Դատաստանի օրվա ժամացույցի սլաքը մոտեցրել են կեսգիշերին
Դատաստանի օրվա ժամացույցի (Doomsday clock) սլաքը 2012 թվականի հունվարի 11-ին մեկ րոպեով մոտեցրել են կեսգիշերին, հայտնում է Bulletin of the Atomic Scientists ամսագիրը:
Դատաստանի օրվա ժամացույցի վրա կեսգիշերը խորհրդանշում է գլոբալ աղետի մեկնարկը: Այժմ ժամացույցը ցույց է տալիս 23:55:
Նախորդ անգամ սլաքը փոփոխվել էր 2010 թվականին; Այն ժամանակ գիտնականները մեկ րոպեով հետ էին տարել ժամացույցի սլաքը` համարելով, որ համաշխարհային առաջնորդները բավական ջանքեր են գործադրում գլոբալ սպառնալիքներին դիմադրելու հարցում:
Այժմ, ինչպես նշված է Bulletin of the Atomic Scientists-ի հայտարարության մեջ, այդ միտումը «շատ առումներով դադարել է կամ հակառակ ուղղությամբ է ընթանում»: Այս պատճառով գիտնականները մեկ րոպեով առաջ են տարել րոպեի սլաքը:
Դատաստանի օրվա ժամացույցը գործարկվել է 1947 թվականին Չիկագոյի համալսարանի գիտնականների կողմից: Սկզբում գլոբալ աղետի տակ հասկացվում էր միջուկային պատերազմի մեկնարկը, սակայն վերջին տարիներին հիմնական մարդկությանը սպառնացող հիմնական վտանգներից են համարվում նաև գլոբալ տաքացումը և նանոտեխնոլոգիաների զարգացումը, որոնք կարող են անուղղելի վնաս հասցնել մոլորակին:

Часы Судного дня перевели на минуту ближе к полуночи
Минутную стрелку так называемых часов Судного дня (Doomsday Clock) 11 января 2012 года перевели на одну минуту ближе к полуночи, сообщает журнал Bulletin of the Atomic Scientists, который устанавливает показания циферблата.
Полночь на часах Судного дня символизирует начало глобальной катастрофы. Сейчас часы показывают 23:55.
В прошлый раз минутная стрелка часов переводилась в январе 2010 года. Тогда ученые отодвинули время на часах на одну минуту назад, сочтя, что мировые лидеры предпринимают достаточные усилия для противостояния глобальным угрозам.
Теперь, отмечается в заявлении Bulletin of the Atomic Scientists, эта тенденция "во многом остановилась или пошла в обратном направлении". По этой причине стрелка часов и переводится на одну минуту вперед.
Часы Судного дня были запущены в 1947 году учеными Чикагского университета. Изначально под "глобальной катастрофой" понималось начало ядерной войны, однако в последние годы в число основных угроз попали глобальное потепление и развитие нанотехнологий, способных нанести непоправимый ущерб планете.
В момент запуска в 1947 году часы показывали 23:53. С тех пор стрелки передвигали двадцать раз, передает Лента.ру.