Հայերը խմբային մի պար ունեն, այն էլ չոբանների պար է. սոցիոլոգը պատմել է հայ ազգի վտանգների մասին
Հայ ժողովուրդը մնացող, բայց կրճատվող ազգերի ցանկում է: Կանխատեսվում է, որ դարակեսին Հայաստանում կմնա 1,5 միլիոն բնակչություն, այն էլ պարզ չէ՝  բոլորը հայեր կլինեն, թե ոչ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
«ՄԱԿ-ի ազգագրագետների գնահատականներով` երկրագնդի ժողովուրդները  բաժանվում են 4 խմբի՝ աճող, թվաքանակը պահպանող, թվաքանակը նվազող, բայց չանհետացող և անհետացող ժողովուրդների», - ասել է նա:
Խոսելով հայերի պառակտվածության մասին, Ադիբեկյանը նշել է, որ հայերը չեն կարողանում խմբվել որևէ բանի շուրջ:
«Մեր ազգը խմբային մի պար ունի՝ քոչարին է, այն էլ չոբանների պար է: Մնում է շուրջպարը, այն էլ` մեկը  գալիս, պարում  ու գնում է, բոլորը ծափ են տալիս», - ասել է Ադիբեկյանը:
Սոցիոլոգը հիշեցրել է, որ Հայաստանում գոյություն ունեցող եզդիական համայնքն աճում է արագ տեմպերով, և 50 տարվա ընթացքում նրանք բավական մեծ թիվ կկազմեն Հայաստանի բնակչության շրջանում:
Համեմատության համար Ադիբեկյանը ներկայացրել է նաև Ադրբեջանի բնակչության թվաքանակի մասին տեղեկություններ:
«Մեր հաշվարկներով` պետք է կազմի 6 միլիոն, բայց իրենք նշում են 9 միլիոն 116 հազարը: Փորձում են երևալ տնտեսապես  և մարդկային ռեսուրսներով ամենահզորը տարածաշրջանում», - ասել է Ադիբեկյանը:

Социолог сократил армян и разоблачил азербайджанцев
Согласно ООН, армяне попали в список сокращающихся, но не исчезающих наций. Прогнозируется, что к середине текущего века в Армении будет жить 1,5 млн людей. При этом неизвестно, какой их процент будут составлять армяне. Об этом журналистам в четверг сообщил социолог Аарон Адибекян.
«По оценке этнографов ООН, все народы земли разделяются на 4 группы: увеличивающиеся, сохраняющиее количество, сокращающиеся, но не исчезающие и изчезающие народы», - сказал он.
Эксперт указал на разрозненность и раскол среди армян, которые «не способны объединяться вокруг чего-либо». «Наш народ имеет один коллективный танец - кочари, и тот придумали пастухи. Остается шурджпар (круговой танец), но и здесь кто-нибудь обязательно заходит в центр, все аплодируют, и круг нарушается», - сказал Адибекян.
Он заявил также, что увеличивающаяся община езидов через 50 лет будет составлять значительную часть населения Армении.
Оказалось, что Адибекян для сравнения расчитал и ситуацию по Азербайджану: «По нашими подсчетам там живут 6 миллионов человек, хотя они указывают цифру 9 млн 116 тысяч, чтобы выглядеть самыми могущественными в регионе с точки зрения человеческих и экономических ресурсов».