Կարևորը որակն է, ոչ թե քանակը. իշխանությունը վերահսկում է ԶԼՄ-ների հիմնական մասը
2012 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին կեղծիքների թիվը կպակասի, քանի որ ԶԼՄ-ների քանակի աճը կբերի նաև ընտրությունների ընթացքի ավելի լայն լուսաբանման:
Այսօր լրագրողների հետ հանիդպման ժամանակ նման կարծիք է հայտնել «Ազգ» օրաթերթի խմբագիր Հակոբ Ավետիքյանը:
«Անցնող 4 տարիներին հայաստանյան մակարդակով սոցիալական ցանցերի և ինտերնետի բում եղավ: Եվ այսօր այդ գործիքն այլ նշանակություն ունի, քան 4 տարի առաջ», - ասել է Ավետիքյանը` ընդգծելով, որ այսօր սոցիալական ցանցերի օգտատերերը նույնպես կարող են դառնալ լրատվամիջոց:
Հանդիպման մեկ այլ մասնակից «Ա1+» հեռուստաընկերության տնօրեն Մեսրոպ Մովսիսյանը չի համաձայնել Ավետիքյանի հետ` կարծիք հայտնելով, որ այսօր կարևոր է որակը, ոչ թե քանակը:
«Իշխանական թևի կողմից ԶԼՄ-ների մոնոպոլիզացիա է տեղի ունենում: Ընդունված է  ասել, որ դրանք օլիգարխների լրատվամիջոցներն են, բայց դա այդքան էլ այդպես չէ, որովհետև նույն օլիգարխները պատկանում են ավելի բարձր անձի, և այդ ավելի բարձր անձն արդեն տիրում է այդ դաշտում», - ասել է Մովսիսյանը` չմասնավորեցնելով, թե ում նկատի ունի:
Վերջինս նշել է, որ այսօր մի փոքր Հայաստանում գործում է մոտ 970 կայք, 46 հեռուստակայան, 210-212 թերթ, սակայն այս ամբողջ դաշտում, ըստ Մովսիսյանի, ոչ մեկն էլ չի կարողանում աշխատել:
«Եթե մենք ուսումնասիրենք նույն circle.am-ի (հայաստանյան կայքերի վարկանշային համակարգ) տվյալները, այնտեղից արդեն կայքերի վերաբերյալ պատկերն արտացոլվում է, ոնց որ հայելու մեջ: Առաջին 12-13 տեղը դա հստակ որոշված տեղեր են, որոնք պետք է թելադրեն իրենց մտածելակերպը: Եթե այն ամենը, ինչ կատարվում է այդտեղ, մրցակցություն ենք համարում, ուրեմն էս երկիրն ընդհանրապես լրատվամիջոց չունի: Որովհետև էլեմենտար թվաբանությամբ կարելի է համոզվել նրանում, որ այդտեղից բոլոր տվյալները խեղաթյուրված են, խառնած են: Այդ խառնաշփոթի մեջ շահում է մի հոգի, և մենք բոլորս գիտենք` էդ ովա (կրկին չի նշում անունը-խմբ.): Եվ էդ մի հոգին, այդ նույն 12-13 առաջատար լրատվամիջոցներով  թելադրելու է` այս դաշտում ինչ է կատարվելու ընտրությունների օրերին», - ասել է «Ա1+»-ի տնօրենը:
Նա նշել է, որ այդ դաշտում կատարվում է խեղաթյուրված տվյալների հոսք: Բացի դա, գովազդի գների դեմփինգ է տեղի ունենում, որի շնորհիվ մնացած լրատվամիջոցներին խեղդում են:

Некто во власти проглотил СМИ Армении и уже управляет информационным полем
Рост количества интернет-СМИ в Армении приведет к масштабному освещению хода майских парламентских выборов 2012 года, что снизит количество фальсификаций. Подобное мнение редактор газеты «Азг» Акоп Аветикян высказал в понедельник на встрече с журналистами.
За посление 4 года, по его словам, в армяноязычном интернете и соцсетях произошел бум, и эти инструменты приобрели «иное значение».
Другой участник пресс-конференции, директор закрытого в 2002 году из-за нелояльности к власти телеканала «А1+» Месроп Мовсисян не согласился с Аветикяном, заявив, что на данный момент стоит вопрос качества, но не количества.
«Власть реализует процесс по монополизации средств массовой информации. Принято говорить, что медиа принадлежат олигархам, но это не совсем так, потому что сами олигархи принадлежат еще более высокопоставленным лицам, а это высокопоставленная личность уже властвует в этой сфере», - сказал Мовсисян. Конкретных имен он называть не стал.
По его оценке, в маленькой Армении сегодня действуют 970 сайтов, 46 телеканалов, более 200 газет, но никто не может нормально выполнять свои профессиональные функции.
«Если мы исследуем данные того же circle.am (рейтинговая система армянских сайтов), то увидим, что первые 12-13 мест уже четко зафиксированы. Именно они призваны диктовать мышление и подход. Если все то, что происходит там, мы считаем конкуренцией, то в этой стране напрочь отстуствуют средства информации. Потому что элементарной математикой можно убедиться, что там все данные искажены, смешаны. В этом беспорядке выигырвает только один человек, и мы все знаем, кто это (вновь нет имен -ред.). И этот человек этими 12-13 «лидирующими средствами информации» будет диктовать ход событий в дни выборов», - сказал директор «А1+», отметив, что уже сейчас на этом поле формируется поток искаженной информации.
Кроме того, на рынке сетевых ресурсов проводится политика искусственного занижения цен на рекламу, благодаря чему душаться остальные медиа, сказал руководитель опального телеканала. Контролируемые властью СМИ в данном случае имеют стабильный финансовый источник.