«Ժողովուրդն ընդդեմ Վովա Գասպարյանի». «Բանակն իրականում» խմբի նոր նախաձեռնությունը
Facebook սոցիալական ցանցում նոր էջ է ստեղծվել՝ «Ժողովուրդն ընդդեմ Վովա Գասպարյանի»: Էջի հեղինակը «Բանակն իրականում» նախաձեռնության անդամ Լալա Ասլիկյանն է: Epress.am-ի հետ զրույցում նա տեղեկացրել է, որ էջը նպատակ ունի «Բանակն իրականում» շարժման ուշադրությունը պահել Վովա Գասպարյանի դեմ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցի կողմից հարուցված դատական գործի ընթացքի վրա:
Սաքունցը դիմել է դատարան ընդդեմ Վլադիմիր Գասպարյանի, քանի որ վերջինս դեռ ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար եղած ժամանակ մի քանի  հարցազրույցներում զրպարտել էր ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը: ՀԿ-ն պահանջում է, որ Վլադիմիր Գասպարյանը հրապարակայնորեն ներողություն խնդրի` Կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա անող որդեկորույս մայրերին վիրավորելու համար, հրապարակայնորեն հերքի զրպարտություն համարվող փաստացի տվյալները և հօգուտ Հելսինկյան ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի բռնագանձի 10 (տասը) ՀՀ դրամ:
«Իհարկե, այդ 10 դրամը սիմվոլիկ գումար է:  Ուղղակի կաևոր է մեզ համար, որ ժողովրդի համար աշխատող, մեր հարկերի հաշվին աշխատավարձ ստացող  բարձրաստիճան պաշտոնյան  հաշվի նստի ժողովրդի հետ և անպարկեշտ արտահայտություններ թույլ չտա այն էլ հրապարակայնորեն` հարցազրույցներում»,- ասել է Լալա Ասլիկյանը:
Հիշեցնենք, որ Գասպարյանը «Հրապարակ» օրաթերթին հոկտեմբերի 17-ին տված հարցազրույցում,մասնավորապես, ասել էր. «Ցավացող ծնողը լկտի չի լինի, ցավացող ծնողը կանգնած է, բայց ես տեսնում եմ լկտիություն բանակի նկատմամբ, նախարարի նկատմամբ, ես տեսնում եմ թույն մեջները: 20 տարեկան պոչիկներով լակոտներին, որ բերել են Հելսինկյան կազմակերպությունները, ու էդ լակոտների բերանների արտահայտություններն անձնական վիրավորանք են հասցնում: Երբ փսլնքոտ լակոտը երկիր պահած, երկրի համար տուժած մարդուն վիրավորում է լկտի բացականչություններով, ես դա չեմ հանդուրժելու… Նրանք անպատվում են պաշտպանության նախարարին, ասելով՝ էդ միոտանին: Ես ասում եմ՝ էդ չորսոտանիներիցդ շատ գործ է անում մեր միոտանին, չէ՞ որ էդ մարդն ինչ որ արել է, ես չեմ պաշտպանում, արել է էս երկրի համար, որ էդ ոտքը կորցրել է»:
Դատական հայցը կքննվի վաղը` հունվարի 24-ին, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում:

«Народ против...». Начальник полиции Армении ответит за «пошлых» мам и «щенков» в суде
Страница «Народ против Вовы Гаспаряна», созданная в Фейсбук, будет держать в центре внимания ход судебного разбирательства по иску правозащитника Артура Сакунца против начальника Полиции Армении Владимира Гаспаряна.
У главы Полиции требуют публично извиниться перед протестующими у здания правительства матерями солдат, погибших в рядах ВС в мирное время, публично опровергнуть клевету в адрес Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи и оштрафовать Гаспаряна на 10 драмов в пользу правозащитной организации.
17 октября, будучи еще заместителем министра обороны, Гаспарян в интервью газете «Грапарак», в частности, сказал: «Когда родитель страдает, он не может пошлить. Те, кто страдает, молча стоят . Но я вижу, как они отпускают пошлости в отношении армии, министра - я вижу в них желчь. Хельсинкские организации приводят 20-летних длинноволосых щенков с хвостиками, а потом эти щенки оскорбляют армию. Когда сопливый щенок оскорбляет защищавшего страну человека, пострадавшего ради родиныс, я этого не потерплю… Они оскорбляют министра обороны, говоря «этот одноногий» (у министра обороны Сейрана Оганяна ампутирована нога – ред.). Я отвечаю: в отличие от вас четвероногих наш одноногий делает больше работы. Он это сделал для нашей страны, ведь из-за этого он потерял ногу ».
В беседе с Epress.am создатель страницы «Народ против Вовы Гаспаряна», одна из инициаторов движения «Армия в действительности» Лала Асликян сказала: «Конечно, эти 10 драмов - символическая сумма. Просто для нас важно, чтобы работающий для народа высокопоставленный чиновник, получающий зарплату за счет наших налогов, считался с людьми и не позволял себе оскорбительных выражений».