Ադրբեջանը պետք է դեմ գնա Իրանին, համոզված է քաղաքական գործիչը
Իրանի դեմ իրականացվող պատժամիջոցների հարցում Ադրբեջանը միանշանակ պետք  է Արևմուտքին սատարի, հայտարարել է Ադրբեջանի Դեմոկրատական բարեփոխումների կուսակցության առաջնորդ Ասիմ Մոլազադեն:
«Մենք ցավում ենք, որ ադրբեջանական կառավարությունը մինչ այժմ իր վերաբերմունքը չի հայտնել Իրանի դեմ իրականացվող պատժամիջոցների վերաբերյալ և չի սատարել իր դաշնակիցներին: Արտաքին քաղաքականության մեջ Ադրբեջանը առաջնայնություն պետք է տա ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ համագործակցությանը և ոչ թե Աֆրիկական միությանը կամ Իրանի պես բռնապետական երկրին»,- քաղաքական գործչի խոսքերն է փոխանցում 1news.az-ը:
Մոլազադեն մեղադրել է Թեհրանին ղարաբաղյան պատերազմում հայկական կողմին սատարելու, ինչպես նաև Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտելու մեջ:
Խոսելով հակաիրանական պատժամիջոցներին միանալու դեպքում կանխատեսվող հետևանքների և Իրանի կողմից Նախիջևանի շրջանի հնարավոր գազային և էներգետիկ արգելափակման մասին` նա նշել է, որ «եղբայր Թուրքիան կանի ամեն հնարավոր բան` այդ տարածաշրջանը գազով և էլեկտրականությամբ ապահովելու համար»:

Азербайджан должен выступить против Ирана, уверен политик
Азербайджан должен однозначно поддержать Запад в вопросе введения санкций против Ирана, заявил лидер Партии демократических реформ Асим Моллазаде.
«Мы сожалеем, что азербайджанское правительство до сих пор не выразило своего отношения к санкциям против Ирана и не поддержало своих союзников. Приоритетом внешней политики нашей страны должно стать партнерство с США и ЕС, а не Африканским союзом или тоталитарными странами вроде Ирана», - передает слова политика 1news.az.
Моллазаде обвинил Тегеран в поддержке армянской стороны в ходе карабахской войны, а также во вмешательстве во внутренние дела Азербайджана.
Говоря о последствиях присоединения к антииранским санкциям и возможной ответной газовой и энергетической блокады Нахичеванского эксклава со стороны Ирана, он отметил, «братская Турция сделают все возможное для обеспечения данного региона газом и электроэнергией».