Կարևորը որակն է, ոչ թե քանակը. իշխանությունը վերահսկում է ԶԼՄ-ների հիմնական մասը
2012 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին կեղծիքների թիվը կպակասի, քանի որ ԶԼՄ-ների քանակի աճը կբերի նաև ընտրությունների ընթացքի ավելի լայն լուսաբանման:
Այսօր լրագրողների հետ հանիդպման ժամանակ նման կարծիք է հայտնել «Ազգ» օրաթերթի խմբագիր Հակոբ Ավետիքյանը:
«Անցնող 4 տարիներին հայաստանյան մակարդակով սոցիալական ցանցերի և ինտերնետի բում եղավ: Եվ այսօր այդ գործիքն այլ նշանակություն ունի, քան 4 տարի առաջ», - ասել է Ավետիքյանը` ընդգծելով, որ այսօր սոցիալական ցանցերի օգտատերերը նույնպես կարող են դառնալ լրատվամիջոց:
Հանդիպման մեկ այլ մասնակից «Ա1+» հեռուստաընկերության տնօրեն Մեսրոպ Մովսիսյանը չի համաձայնել Ավետիքյանի հետ` կարծիք հայտնելով, որ այսօր կարևոր է որակը, ոչ թե քանակը:
«Իշխանական թևի կողմից ԶԼՄ-ների մոնոպոլիզացիա է տեղի ունենում: Ընդունված է  ասել, որ դրանք օլիգարխների լրատվամիջոցներն են, բայց դա այդքան էլ այդպես չէ, որովհետև նույն օլիգարխները պատկանում են ավելի բարձր անձի, և այդ ավելի բարձր անձն արդեն տիրում է այդ դաշտում», - ասել է Մովսիսյանը` չմասնավորեցնելով, թե ում նկատի ունի:
Վերջինս նշել է, որ այսօր մի փոքր Հայաստանում գործում է մոտ 970 կայք, 46 հեռուստակայան, 210-212 թերթ, սակայն այս ամբողջ դաշտում, ըստ Մովսիսյանի, ոչ մեկն էլ չի կարողանում աշխատել:
«Եթե մենք ուսումնասիրենք նույն circle.am-ի (հայաստանյան կայքերի վարկանշային համակարգ) տվյալները, այնտեղից արդեն կայքերի վերաբերյալ պատկերն արտացոլվում է, ոնց որ հայելու մեջ: Առաջին 12-13 տեղը դա հստակ որոշված տեղեր են, որոնք պետք է թելադրեն իրենց մտածելակերպը: Եթե այն ամենը, ինչ կատարվում է այդտեղ, մրցակցություն ենք համարում, ուրեմն էս երկիրն ընդհանրապես լրատվամիջոց չունի: Որովհետև էլեմենտար թվաբանությամբ կարելի է համոզվել նրանում, որ այդտեղից բոլոր տվյալները խեղաթյուրված են, խառնած են: Այդ խառնաշփոթի մեջ շահում է մի հոգի, և մենք բոլորս գիտենք` էդ ովա (կրկին չի նշում անունը-խմբ.): Եվ էդ մի հոգին, այդ նույն 12-13 առաջատար լրատվամիջոցներով  թելադրելու է` այս դաշտում ինչ է կատարվելու ընտրությունների օրերին», - ասել է «Ա1+»-ի տնօրենը:
Նա նշել է, որ այդ դաշտում կատարվում է խեղաթյուրված տվյալների հոսք: Բացի դա, գովազդի գների դեմփինգ է տեղի ունենում, որի շնորհիվ մնացած լրատվամիջոցներին խեղդում են:

There will be fewer incidents of fraud in the 2012 parliamentary elections, since the increase in number of media outlets will lead to broader coverage of the elections, said Hakob Avetikyan, editor of local daily Azg, speaking to journalists in Yerevan today.
"In the past 4 years, there was a social networks and internet boom in Armenia. And today this tool also has different significance than it did 4 years ago," he said, stressing that users of social networks can also become news providers.
Also speaking at today's press conference was Mesrop Movsisyan, director of the A1+ TV company, who didn't agree with Avetikyan, saying what's important today is quality not quantity.
"A mobilization of pro-government news outlets is taking place. It's acceptable to say that they're the news outlets belonging to oligarchs, but this isn't quite so, since the same oligarchs belong to someone higher up and it's that person higher up who's dominating the industry," he said, not specifying who he might be referring to.
The TV company director asserted that operating in the small country of Armenia today are 970 websites, 46 TV stations, and 210–212 newspapers, but, according to Movsisyan, none of them can operate in the entire field.
"If we take a look at Circle.am, the picture is reflected, like in a mirror. The top 12–13 places are clearly determined places, which have to dictate their way of thinking. If we consider all that's happening there to be competition, then this country doesn't have a news outlet at all. Because elementary math can convince us that all these figures are distorted, confounded. In this confusion, one person gains and we all know who that is. And that one person , with those same 12–13 leading news outlets, will dictate what will happen in this industry during the election," he said.