ԱԺ փոխխոսնակը սուտ խոստումներ է տվել․ եզդիական համայնքի ներկայացուցիչ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ամիսներ առաջ ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը պաշտոնապես հայտարարել էր, որ ԱԺ-ում կստեղծվի Օսմանյան կայսրությունում 1915-1923 թվականներին տեղի ունեցած եզդիների ցեղասպանությունը ուսումնասիրող աշխատանքային խումբ։ Այս մասին տարածած հաղորդագրության մեջ նշում է «Սինջար» եզդիների ազգային միավորման նախագահ Բորիս Մուրազին։
Նա ընդգծում է, որ Շարմազանովը նաև խոստացել է՝ անհրաժեշտ փաստեր հավաքելու դեպքում նոր ԱԺ քննարկմանը նոր նախագիծ կներկայացվի։ Բացի դա, Ազգային ժողովում պետք է անցկացվեր Իրաքի եզդիներին նվիրված լուսանկարների ցուցահանդես:
«2015 թվականը մոտենում է ավարտին, իսկ ԱԺ փոխխոսնակի այս խոստումները իրականություն չդարձան: Մեզ համար ցավալի է, որ ԱԺ փոխխոսնակը մոռանում է այդ խոստումների մասին: Առավել ցավալի է, որ այդ խոստումները արվել են ՀՀ նախագահի անունից: Այս կերպ Շարմազանովը վարկաբեկում է պետական ինստիտուտների և քաղաքական գործիչների հեղինակությունը», ֊ հայտարարում է Բորիս Մուրազին՝ Շարմազանովի ասածը որակելով որպես սուտ խոստումներ:

Parliament Deputy Speaker Criticized for 'False Promises' to Yazidis in Armenia
In a public statement issued earlier today, Sinjar Yazidi National Union President Boris Murazi criticized Armenian National Assembly Deputy Speaker Eduard Sharmazanov for failure to fulfill his months-old promise to create a parliamentary working group to look into the “genocide of Yazidis committed in the Ottoman Empire in 1915-1923.”
After the Armenian parliament adopted a resolution in March, 2015, formally recognizing the mass killings of Assyrians and Greeks in the Ottoman Empire as genocide, representatives of Armenia's Yazidi community, who were deeply dissatisfied with the omission of Yazidis' killings from the document, began a series of protests demanding recognition of the Yazidi genocide.
Sharmazanov, as stated by Murazi, had said a separate draft resolution would be presented at the National Assembly if necessary facts were collected. In addition, “the parliament was to hold a photo exhibition dedicated to the Yazidis of Iraq.”
“2015 is coming to an end, and the promises of the NA Deputy Speaker have not been fulfilled. It's regrettable that forgets his promises, and even more so given that these promises were made on behalf of the Armenian president. This way Sharmazanov is discrediting state institutions and politicians,” Murazi, who labeled Sharmazanov's statements as false promises, wrote.