Իրանում ձերբակալել են Facebook-ում գեղեցկության մրցույթի կազմակերպիչներին
Իրանի` համացանցային անվտանգության համար պատասխանատու իրավապահ մարմինների աշխատակիցները ձերբակալել են Facebook սոցիալական ցանցում բացված խմբի 4 ադմինիստրատորների, որոնք առցանց գեղեցկության մրցույթ էին հայտարարել, հայտնում է gazeta.ru-ն:
Համապատասխան բաժնի ղեկավար Քամալ Հադիանը հայտարարել է, որ ոստիկանները վերահսկողություն են սահմանել այն խմբի նկատմամբ, որը, ըստ նրանց, «կաշառակերություն և անամոթություն է» տարածում:
Ձերբակալվածների մեջ կան երկու տղամարդիկ և երկու կանայք: Մինչ ոստիկանության միջամտությունը խմբի մեջ էին ընդգրկվել 25 հազար իրանցիներ, որոնք կայքում հրապարակել էին իրենց լուսանկարները: Այժմ նրանց նկատմամբ կարող է հետապնդում իրականացվել:
Իրանում  արգելվում է օգտվել Facebook սոցիալական ցանցից, սակայն շատերը, այդուհանդերձ, միջոցներ գտնում են արգելքը շրջանցելու համար` օգտագործելով հատուկ ծրագրեր:

В Иране сотрудники отдела полиции, ответственного за безопасность в интернете, арестовали четверых администраторов группы в социальной сети Facebook, в которой был организован виртуальный конкурс красоты.
Руководитель отдела Камаль Хадиан заявил, что полицейские установили контроль над группой, которая, по его словам, распространяла «коррупцию и бесстыдство».
Среди арестованных двое мужчин и две женщины. До вмешательства полицейских в группу успели вступить более 25 тысяч иранцев обоего пола, которые по призыву организаторов публиковали в социальной сети свои фотографии. Теперь им могут грозить преследования.
Доступ к социальной сети Facebook в Иране заблокирован, но многие находят возможность обойти запрет, используя специальные программы, передает радио «Свобода».