Իշխանությունը կոնսոլիդացվում է, ընդդիմադիր դաշտում բացակայում է համախմբվածությունը. կարծիք
Հայաստանյան հասարակության համար հիմնարար խնդիրը մնում է չլուծված. առկա ռեժիմը մնում է իր բնույթով հակաժողովրդավարական: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, գնահատական տալով  ներքին քաղաքական  իրավիճակին, ասել է քաղաքագետ Էդգար  Վարդանյանը (լուսանկարում):
Վարդանյանը, այնուամենայնիվ, փոփոխություններ ու վերաձևավորումներ է տեսնում  և' իշխանական, և' ընդդիմադիր դաշտերում:
«Իշխանական դաշտում իրականացվում է իշխանության կոնսոլիդացիա` օլիգարխիկ խմբի փոքրացում: Ըստ էության` Սերժ Սարգսյանի շուրջ ռեսուրսների կենտրոնացում է տեղի ունենում: Ընդդիմադիր դաշտում 2008 թվականի ընդդիմադիր համախմբվածությունը բացակայում է: Ընդդիմադիր ուժերի խնդիրները չեն փոխվել, սակայն փոխվել են շեշտադրումները», - ասել է Վարդանյանը:
Ըստ բանախոսի` այս փոփոխությամբ է պայմանավորված այն, որ 2008 թվականի խնդիրները «մղվել են հետին պլան», և ավելի ակտիվորեն քննարկվում է 100% համամասնական ընտրական համակարգին անցնելու հարցը:
Փորձագետը փոփոխություն տեսնում է նաև Հայսատանի ներքին զարգացումներում և իրավիճակին տրվող միջազգային հանրության գնահատականում. եվրոպական պաշտոնյանները «մեղմել են» իրենց քննադատությունները: Այնուամենայնիվ, Վարդանյանը նշել է, որ միջազգային կազմակերպությունները` մասնավորապես, Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը Հայաստանին տված իր գնահատականները չի փոխել:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը անցյալ շաբաթ Freedom  House-ի կողմից հրապարակված զեկույցում գնահատվել է որպես մասամբ ազատ երկիր:

Consolidation in Ruling Authorities' Camp, While Unity Absent in Opposition Camp: Opinion
The fundamental issue for Armenian society remains unsolved: the current regime remains intolerant by nature, said political analyst Edgar Vardanyan, speaking to journalists in the Armenian capital today.
Vardanyan, nevertheless, sees changes and reshuffling in the political arena — in both the ruling authorities and the opposition.
"In the ruling authorities' camp, underway is a consolidation, a reduction of the oligarchic group. Essentially, a centralization of the resources around Serzh Sargsyan is taking place. In the opposition camp, the unity of 2008 is absent. The opposition forces' problems haven't changed, but the emphases have changed," he said.
According to the analyst, it is due to this change that the problems of 2008 have been pushed to the background and more actively discussed is the matter of moving to a proportional representation electoral system.
Vardanyan also sees changes in Armenia's internal developments and the international community's assessment of the situation: European officials have "softened" their criticisms. Nevertheless, Vardanyan noted that international organizations, particularly Freedom House, hasn't changed the assessments it gave Armenia in the past.
Recall, Freedom House released its Freedom in the World 2012 report last week in which it again deemed Armenia only partly free.