Պաշտոնական Երևանն արձագանքել է հայ զինվորների սպանության փաստին
ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է վերջին երկու օրվա ընթացքում Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում ադրբեջանական դիպուկահարների կողմից երեք զինծառայողների սպանության փաստին:
«Ադրբեջանի դրսևորած այս արկածախնդիր գործելաոճի պատճառով ստեղծված իրավիճակը լրացուցիչ լարվածություն է ստեղծում՝ բացասաբար ազդելով բանակցային գործընթացի վրա:
Ադրբեջանը ցույց է տալիս, որ կարող է արհամարել միջազգային տարբեր ատյաններից և երկրներից հնչող հրադադարի ամրապնդման, դիպուկահարների դուրսբերման, վստահության ամրապնդման և միայն խաղաղ ճանապարհով խնդիրները լուծելու վերաբերյալ կոչերը:
Այս վարքագիծն արժանի է միջազգային հանրության ամենախիստ դատապարտմանը», - ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 28-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ՊԲ ժամկետային զինծառայող Վազգեն Բախշյանի զոհվելուց հետո ևս մեկ դժբախտ պատահար է գրանցվել:
Ապրիլի 29-ին ողջ օրվա ընթացքում ադրբեջանական բանակի առաջապահ ուժերը, հիմնականում դիպուկահարներ, ինտենսիվ կերպով շարունակել են գնդակոծել ՊԲ դիրքերը, որի հետևանքով զոհվել է երկու զինծառայող, մեկը` վիրավորվել:

Ереван обвинил Азербайджан в авантюризме после убийства трех солдат
МИД Армении отреагировал на убийство азербайджанскими снайперами двух военнослужащих на линии соприкосновения между Карабахом и Азербайджаном.
«Ситуация, созданная из-за авантюрных действий Азербайджана, становится причиной большей напряженности и негативно влияет на переговорный процесс.
Азербайджан демонстрирует, что может игнорировать призывы различных международных инстанций и стран укрепить режим прекращения огня, вывести снайперов, утвердить атмосферу доверия и решать проблемы только мирным путем.
Подобное поведение заслуживает самого строгого порицания со стороны международного сообщества», - говорится в заявлении МИД.
Напомним, что 28 апреля на линии соприкосновения карабахо-азербайджанских войск скончался солдат срочной службы Армии обороны Нагорного Карабаха Вазген Бахшян.
29 апреля азербайджанские снайперы продолжили интенсивный обстрел позиций АО, в результате чего скончалось двое и был ранен один военнослужащий.