Նոբելյան մրցանակակիրը հերքում է թուրքահայ արվեստագետի հետ սիրային կապի մասին լուրերը
2006 թվականի գրականության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, ազգությամբ թուրք Օրհան Փամուկը հերքել է թուրքահայ արվեստագետ Կարոլին Ֆիշեկչիի հետ սիրային հարաբերությունների մեջ լինելու մասին խոսակցությունները: Փամուկն իր փաստաբանի միջոցով պաշտոնական նախազգուշացում է ուղարկել, որ պատրաստվում է բողոք ներկայացնել դատարան արվեստագետի դեմ, եթե նա չդադարեցնի իր հրապարակային ելույթներն այն մասին, թե գրողի ընկերուհին է հանդիսանում:
Երկու ամիս առաջ Նյու Յորքի առևտրի սրահում թուրքահայ արվեստագետ Կարոլին Ֆիշեկչիին և գրող Օրհան Փամուկին պատահաբար որսացել էր լուսանկարչի օբյեկտիվը, ինչը պատճառ էր դարձել, որպեսզի թուրքական ԶԼՄ-ներում խոսակցություններ տարածվեին այն մասին, թե հեղինակը խզել է հարաբերությունները հնդիկ գրող Կիրան Դեսայի հետ, և այժմ Ֆիշեկչիի ընկերն է:
Կարոլին Ֆիշեկչի
32-ամյա նկարչուհին բազմաթիվ հարցազրույցներում հայտարարել էր, թե Փամուկը խզել է հարաբերությունները Դեսայի հետ, և որ նրանք ընդամենը գործնական կապեր են ունեցել:
Ֆիշեկչիին ուղղված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ Փամուկի փաստաբան Հալուկ Ինանչին նշել է, որ վերջին անգամ Փամուկը տեսել է Ֆիշեկչիին Նյու Յորքի առևտրի սրահներից մեկում և դրանից հետո որևէ կապ չի ունեցել նրա հետ:
«Ֆիշեկչին իմ հաճախորդի ընկերուհին չէ»,- ասել է Ինանչին:
Ինանչին նշել է նաև, որ Ֆիշեկչիի հայտարարությունները ոտնահարում են Փամուկի անձնական կյանքի գաղտնիության իրավունքը և ոչ միայն դեմ են բարոյականության նորմերին, այլ նաև օրենքին: «Իմ հաճախորդը ոչ մեկին չի արտոնել խոսել իր անունից: Երևում է` Ֆիշեկչին չգիտի, որ ինքը հանցանք է գործում` ներխուժելով Փամուկի անձնական կյանք», - ասել է փաստաբանը` նախազգուշացնելով, որ Ֆիշեկչին կկանգնի դատարանի առջև, և ստիպված կլինի փոխհատուցել բարոյական վնասի համար, եթե չդադարի նման հայտարարություններ անել:

Нобелевский лауреат грозит судом лже-любовнице армянского происхождения
Лауреат Нобелевской премии 2006 года турецкий писатель Орхан Памук опроверг слухи, согласно которым он находится в любовных отношениях с художницей армянского происхождения Каролин Фишекчи. Памук отправил официальное предупреждение через своего адвоката о том, что собирается подать в суд на художницу, если та не прекратит публично заявлять, что является подругой писателя.
Два месяца назад художница Каролин Фишекчи и писатель Орхан Памук попали в объектив фотографа в нью-йоркском торговом центре. В турецких СМИ появилась информация, что он разорвал отношения с индийской писательницей Кирани Деса, и теперь он с Фишекчи.
32-летняя художница в многочисленных интервью заявляла, что Памук разорвал отношения с Деса, которые к тому же были только деловыми.
В официальном сообщении к Фишекчи адвокат Памука Халук Инанчи отметил, что в последний раз его клиент встречался с Фишекчи в одном из нью-йоркских торговых центров, после чего не имел с ней никакой связи.
«Фишекчи не является подругой моего клиента», - сказал Инанчи.
Инанчи отметил также, что заявления Фишекчи нарушают неприкосновенность частной жизни Памука, а также они противоречат не только нормам морали, но и закону.
«Мой клиент не уполномочивал никого выступать от своего имени. Видно, Фишекчи не знает, что совершает преступление, врываясь в личную жизнь Памука», - сказал адвокат, добавив, что Фишекчи предстанет перед судом и должна будет возместить моральный ущерб, если не прекратит делать такие заявления.