ՏԻՄ ընտրություններում դիտորդները խախտումներ են գրանցել
Մարտի 9-ին Լոռու, Տավուշի, Արարատի, Կոտայքի և Շիրակի մարզերի մի շարք համայնքներում տեղի են ունեցել տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ։ Գյուղերի մեծ մասում ընտրությունները մրցակցային չէին․ երկրորդ թեկնածուները գրանցվելուց հետո իրենց թեկնածությունը հանել էին և համայնքներից շատերում միայն մեկ թեկնածու էր մնացել՝ հաճախ ՀՀԿ-ական։
Ըդամենը 1 համայնքում ղեկավարի 4 թեկնածու է առաջադրված եղել՝ Լոռու մարզի Լեռնավան գյուղում։ Այստեղ, ըստ ԿԸՀ հրապարակած տվյալների, 502 ձայն է հավաքել ու հաղթել է Վաչագան Վարդանյանը։ Երկրորդ տեղը զբաղեցրած թեկնածուն՝ Ռազմիկ Գրիգորյանը, 209 ձայն է ստացել։ Եվս 3 համայնքում համայնքի ղեկավարի 3 թեկնածու է եղել, մյուս բոլոր համայնքներում՝ կամ 2, կամ 1։
«Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունը ընտրությունների ընթացքի դիտարկում է կազմակերպել և մի շարք համայնքներում խախտումներ է արձանագրել։
Ըստ նախաձեռնության, առավել մեծ թվով են եղել խախտումներն Արարատի մարզում։ 10-ական խախտում է արձանագրվել Նիզամի և Զորակ համայններում։
Համաձայն դիտորդների, Նիզամիում, մասնավորապես, գրանցվել է ընտրողների ուղղորդում, կուտակում ընտրատեղամասերի մոտ, բացի դա, ընտրատեղամասի մոտ կուտակված են եղել ոչ լիազորված անձինք, ովքեր հայհոյել և ահաբեկել են դիտորդ Լալա Ասլիկյանին, և նրանցից ոմանք ներկայացել են որպես ՀՀԿ անդամներ:
Ուշագրավ է, որ, ըստ ԿԸՀ տվյալների, Նիզամիում հաղթել է անկուսակցական Հարութին Կարապետյանը՝ հավաքելով 254 ձայն։ Գործող գյուղապետ, ՀՀԿ-ական Արտավազդ Դունոյանը հավաքել է 214 ձայն, իսկ ԲՀԿ-ական Գարլեն Բաբայանը՝ 132։
Զորակ գյուղում գրանցվել են հետևյալ խախտումները․ ընտրողը փորձել է ուրիշի անձնագրով քվեարկել, և թեև նրան թույլ չեն տվել քվեարկել, վերջինս անարգել հերացել է տեղամասից, իսկ հանձնաժողովի նախագահը հրաժարվել է արձանագարություն կազմել, ընտրողի անվան դիմաց արդեն ստորագրված է եղել, և ընտրողը հեռացել է առանց քվեարկելու, հանձնաժողովի նախագահը հրաժարվել է արձանագարություն կազմել առ այն, որ ընտրողը փորձել է ուրիշի անձնագրով քվեարկել։
Զորակում հաղթել է ՀՀԿ-ական Մանուկ Մալոյանը, ով, պաշտոնական արդյունքներով, ստացել է 531 ձայն։ Նրա մրցակիցը՝ Էդուարդ Հարությունյանը հավաքել է 262 ձայն։

Наблюдатели зафиксировали множество нарушений на выборах в армянских селах
9 марта в ряде общин Лорийской, Араратской, Котайкской и Ширакской областях Армении состоялись выборы в органы местного самоуправления. В большинстве сел выборы были неконкурентные: вторые кандидаты снимали свои кандидатуры после регистрации и во многих общинах остался только один кандидат, в основном, от правящей Республиканской партии Армении.
Только в одной общине зарегистрировались четыре кандидата - в селе Лернаван Лорийской области. Здесь, по данным ЦИК, с 502 голосами победил Вачаган Варданян. На втором месте Размик Григорян с 209 голосами. В трех других общинах было 3 кандидата, во всех других – 2 или 1.
Инициатива «Гражданин наблюдатель» наблюдала за процессом выборов, в ряде общин были зафиксированы нарушения. Наибольшее число нарушений зафиксировано в Араратской области. По 10 недочетов в общинах Низами и Зорак. По оценке наблюдателей, в Низами, в частности, зафиксировано сопровождение наблюдателей, скопления у избирательных участков, кроме того, перед избирательными участками находились неуполномоченные лица, которые матерились и терроризировали активистку Лалу Асликян. Некоторые из них представились членами Республиканской партии.
Примечательно, что, по данным ЦИК, в Низами победил беспартийный Арутин Карапетян, набрав 254 голоса. У действующего главы сельской администрации, республиканца Артавазда Дунояна 214 голосов, у представителя «Процветающей Армении» Гарлена Бабаяна – 132.
В селе Зорак зафиксированы следующие нарушения: избиратель, имеющий паспорт другого гражданина, пытался проголосовать вместо него, и хотя ему не позволили сделать это, он беспрепятственно покинул участок, а председатель комиссии отказался составлять протокол. Перед именем избирателя уже стояла подпись, и он ушел, не проголосовав, председатель комиссии отказался от составления протокола о том, что избиратель пытался проголосовать за другого человека.
В Зораке победил член РПА Манук Малоян, по официальным данным, набравший 531 голос. Его конкурент Эдуард Арутюнян получил 262 голоса.