Այն, ինչ Բաթումիում անվճար են տալիս, Ղռերում վաճառում են 20 միլիոնով. սոցիոլոգ
Հայաստանում ստիպում են անգամ փողոցում 100 դրամ հավաքողներին հսկիչ-դրամարկղ ունենալ ու կտրոն տալ, ինչը ծաղրանք է հիշեցնում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
«Փոքր բիզնեսը ամբողջ աշխարհում  ապահովում է աշխատուժի 85%-ը, և սրանով պետությունները պայքարում են գործազրկության դեմ: 2010 թվականի մեր  հարցումների արդյունքում պարզվել է, որ Հայաստանից ընտանիքների 14% արտագաղթ է գրանցվել բիզնեսի փակման կամ աշխատանք կորցնելու պատճառով»,- - նշել է նա:
Ադիբեկյանը խոսել է նաև ներդրումային անբարենպաստ պայմանների մասին.
«Եղվարդի չկառուցված ջրամբարի տեղում հանգստի գոտի ստեղծելու ծրագիր կար, պայմանավորվածություն արդեն կար, մնում էր հողն օտարել որպես ոչ արդյունաբերական: Տարածքը գնահատվեց 40 միլիոն դոլար: Նույն պրոյեկտի նախագծողին Բաթումիի քաղաքապետը տալիս է անվճար 2 հա հող՝ Բաթումի ցանկացած շրջանում, միայն թե  հանգստի գոտի կառուցի:
Ղռերում տարածքը 40 միլիոն է գնահատվում ու վաճառվում 20 միլիոնով, իսկ Բաթումիի պես ծովափնյա քաղաքում անվճար են տրամադրում հողը: Այս պատճառով էլ Վրաստանը բարենպաստության առումով 27-րդ տեղում է գտնվում, Հայաստանը՝ 49»:

Что в Батуми бесплатно, то стоит миллионы на задворках Еревана
Выдавать чеки контрольно-кассовых аппаратов в Армении вынуждают даже стоянщиков, которые собирают по 100 драмов (26 центов). Об этом на пресс-конференции в четверг заявил социолог Аарон Адибекян.
«Малый бизнес во всем мире обеспечивает 85% рабочих мест, этим страны борятся с безработицей. В результате наших опросов 2010 года выяснилось, что 14% эмигрировших из Армении семей покинули страну из-за закрытия бизнеса или потери работы», - отметил он.
В качестве иллюстрации Адибекян напомнил о проекте создания зоны отдыха на месте недостроенного в Егварде водохранилища: «Договоренность уже была, оставалось лишь отделить землю в качестве непромышленной зоны. Территорию оценили в $40 млн. На аналогичный проект мэр Батуми дает 2 гектара земли бесплатно в любом районе города. В Грер (задворки Еревана) территория оценивается в 40 млн долларов и продается за 20 млн, а в приморском Батуми территории предоставляют бесплатно. Поэтому с точки зрения экономической привлекательности Грузия находится на 27-м месте в мире, а Армения - на 49-м».