Սարգսյան-Մեդվեդև-Ալիև հանդիպմանն այսօր կփոխվի, թերևս, միայն ճաշացուցակը
Այսօր Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի նախաձեռնությամբ Սոչիում բանակցություններ տեղի կունենան Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև: Սա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը նվիրված տասներորդ և, հավանաբար, վերջին հանդիպումն է Մեդվեդևի նախագահության օրոք` եռակողմ ձևաչափով: Ամենայն հավանականութւյամբ, ինչպես և նախկին բոլոր հանդիպումները, այս մեկը ևս նկատելի առաջընթաց չի գրանցի, գրում է «Նեզավիսիմայա գազետան»:
Սոչիում կայանալիք հանդիպումներից դրական ակնկալիքներ, ի տարբերություն Կազանի, չկան: Թաթարստանի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած բանակցություններից առաջ թե միջնորդները, թե հակամարտող կողմերի ներկայացուցիչները հասկացնել էին տալիս, թեև զսպված, որ Կազանում նախագահները որոշակի փաստաթուղթ կստորագրեն, որը փակուղուց դուրս կբերի բանակցային գործընթացը, և խնդիրը մեռած կետից կտեղաշարժվի:
Այսօրվա հանդիպմանը բացասաբար են տրամադրված նաև փորձագետները: Ադրբեջանի նախագահի նախկին թեկնածու Զարդուշտ Ալիզադեն, մեկնաբանելով Սև ծովի ափին կայանալիք բանակցությունները, հակիրճ նկատել է. ոչինչ չի փոխվի, թերևս միայն ընթրիքի ճաշացուցակը, կամ Սարգսյանը, ի տարբերությհուն նախորդ հանդիպումների, ոչ միայն պարզապես կհետևի  Մեդվեդևի և Ալիևի լեռնադահուկային զբոսանքներին, այլ ինքը կմիանա նրանց:
Նրա գործընկեր Էլհան Շահինօղլուն նույնպես կարծում է, որ եթե իր նախագահության օրոք Մեդվեդևին չի հաջողվել տեղաշարժերի հասնել ղարաբաղյան գործընթացում, ապա քիչ հավանական է, որ դա նրան կհաջողվի անել այն ժամանակ, երբ նա դարձել է «կաղող բադ» :
«Սոչիի հանդիպումը նման է գործընկերների հետ հրաժեշտի հանդիպման: Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները հասկանում են հանդիպման անիմաստությունը, սակայն մերժել նույնպես չէին կարող, ամեն դեպքում, Մեդվեդևը կարող է գլխավորել ռուսաստանյան կառավարությունը, և փչացնել հարաբերությունները հեռացող նախագահի և ՌԴ ապագա վարչապետի հետ չարժե»,- ասել է Շահինօղլուն:
Նմանատիպ գնահատականներ են հնչել նաև Երևանում: Մասնավորապես, ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության նախագահ, քաղաքագետ Ստեփան Սաֆարյանը հայտարարել է, որ առաջընթաց ակնկալել պետք չէր` անկախ  նրանից գնում էր Մեդվեդևը, թե ոչ: «Գործընթացը փակուղում է գտնվում դիմադրության բնույթի խեղաթյուրման, բանակցային գործընթացից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դուրս մղման, պայթյունավտանգ գաղափարների և իրավիճակների քննարկման դադարեցման պատճառով»,-կարծում է Սաֆարյանը: Միաժամանակ, նրա կարծիքով, բանակցությունները պետք է շարունակվեն, իսկ հարցերը պիտի քննարկվեն, քանի որ միայն կոնտակներն են կանգնեցնում տարածաշրջանում լարվածության մեծացումը և նվազեցնում են հակամարտող կողմերի միջև շփման գծում բախումների ռիսկերը:

At Sargsyan-Medvedev-Aliyev Meeting Today, Only Thing that will Change will be Lunch Menu
Talks between the presidents of Armenia and Azerbaijan, upon the initiative of Russian President Dmitry Medvedev, will take place in Sochi today. This is the tenth and probably last meeting dedicated to the Nagorno-Karabakh conflict during Medvedev's presidency in the trilateral format. Most likely, as with all the previous meetings, this one too won't bring visible progress, reports Nezavisimaya Gazeta.
In contrast to last year's meeting in Kazan, there are no positive expectations from the meeting in Sochi. Ahead of the talks in the Tatarstan capital, both the mediators and representatives of the conflicting parties made it clear, albeit in muted form, that the presidents would sign a document in Kazan that would bring the negotiation process out of the impasse and the issue would move forward.
Regarding today's meeting, even the experts are pessimistic. Former presidential candidate in Azerbaijan Zardusht Alizadeh, commenting on the upcoming negotiations on the Black Sea coast, laconically noted: nothing changes except the lunch menu. Or Sargsyan, in contrast to past meetings, not only will watch Medvedev and Azerbaijani President Ilham Aliyev skiing, but also will join them.
His colleague Elkhan Shahinoglu also believes if Medvedev failed to make progress in the Karabakh process during his presidency, it is unlikely that it will happen when he becomes a "lame duck".
"The Sochi meeting is similar to parting meeting among colleagues. The presidents of Armenia and Azerbaijan understand the meaninglessness of the meeting, but they also cannot refuse. After all, Medvedev may lead the Russian government and it's not worth spoiling relations with the outgoing president and future prime minister of Russia," said Shahinoglu.
Similar assessments were made in Yerevan. In particular, head of the Heritage Party's parliamentary faction Stepan (Styopa) Safaryan said progress shouldn't have been expected, regardless of whether Medvedev was leaving the presidency or not.
"The process is in a deadlock because the nature of resistance was distorted, the Republic of Nagorno-Karabakh was excluded from negotiations, and the discussion of explosive ideas and situations was terminated," he said.
At the same time, in Safaryan's opinion, the talks should continue and issues should be discussed, since only contact stops tensions rising in the region and reduces the risks of clashes at the line of contact between the conflicting parties.