«Բանդայի» գործով ծեծի ենթարկված ամբաստանյալի բարեկամները դիմելու են ՄԻԵԴ
«Բանդայի» գործով ամբաստանյալ Դավիթ Գալստյանի զոքանչը՝ Իռա Դավթյանը, իր փեսային ծեծի ենթարկելու հարցով դիմելու է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ Այս մասին նա ասել է «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում։ Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է քրեական գործ հարուցելու մասին Դավթյանի դիմումը, որից հետո նա դիմել է Վճռաբեկ դատարան։
Կինը, սակայն, նշել է, որ հայաստանյան դատարաններից ակնկալիք չունի, ու պատրաստվում է դիմել ՄԻԵԴ։ Իռա Դավթյանը նաև ասել է, որ իր փեսային ծեծի է ենթարկել Շիրակի մարզի նախկին ոստիկանապետ Կարեն Բաբակեխյանը։
Հիշեցնենք, որ գործով անցնում են 2011 թվականի սեպտեմբերին բնակարանային գողություններ կատարելու մեղադրանքով ձերբակալված 5 ամբաստանյալներ: Վերջիներս, ինչպես նաև նրանց պաշտպանները հայտարարել են, որ ամբաստանյալների նկատմամբ խոշտանգումներ են իրականացվել, և դրանց հետևանքով կորզված ցուցմունքները չպետք է քննվեն դատարանում և մեղադրականի հիմք դառնան:
Ամբաստանյալներից մեկը՝ 41-ամյա Արման Դալլաքյանը, 2013 թվականի սեպտեմբերի 7-ին մահացել է դատապարտյալների հիվանդանոցում: Նրա մայրը Epress.am-ին պատմել էր, որ որդուն ոչ միայն ծեծել են, այլև չեն թողել, որպեսզի ծնողները նրա բուժմամբ զբաղվեն:

В Армении мать избитого обвиняемого по «делу о банде» обратится в Евросуд по правам человека
Теща подсудимого по «делу о банде» Давида Галстяна намерена обратиться в Европейский суд по правам человека по вопросу избиения зятя. Об этом Ира Давтян сообщила в беседе с «Жоховурд». Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк Мараш отклонил заявление Давтян о возбуждении уголовного дела, после чего теща обратилась в Кассационный суд.
Женщина, однако, заявила, что ожиданий от армянских судов у нее нет, и она намерена обратиться в ЕСПЧ. Также Давтян сообщила, что зятя избил бывший начальник полиции Ширакской области Карен Бабакехян.
41-летний обвиняемый Арман Даллакян скончался 7 сентября в тюрьме, заведенное на него дело закрыто. Его мать рассказала Epress.am, что сына не только избили, но и не разрешали, чтобы родители занялись его лечением.