Google-ը կնախազգուշացնի տարերային աղետների մասին
Google ինտերնետային ընկերությունը երկրաշարժերի, ջրհեղեղների և այլ տարերային աղետների մասին տեղեկատվության հաղորդման ծառայություն է գործարկել: Public Alerts (Հանրային ահազանգ) ծառայությունը ինտեգրվել է Google Maps քարտեզագրական ծառայությանը:
Public Alerts ծառայության էջում օգտատերը կարող է տեսնել քարտեզ, որի վրա նշված են այդ պահին տեղի ունեցող կամ օթերևութաբանների կողմից կանխատեսվող տարերային աղետների տարածքները: Ծառայությունը թույլ է տալիս նաև տեղեկատվություն որոնել:
Տեղեկատվության ընդարձակված որոնումը տեղի է ունենում մի քանի չափորոշիչներով, ըստ տարերային աղետի տեսակի կամ եղանակային պայմանների, աշխարհագրական դիրքի և այլն:
Ծառայությունը դեռևս փորձնական ռեժիմով է աշխատում: Google-ը մտադիր է իր ծրագրի մեջ ներգրավել նաև այլ երկրների օթերևութաբանական ծառայություններ և տարատեսակ կազմակերպություններ:

Google будет предупреждать о стихийных бедствиях
Интернет-компания Google запустила сервис информирования о землетрясениях, наводнениях и других стихийных бедствиях Public Alerts, интегрированный с существующим картографическим сервисом Google Maps, сообщает корпоративный блог Google.
На странице сервиса Public Alerts пользователь может видеть карту, на которой специальными иконками отмечены зоны актуальных стихийных бедствий, которые происходят в данный момент либо прогнозируются синоптиками. В рамках сервиса предусмотрен поиск информации - пользователь может ввести интересующий запрос в строку поиска, аналогичную существующей в Google Maps.
Расширенный поиск информации по сервису реализуется по нескольким критериям - типу стихийного бедствия или погодным условиям, месторасположению, дате. Пользователь может ввести свое географическое положение вручную, найти его на карте либо воспользоваться геолокационной функцией сервиса.
Сервис пока работает в тестовом режиме, и Google планирует привлекать метеорологические службы других стран и различные организации к сбору информации для него.