Ղարաբաղյան գործընթացում ներգրավել Չինաստանի՞ն, Իրանի՞ն, Թուրքիայի՞ն, Գերմանիայի՞ն
Ղարաբաղյան հարցոււմ միջնորդությամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որում ներգրավված են ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան, այն մեխանիզմն է, որը արտացոլում է Realpolitik գաղափարը: Այս մասին 1news.az կայքի հետ զրույցում ասել է ռուսաստանցի փորձագետ Վիտալի Ժուրավլյովը:
Քաղաքագետը դժվար է պատկերացնում բանակցությունների ձևաչափի փոփոխությունը: «Ինչպե՞ս կարելի է փոփոխել գոյություն ունեցող ձևաչափը: Որպես միջնորդ հրավիրել Չինաստանի՞ն, Իրանի՞ն, Թուրքիայի՞ն, Գերմանիայի՞ն: Իսկ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դիրքորոշումնե՞րը: Արհամարհե՞լ դրանք: Այդ դեպքում այս երկրները քաղաքական ճնշում կգործադրեն Բաքվի վրա` դրանից բխող բոլոր հետևանքներով: Դեռ ավելին, եթե Ֆրանսիային դեռևս կարելի է ինչ-որ կերպ մի կողմ հրել (ինչը նույնպես ցանկալի չէ), ապա ԱՄՆ-ի հակազդեցությունը ճակատագրական հետևանքներ կունենա Ադրբեջանի համար` հատկապես, հաշվի առնելով այն, որ երկիրը չի հանդիսանում այնպիսի ինտեգրացիոն կառույցների անդամ, ինչպիսին են ՀԱՊԿ-ը և ԵվրԱզԷս-ը: Բացի դա, եթե անգամ տեսականորեն ենթադրել նոր միջնորդների առկայությունը, փաստ չէ, որ նրանց գործունեությունն ավելի արդյունավետ կլինի»:
Նա նաև նշել է, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդրում «հակամարտության կարգավորման ենթակառուցվածք» է ստեղծվել, որն ընդգրկում է քաղաքագետների, դիվանագետների, փորձագետների, ԶԼՄ-ների, հասարակական կազմակերպությունների և որն ապրում է իր սեփական, երբեմն գործընթացներից անկախ կյանքով: «Այստեղից էլ ծագում են այսքան տարատեսակ դրույթները, չհիմնավորված նախաձեռնությունները, չարդարացված ակնկալիքները, դրա հետ մեկտեղ իսկապես էական կարևորություն ունեցող փաստերի անբարար գնահատումը»,- ասել է փորձագետը:
Ժուրավլյովի կարծիքով` խնդրի լուծման հարցոմ բեկումնային տեղաշարժ ակնկալել պետք չէ, իսկ առաջնորդների հանդիպումները ավելի շատ փիառին են ուղղված, քան  հիմնախնդրի կարգավորմանը:

The OSCE Minsk Group for the mediation of the Nagarno-Karabakh conflict, which includes the US, Russia and France, is the mechanism that reflects realpolitik, said Russian analyst Vitaly Zhuravlov in an interview with Baku-based news source 1news.az.
The political analyst finds it hard to imagine a change in the format of negotiations: "How can the current format be changed? Invite China, Iran, Turkey, Germany as a mediator? What is the position of the US and France? Ignore them? Then these countries will exert political pressure on Baku with all its consequences. Moreover, if France can still somehow be pushed aside (which is also undesirable), then the US reaction will have fatal consequences for Azerbaijan, especially considering that the country is not a member of such integration structures as the CSTO and the EurAsEC . Besides, even if we hypothetically assume the emergence of new intermediaries, it's not a fact that their actions will be more effective."
Zhuravlov also noted that in the Karabakh issue, an "infrastructure solution" of the conflict has developed, which includes politicians, diplomats, experts, the media and NGOs and which lives its own life — sometimes irrespective of the actual processes. "So many different hypotheses, groundless initiatives and unjustified expectations stem from this and along with it, the underestimation of really significant facts," he said.
In the analyst's opinion, a pivotal shift in resolving the issue is not to be expected, and meetings of leaders of the parties are more aimed at PR than settling the conflict.