ԼՂՀ խնդրի կարգավորման գործընթացը կարագացվի, պայմանավորվել են նախագահները
Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահները խոստացել են արագացնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ հիմնական սկզբունքների համաձայնեցման գործընթացը: ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երկուշաբթի Սոչիում եռակողմ հանդիպման ձևաչափով 10-րդ անգամ բանակցություններ են անցկացրել, որի արդյունքում համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել:
«Երեք երկրների ղեկավարներն ընդգծեցին ԼՂ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքի մեծ ծավալը՝ սկսած 2008թ. նոյեմբերի 2-ի նրանց հանդիպումից, երբ ընդունվեց մոսկովյան հռչակագիրը: Նախագահները հայտարարեցին, որ ինտենսիվ բանակցութունների արդյունքում առաջընթաց է ձեռք բերվել ԼՂ կարգավորման Հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման շուրջ:
Նկատի առնելով Խաղաղ համաձայնագրի մշակմանն անցնելու կարևորությունը, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության նախագահները պատրաստակամություն հայտնեցին արագացնել Հիմնարար սկզբունքների շուրջ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը` հաշվի առնելով մինչ այժմ իրականացված աշխատանքը:
Երկու նախագահները բարձր գնահատեցին Ռուսաստանի Դաշնության և ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահ մյուս երկրների միջնորդական առաքելությունն ու հույս հայտնեցին, որ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան այդ կարգավիճակում հետագայում ևս ակտիվ դերակատարություն կունենան կարգավորման գործում` ընդհուպ մինչև տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության ու կայունության հաստատումը:
Ի զարգացումն 2011թ. մարտի 5-ին Սոչիում արված Համատեղ հայտարարության դրույթի, Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանական Հանրապետության նախագահներն ի գիտություն ընդունեցին համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի՝ շփման գծի երկայնքով միջադեպերի հետաքննության անցկացման  մեխանիզմի վերաբերյալ համատեղ մշակած զեկույցը և հանձնարարեցին  շարունակել այդ աշխատանքը:
Նախագահները հաստատեցին, որ ԼՂ կարգավորման համատեքստում վստահության ամրապնդման միջոցներից է կողմերի միջև հումանիտար շփումների զարգացումը: Այդ առումով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության նախագահներն իրենց պատրաստակամությունը հայտնեցին նպաստելու մտավորականության, գիտական և հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչների միջև հետագա երկխոսության հաստատմանը», - հայտարարության բովանդակությունը փոխանցում է ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակը:

The presidents of Armenia and Azerbaijan promised to “expedite the process of reaching understanding” with regard to the Basic Principles of the Nagorno-Karabakh conflict. Following a meeting between the conflicting parties facilitated by Russian President Dmitry Medvedev in the Russian city of Sochi, the three leaders issued a joint statement, published in Armenian on the Armenian President’s official website.
The statement reads, in part:
“The presidents declared that as a result of intensive negotiations, there was progress in consenting to the Basic Principles of the Nagorno-Karabakh conflict settlement.
“In view of the importance of beginning to draft a peace treaty, the presidents of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan expressed expressed readiness to expedite the process of reaching understanding with regard to the Basic Principles, taking into account all the work conducted so far.
“Further to the provision of the Joint Declaration adopted on Mar. 5, 2011, in Sochi, the presidents of the Republic of Armenia, the Russian Federation, and the Republic of Azerbaijan took note of the report on conducting investigations into incidents along the Line of Contact developed jointly by the Co-Chairs and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office and agreed to continue this work.
“The presidents reaffirmed that in the context of Nagorno-Karabakh conflict settlement, developing humanitarian contacts between the parties is part of confidence-building measures. In this regard, the presidents of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan expressed readiness to encourage the establishment of further dialogue between representatives of the intelligentsia, scientific and social circles.”
Updated 2:30 pm on Jan. 24, 2012, to reflect English translation by the Armenian President’s office (available here).