Ընտրական տարում ԶԼՄ-ները պետք է միասին պայքարեն խոսքի ազատության համար. կարծիք
2011 թվականի ընթացքում Հայաստանում մի քանի օրենսդրական փոփոխությունները են ընդունվել, որոնք ազդել են լրատվամիջոցների գործունեության մթնոլորտի վրա,  ընդ որոմ` դրանցից ոչ բոլորն են դրական փոփոխությունների բերել: Այս մասին նշված է լրագրողների ազատության ապահովման մոնիտորինգով զբաղվող Խոսքի ազատության պաշտմանության կոմիտեի 2011 թվականի զեկույցում:
Ինչպես այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը` ռեգրեսիվ փոփոխություն է մայիսի 26-ին Ազգային ժողովի կողմից ընդունած «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» և «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու փաթեթը, ինչի հետևանքով վերացվեց, այսպես կոչված, «հովանոցային» (թաքնված) գովազդի արգելքը, ինչպես նաև՝ ավելացվեց եթերային ժամանակի 1 ժամվա ընթացքում թույլատրելի առևտրային գովազդի ծավալը՝ 10-ից հասցնելով 14 րոպեի:
Աշոտ Մելիքյանի խոսքով` այս փոփոխություններով միայն օրինականացվել է այն, ինչ կատարվում էր նախկինում:
2011թ. իրադարձություններից Մելիքյանը դրական առումով առանձնացրել է Սահմանադրական դատարանի որոշմանը` ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանի դիմումի վերաբերյալ, որով դատարանը հակասահմանադրական չի համարել Քաղաքացիական օրենսգրքի «զրպարության» և «վիրավորանք» հասկացությունների ապաքրեականացման մասին որոշումը:
Ըստ Մելիքյանի` Սահմանադրականի որոշումը կարող է ուղեցույց լինել դատարանների համար, թե ինչպես վերջիններս պետք է քննեն զրպարտության և վիրավորանքի մասին հոդվածով հայցերը: Նման դեպքերում, ըստ Սահմանադրական դատարանի, պետք է ուսումնասիրեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպերը և նվազեցվեն որպես պատժամիջոց կիրառվող գումարների չափերը:
Մելիքյանը դրական փոփոխություն է գնահատել նաև այն, որ փաստաբանների պալատը փաստաբանական ծախսերի գնահատման մասին որոշում է ընդունել:
«Եթե նախկինում դատի էին տալիս` պահանջում 3 միլիոն էլ փաստաբանական ծախսերի համար, ապա այժմ պալատն այդ ծախսերը սահմանել է 200-300 հազար դրամ», - ասել է Աշոտ Մելիքյանը:
Ամփոփելով  փոփոխությունները` բանախոսը հույս է հայտնել, որ ոլորտում առկա անառողջ մթնոլորտը 2012 թավականին կփոխվի դրական առումով:
Մելիքյանի կարծիքով` դրա համար պետք է միավորվեն բոլոր ԶԼՄ-ները` անկախ  իրենց ունեցած տարաձայնությունների, քանի որ 2012 թվականն ընտրական տարի է, և ճնշումները ԶԼՄ-ների հանդեպ  ավելանալու են:

In Election Year, Armenia's News Outlets Have to Unite in the Fight for Freedom of Speech: Opinion
A few legislative amendments were made in Armenia in 2011, which impacted the environment of media activities — and not all of these brought about positive changes, according to a new report by the Yerevan-based Committee to Protect Freedom of Expression (CPFE).
According to CPFE President Ashot Melikyan, who presented the findings at a press conference in the capital today, the package of amendments and additions to the RA Law on Television and Radio and the RA Law on Advertising adopted by the National Assembly on May 26, 2011, brought about "regressive change," as a result of which the ban on product placement (and other such "hidden" advertising) was removed and the amount of advertising permissible per broadcasting hour went up from 10 minutes to 14 minutes.
Such changes only legislated that which was happening before, he said.
With respect to positive change, Melikyan cited the Constitutional Court's decision regarding RA Human Rights Defender Karen Andreasyan's appeal not to consider unconstitutional the decriminalization of libel and defamation (Civil Code Article 1087.1).
According to Melikyan, the Constitutional Court's decision could be a guide for the courts on how to examine libel and defamation suits. In such cases, according to the Constitutional Court, they must study the precedents set forth by the European Court of Human Rights and reduce the amounts awarded as damages.
Another positive change, according to the expert, was the Chamber of Advocates' decision to define legal fees. "If previously, they went to court demanding 3 million for attorney's fees, now the Chamber has set these fees at 200–300 thousand drams ," he said.
Summing up the changes, Melikyan expressed hope that the current unhealthy climate in the sector will change for the better in 2012.
In his opinion, for this to happen, all news media outlets have to unite, regardless of their differences, since 2012 is an election year and incidents of intimidating news outlets will increase.