Ֆրանսիայի մի քանի սենատորներ ցանկանում են դիմել Գերագույն դատարան
Ֆրանսիայի խորհրդարանի մի շարք սենատորներ կդիմեն Սահմանադրական խորհուրդ նախորդ օրը Սենատի կողմից ընդունված Ցեղասպանությունների (այդ թվում` Հայոց Ցեղասպանության) ժխտումը քրեականացնող օրինագծի առնչությամբ: Այս մասին APA գործակալությանը հայտնել է սենատոր Նատալի Գուլեն:
Նրա խոսքով` այս պահին սենատորների մի խումբ ստորագրահավաք է անցկացնում նաև Գերագույն դատարան դիմելու համար:
«60 սենատորների ստորագրություն հավաքելու դեպքում, մենք կդիմենք Գերագույն դատարան», - նշել է նա:
Սենատորը հայտարարել է, որ տվյալ օրինագծի ընդունումը մեծ հարված կհասցնի նախևառաջ Թուրքիայի և հնարավոր է նաև Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին:
Նա նշել է նաև, որ այս որոշումը կարող է հանգեցնել Ֆրանսիայի` որպես «ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահի հանդեպ վստահության կորստի»:

Several French Senators to Appeal to France's Constitutional Council
A group of French senators will appeal to the Constitutional Council of France concerning the law criminalizing denial of any genocide (including the Armenian Genocide), French senator Nathalie Goulet told Baku-based news agency APA.
According to Goulet, the senators have begun collecting signatures to appeal to the Constitutional Council.
“The adoption of this draft law will damage terribly the relations with Turkey first and I am afraid probably with Azerbaijan. We can also lose trust as a Minsk Group co-chair .
"The Minsk Group is not working so well. When 60 senators sign, we will appeal to the Constitutional Council,” she said.