Ֆրանսիային ՄԽ-ից հեռացնելը տվյալ կառույցի գործն է. Բաքվում ԵՄ ներկայացուցիչ
Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կազմից Ֆրանսիային հետ կանչելը հենց այդ կառույցի իրավասության տակ է: Ըստ 1news.az-ի` լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է Բաքվում Եվրամիության ներկայացուցչության ղեկավար Ռոլան Կոբիան` մեկնաբանելով ադրբեջանական և թուրքական հանրության համապատասխան պահանջը:
«Կարծում եմ, որ վերջին օրերին նման հայտարարությունները և ելույթները արդեն դուրս են գալիս բոլոր թույլատրելի սահմաններից, և ես չեմ կարծում, որ դա ճիշտ է և իրականությունն է արտահայտում»,- ասել է Կոբիան:
Նրա խոսքով` համապատասխան որոշում կայացվել է ազգային հողի վրա, իսկ «Եվրամիությունը ազգային որոշումների մեջ խառնվելու իրավասություն չունի»:
«Անկասկած, սա շատ լուրջ քայլ է, ինչ-որ մեկը դրան դրական է վերաբերվում, ինչ-որ մեկը` բացասաբար, բայց Եվրամիությունը չի կարող խառնվել այդ հարցին»,- ընդգծել է Կոբիան:
Նշենք, որ Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո թուրքական և ադրբեջանական հանրությունը Եվրամիությունից պահանջում է դուրս բերել Ֆրանսիային Մինսկի Խմբի կազմից` իրենց պահանջը բացատրելով այն հանգամանքով, որ Ֆրանսիան այսուհետ չի կարող անկողմնակալ վերաբերմունք դրսևորել խնդրի առնչությամբ:

Home / Armenia / Withdrawing France from Minsk Group is Responsibility of This Structure: EU Representative in Baku
Withdrawing France from Minsk Group is Responsibility of This Structure: EU Representative in Baku
The question of withdrawing France from the OSCE Minsk Group is the responsibility of this very structure, head of EU representation in Baku Roland Kobia told reporters in Baku, commenting on such requests made by the Azerbaijani and Turkish public, reports 1news.az.
“I think such declarations and statements made over these past few days surpass all permissible boundaries, and I think they’re neither correct nor reflect the reality,” he said.
According to him, the decision was made on a national level, while “the European Union has no authority to intervene in national decisions.”
“Undoubtedly, this is a very serious step: one looks at it positively, while another, negatively, but the EU cannot interfere in these decisions,” he said.
Note, after the French Senate approved a bill criminalizing genocide denial (including that of the Armenian Genocide), Turkish and Azerbaijani peoples have been asking the EU to remove France as one of the co-chair countries in the Minsk Group to help mediate the Nagorno-Karabakh conflict, explaining that France can no longer be unbiased in this matter.