Պուտինը կոչ է արել խիստ պատասխան տալ գռեհիկ միգրանտներին
Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինն այսօր «Նեզավիսիմայա գազետա» պարբերականում հրապարակված իր «Ռուսաստան. ազգային հարց» հոդվածում կոչ է արել օրինական, բայց խիստ պատասխան տալ ներգաղթյալների գռեհիկ պահվածքին:
«Նա, ով տարածաշրջան է ժամանում այլ մշակույթով, պատմական ավանդույթներով, պետք է հարգանք ցուցաբերի տեղի սովորույթների հանդեպ, ռուսների և Ռուսաստանի այլ ազգերի ավանդույթներին: Ցանկացած այլ ոչ ադեկվատ, ագրեսիվ, անհարգալից վերաբերմունքի պետք է հաջորդի համապատասխան օրինական, բայց խիստ պատասխան և, նախևառաջ, ուժային մարմինների կողմից, որոնք այսօր հաճախ պարզապես անգործության են մատնված», - գրում է վարչապետը:
«Պետք է ստուգել, արդյո՞ք մարդկանց նման պահվածքի վերահսկման բոլոր անհրաժեշտ նորմերն են ընդգրկված Վարչական և Քրեական օրենսգրքերում, Ներքին գործերի մարմինների կանոնակարգերում: Խոսքը իրավունքների խստացման, միգրացիոն իրավունքների և գրանցման նորմերի խախտման դեպքում քրեական պատասխանատվության ներմուծման մասին է: Երբեմն բավարար է միայն նախազգուշացնել: Բայց եթե նախազգուշացումը հիմնվի հստակ իրավական չափանիշի վրա, այն ավելի արդյունավետ կլինի: Այն ճիշտ կըմբռնեն, որպես ոչ թե առանձին ոստիկանի կամ պաշտոնյայի կարծիք, այլ հենց օրենքի պահանջ, որը բոլորի համար հավասար է գործում»,- իր միտքը պարզաբանել է Պուտինը:
Ռուսաստանյան կառավարության ղեկավարը նաև կողմ է հանդես գալիս այն գաղափարին, որ Ռուսաստանում աշխատել ցանկացող միգրանտները ռուսաց լեզվի, գրականության և պատմության  քննություն պետք է հանձնեն, հայտնում է РБК-ն:

Путин призвал давать жесткий ответ на «вызывающее поведение» мигрантов
Давать законный, но жесткий ответ на вызывающее поведение мигрантов призвал премьер-министр России Владимир Путин в своей статье "Россия. Национальный вопрос", опубликованной сегодня в "Независимой газете".
"Тот, кто приезжает в регионы с другими культурными, историческими традициями, должен с уважением относиться к местным обычаям. К обычаям русского и всех других народов России. Всякое другое - неадекватное, агрессивное, вызывающее, неуважительное - поведение должно встречать соответствующий законный, но жесткий ответ, и в первую очередь со стороны органов власти, которые сегодня часто просто бездействуют", - пишет премьер.
"Надо посмотреть, все ли необходимые для контроля такого поведения людей нормы содержатся в Административном и Уголовном кодексах, в регламентах органов внутренних дел. Речь идет об ужесточении права, введении уголовной ответственности за нарушение миграционных правил и норм регистрации. Иногда достаточно предупредить. Но если предупреждение будет опираться на конкретную правовую норму, оно будет более действенно. Его правильно поймут - не как мнение отдельного полицейского или чиновника, а именно как требование закона, одинакового для всех", - пояснил свою мысль Путин.
Глава правительства выступает также за то, чтобы мигранты, которые хотят работать в России, сдавали экзамены по русскому языку, литературе и истории страны, передает РБК.