեղ մշակած զեկույցը և հանձնարարեցին  շարունակել այդ աշխատանքը:
Նախագահները հաստատեցին, որ ԼՂ կարգավորման համատեքստում վստահության ամրապնդման միջոցներից է կողմերի միջև հումանիտար շփումների զարգացումը: Այդ առումով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության նախագահներն իրենց պատրաստակամությունը հայտնեցին նպաստելու մտավորականության, գիտական և հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչների միջև հետագա երկխոսության հաստատմանը», - հայտարարության բովանդակությունը փոխանցում է ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակը:

Алиев и Саргсян приняли к сведению, дали высокую оценку, выразили надежду, подтвердили
Президенты Армении, Азербайджана и России по итогам состоявшейся сегодня в Сочи встречи приняли совместное заявление, которое опубликовано на сайте Кремля.
В нем сказано, что трое лидеров обсудили ход и перспективы нагорно-карабахского урегулирования. «В результате интенсивных переговоров достигнуто продвижение в согласовании Основных принципов нагорно-карабахского урегулирования.
Принимая во внимание важность перехода к разработке Мирного соглашения, Президенты Азербайджанской Республики и Республики Армения выразили готовность ускорить достижение договоренности по Основным принципам с учетом проделанной до сих пор работы.
Два Президента дали высокую оценку посреднической деятельности Российской Федерации и других стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и выразили надежду на то, что Россия, США и Франция будут в этом качестве и далее играть активную роль  в урегулировании вплоть до утверждения окончательного мира и стабильности в регионе.
Президенты Азербайджанской Республики, Республики Армения и Российской Федерации приняли к сведению доклад сопредседателей о разработанном ими совместно с Личным представителем Действующего председателя ОБСЕ механизме проведения расследований вдоль линии прекращения огня и поручили продолжить эту работу.
Президенты подтвердили, что одной из мер укрепления доверия в контексте нагорно-карабахского урегулирования является развитие гуманитарных контактов между сторонами. В этой связи Президенты Азербайджанской Республики и Республики Армения заявили о своей готовности способствовать дальнейшему налаживанию диалога между представителями интеллигенции, научных и общественных кругов», в частности, сказано в заявлении.