«Բանդայի» գործով ծեծի ենթարկված ամբաստանյալի բարեկամները դիմելու են ՄԻԵԴ
«Բանդայի» գործով ամբաստանյալ Դավիթ Գալստյանի զոքանչը՝ Իռա Դավթյանը, իր փեսային ծեծի ենթարկելու հարցով դիմելու է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ Այս մասին նա ասել է «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում։ Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է քրեական գործ հարուցելու մասին Դավթյանի դիմումը, որից հետո նա դիմել է Վճռաբեկ դատարան։
Կինը, սակայն, նշել է, որ հայաստանյան դատարաններից ակնկալիք չունի, ու պատրաստվում է դիմել ՄԻԵԴ։ Իռա Դավթյանը նաև ասել է, որ իր փեսային ծեծի է ենթարկել Շիրակի մարզի նախկին ոստիկանապետ Կարեն Բաբակեխյանը։
Հիշեցնենք, որ գործով անցնում են 2011 թվականի սեպտեմբերին բնակարանային գողություններ կատարելու մեղադրանքով ձերբակալված 5 ամբաստանյալներ: Վերջիներս, ինչպես նաև նրանց պաշտպանները հայտարարել են, որ ամբաստանյալների նկատմամբ խոշտանգումներ են իրականացվել, և դրանց հետևանքով կորզված ցուցմունքները չպետք է քննվեն դատարանում և մեղադրականի հիմք դառնան:
Ամբաստանյալներից մեկը՝ 41-ամյա Արման Դալլաքյանը, 2013 թվականի սեպտեմբերի 7-ին մահացել է դատապարտյալների հիվանդանոցում: Նրա մայրը Epress.am-ին պատմել էր, որ որդուն ոչ միայն ծեծել են, այլև չեն թողել, որպեսզի ծնողները նրա բուժմամբ զբաղվեն:

Family of Accused in 'Gang Case' to Appeal to European Court of Human Rights
Ira Davtyan, mother-in-law of David Galstyan (pictured), one of the accused in the "gang case," informed local daily Zhoghovurd today that she plans to appeal to the European Court of Human Rights (ECtHR) regarding her son-in-law being beaten while in police custody.
The Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork Marash Administrative Districts of Yerevan rejected Davtyan's application to launch criminal proceedings, after which she appealed to the Court of Cassation. Davtyan, however, said she has no expectations from the domestic courts and is preparing to apply to the ECtHR. The accused's mother-in-law also claims that former police chief of Shirak marz (province) Karen Babakekhyan beat her son-in-law.
In this case, 5 people are arrested and accused of committing burglary in September 2011. The accused (and their lawyers) claims that they are being tortured and testimony obtained under such conditions shouldn't be admitted in court and become grounds for prosecution.
One of the accused, Arman Dallakyan, 41, died on Sept. 7, 2013, in the hospital for prisoners. His mother told Epress.am that not only was her son beaten, but also his parents weren't allowed to take him his medication.