Գերմանիայում մեղադրյալը նիստի ժամանակ գնդակահարել է դատախազին
Գերմանիայի Դախաու քաղաքում հունվարի 11-ին տեղի ունեցած դատական նիստի ժամանակ մեղադրյալը սպանել է դատախազին` կրակ արձակելով նրա ուղղությամբ, հայտնում է Sueddeutsche Zeitung-ը` հղում կատարելով Մյունխենի արդարադատության նախարարությանը:
Ոստիկանության տվյալներով` 54-ամյա մեղադրյալը զինված է եղել: Սկզբում նա կրակ է բացել դատավորի ուղղությամբ, սակայն վրիպել է, որից հետո 5 կրակոց է արձակվել դատախազի ուղղությամբ: 3 գնդակ մխրճվել է դատախազի ուսի, ձեռքի և որովայնի մեջ: Դատախազը մահացել է շտապօգնության մեքենայում: Պարբերականի տեղեկություններով` դատախազը 31 տարեկան էր:
Կրակողին ձերբակալել են: Դեռևս պարզ չէ, թե ինչպես է նրան հաջողվել զենք բերել դատարանի դահլիճ:
Նիստին լսվում էր նախկինում դատվածություն չունեցող գործատուի գործը, ով չէր մուծել 44 հազար եվրո կազմող սոցապահովագրության պարտադիր վճարը: Նրան խոշոր տուգանքից մինչև 5 տարվա ազատազրկում էր սպառնում:

В Германии обвиняемый застрелил прокурора в зале суда
В немецком городе Дахау в среду, 11 января, обвиняемый застрелил прокурора во время судебного заседания, сообщает Sueddeutsche Zeitung со ссылкой на баварское министерство юстиции в Мюнхене.
Инцидент произошел около 16:00 по местному времени. По данным полицейских, обвиняемый — 54-летний уроженец Дахау — был вооружен револьвером. Сначала он стрелял в судью, но не попал, после чего произвел пять выстрелов в направлении прокурора. Три пули попали государственному обвинителю в плечо, руку и живот.
Прокурор скончался от ранений в машине скорой помощи. Ему, по данным издания, был 31 год.
Стрелявшего задержали. Как ему удалось пронести оружие в зал суда, пока не установлено.
По данным Sueddeutsche Zetiung, на заседании разбиралось дело ранее не судимого работодателя, который не выплатил полагавшиеся отчисления на социальное страхование в размере 44 тысяч евро. Ему грозило наказание от штрафа до пяти лет лишения свободы, передает Лента.ру.