Այն, ինչ Բաթումիում անվճար են տալիս, Ղռերում վաճառում են 20 միլիոնով. սոցիոլոգ
Հայաստանում ստիպում են անգամ փողոցում 100 դրամ հավաքողներին հսկիչ-դրամարկղ ունենալ ու կտրոն տալ, ինչը ծաղրանք է հիշեցնում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
«Փոքր բիզնեսը ամբողջ աշխարհում  ապահովում է աշխատուժի 85%-ը, և սրանով պետությունները պայքարում են գործազրկության դեմ: 2010 թվականի մեր  հարցումների արդյունքում պարզվել է, որ Հայաստանից ընտանիքների 14% արտագաղթ է գրանցվել բիզնեսի փակման կամ աշխատանք կորցնելու պատճառով»,- - նշել է նա:
Ադիբեկյանը խոսել է նաև ներդրումային անբարենպաստ պայմանների մասին.
«Եղվարդի չկառուցված ջրամբարի տեղում հանգստի գոտի ստեղծելու ծրագիր կար, պայմանավորվածություն արդեն կար, մնում էր հողն օտարել որպես ոչ արդյունաբերական: Տարածքը գնահատվեց 40 միլիոն դոլար: Նույն պրոյեկտի նախագծողին Բաթումիի քաղաքապետը տալիս է անվճար 2 հա հող՝ Բաթումի ցանկացած շրջանում, միայն թե  հանգստի գոտի կառուցի:
Ղռերում տարածքը 40 միլիոն է գնահատվում ու վաճառվում 20 միլիոնով, իսկ Բաթումիի պես ծովափնյա քաղաքում անվճար են տրամադրում հողը: Այս պատճառով էլ Վրաստանը բարենպաստության առումով 27-րդ տեղում է գտնվում, Հայաստանը՝ 49»:

Home / Armenia / That Which is Given for Free in Batumi is Sold for $20 Million in Armenian Town: Sociologist
That Which is Given for Free in Batumi is Sold for $20 Million in Armenian Town: Sociologist
Even parking attendants paid 100 drams per car are required to provide a receipt, which is ridiculous, said sociologist Aharon Adibekyan, speaking to journalists in Yerevan today.
“Around the world, small business provides 85% of the workforce and governments are fighting against unemployment with this. Our research findings in 2010 uncovered that 14% of families emigrated from Armenia due to business closure or losing employment,” he said.
On the matter of unfavorable conditions for investment, Adibekyan said: “There was program to develop tourism on the site of the unbuilt Yeghvard reservoir. There was already an agreement; it only remained to alienate the land as non-industrial land. The area was assessed at $40 million. To the same project developer the mayor of [the Georgian seaside resort city of] Batumi gives 2 hectares of land free of charge, in any area in Batumi on the condition that he build a site for tourism.
“In Ghrer, the area is valued at $40 million and sold for $20 million, while in a seaside city like Batumi the land is provided free of charge. This is why Georgia is in 27th place it terms of being favorable [for investment], while Armenia is in 49th place.”