Ֆրանսիայի դեսպանատան մոտ հավաքվածներն աշխատում էին չխառնել իրենց խմբերը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր առավոտյան Երևանում Ֆրանսիայի դեսպանատան մոտ դրվել է առաջին շնորհակալական ծաղկեփունջը, ավելի ուշ ծաղկեփնջերը ավելացել են, ավելացել է նաև մարդկանց հոսքը դեպի դեսպանատուն:
Epress.am-ի հետ զրույցում  Ֆրանսիայի  դեսպանատան աշխատակիցներից մեկը պատմել է, որ վաղ առավոտյան մի մեքանա կանգնեց դեսպանատան  դիմաց, միջին տարիքի տղամարդ մոտեցավ ճաղավանդակներին, վարդերի փունջ թողեց, շնորհակալություն հայտնեց ու հեռացավ:
«Երբ փորձեցինք հետաքրքրվել` ումից է, ասաց՝  հայ եմ»,- պատմել է նա:
Ավելի ուշ դեսպանատան մոտ իրենց շնորհակալությունն են հայտնել ՀՀԿ Երիտթևի, «Միասին» երիտասարդական շարժման, «ՀՅԴ» երիտասարդական միության, «ՀՅԴ Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միության ներկայացուցիչներ, ուսանողներ, մտավորականներ, հասարակ քաղաքացիներ:
Նրանք այս ակցիայով  երախտիքի խոսքն են հայտնել Ֆրանսիային ու խորհուրդ տվել ցեղասպանությունը ժխտող ու հերքող  մյուս երկրիներին հետևել Ֆրանսիայի օրինակին:
Կեսօրին մոտ դեսպանատան մոտ են հավաքվել «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության   երիտասարդական  թևի ներկայայցուցիչները: Նրանք շտապել են իրենց երախտիքի խոսքը նամակով հանձնել ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոյին:
Մինչ դեսպանը դուրս կգար նրանց ողջունելու, ՀՀԿ, ՀՅԴ  ու ԲՀԿ երիտասարդները դեսպանատան մոտ կանգնել են առանձին խմբերով: Նրանք աշխատում էին չխառնել իրենց խմբերը ու ԲՀԿ դրոշով, օրինակ, չկանգնել ՀՀԿ կամ ՀՅԴ-ի ներկայացուցիչների մոտ:
Քիչ ավելի ուշ` անվտանգության աշխատակիցների ուղեկցությամբ, ԲՀԿ-ի  երիտասարդական  թևի ներկայացուցիներին է մոտեցել դեսպան Անրի Ռենոն, ում  երիտասարդ ԲՀԿ-ականները դիմավորել են ծափողջույններով ու «մերսի» վանկարկումներով ու  հանձնել  իրենց շնորհակալագիրը:

Armenian Political Parties' Youth Wings Try Not to Mingle Outside French Embassy (PHOTOS)
The first bouquet of flowers was placed outside the French Embassy in Yerevan this morning, followed by more flowers and more people as the day wore on.
One of the embassy's employees, speaking to Epress.am, said how early in the morning, a vehicle parked outside the embassy, out of which stepped out a middle-aged man who placed a bouquet of roses outside the gates, said thanks and left.
"When we attempted to find out who it was from; he said, I'm Armenian," the embassy employee said.
Later, expressing their thanks outside the embassy were members of the Republican Party of Armenia's (HHK) youth wing, the Miasin youth movement, the Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun, or ARF-D) youth union and the ARF-D Nikol Aghbalyan student union, as well as other students and members of the general public.
Those gathered wished to express their gratitude to France for adopting a bill to criminalize genocide denial and advised other countries to follow France's example.
Around noon, members of the Prosperous Armenia (BHK) parliamentary faction's youth wing joined those outside the embassy. They rushed to hand over their words of gratitude in writing to French Ambassador to Armenia Henri Reynaud.
Prior to the ambassador stepping outside to greet them, the youth from HHK, ARF-D and BHK stood separately, trying not to mix-up their respective groups — not standing with a BHK flag, for example, among HHK or ARF-D representatives.
A little while later, escorted by security officers, the BHK youth wing approached the ambassador, who they greet with applause and shouts of "Merci!", and handed their letter.