Վրացական վախերի` թուրքերի, հայերի, կաթոլիկների և սատանիստների մասին
Վերջին տարիներին ակտիվացած վրաստանյան ռուսաֆիլները ամենատարբեր ֆոբիաներն են խաղարկում, որոնք շատ հաճախ հակասում են միմյանց: Այս մասին «Գրուզիա օնլայն» կայքում գրում է վերլուծաբան Թենգիզ Աբլոտիան:
«Այսպես, օրինակ, ֆոբիաներից մեկն այն է, որ Արևմուտքը` ի դեմս կաթոլիկների, սատանիստների, եհովականների և համաշխարհային վարագույրների հետևում գործող այլ գործակալների, երազում է ինքնատիպ Վրաստանը դարձնել փտող Արևմուտքի հավելված, որ ողջ արևմտյան քաղաքակրթությունը մի մեծ գեյ-շքերթ է:
Վախեցնում են նաև հայկական վտանգով. իբր թե հայերը նվաճում են Վրաստանի ափամերձ հողերը, սողոսկել են երկրի բարձրագույն իշխանական կառույցներ, զավթում են շահութաբեր օբյեկտները, մեծ ծավալներով գնում են վրացական մրգեր ու բանջարեղեն, և ուր որ է Ախալքալաք-Բաթումի միջանցք կբացեն, և հաջողություն, Վրաստան:
Բայց առավել մեծ ժողովրդականություն է վայելում 90-ականների սկզբում առաջացած թուրքական սպառնալիքի մասին հեքիաթը: Իբր թե Թուրքերը աստիճանաբար զավթում են Վրաստանի տնտեսության  վերահսկողական բարձունքները, բայց ամենասարսափելին այն է, որ այսօր կամ վաղը նրանք կպոկեն Աջարիան: Բացի դա, փաստարկներ են բերվում այն մասին, որ իբր թուրքերն ամենուր հայտարարում են, որ Բաթումին իրենց քաղաքն է, և որ նրանք այն շուտով իրենց կվերադարձնեն:
Եթե լսես նրանց, ապա այսօր Բաթումիում ամեն քայլափոխի մզկիթներ են կառուցվում, ինքնավար հանրապետության լեռնային շրջաններում առատորեն փթթում է վահաբիզմը, որ Բաթումիում տնտեսապես ակտիվ բնակչության մեծ մասը թուրքեր են, նրանք անողոքաբար շահագործում և նսեմացնում են դժբախտ, ոտնահարված իրավունքներով վրացիներին»,-գրում է լրագրողը:
Իրականում, ըստ Աբլոտիայի, միմյանց հակասող այս բոլոր սարսափելի պատմությունները հիմարություն են: «Վրաստանը չի կարող միաժամանակ ենթարկվել բռնի եվրոպականացման, հայկականացման և թրքացման, կամ մեկը կամ մյուսը, կամ երրորդը»,-գրում է վերլուծաբանը:

Intensified in recent years, Georgian Russophiles entertain a variety of phobias, which often conflict with one another, writes columnist Tengiz Ablotiya in Gruzya Online ("Georgia Online").
"One of the fears is that the West, in the face of Catholics, Satanists, Jehovah's Witnesses and other agents at work behind the scenes of the world, dreams to turn original Georgia into an appendage of the decaying West, which is a huge gay pride parade for the whole of Western civilization.
"They are also intimidated by an Armenian threat: that the Armenians are conquering Georgia's coastal lands, they prowl the country's supreme governing structures, they have seized lucrative establishments, they purchase Georgian fruits and vegetables in large quantities, and in no time they will open a Akhalkalaki–Batumi corridor and it's goodbye, Georgia.
"But the most popular is the story spun of a Turkish threat, which arose in the early 90s. Allegedly, the Turks will gradually seize the commanding heights of Georgia's economy; but the worst thing is that today or tomorrow they will tear off Adjara. In addition, arguments are raised that allegedly Turks everywhere (I wonder where?) state that Batumi is their city and that soon they will return it to themselves.
"If you listen to them, then today in Batumi, mosques are being built at every turn, Wahhabism is in full bloom in the mountainous regions of the autonomous republic, and most of the economically active population in Batumi are Turks,... and they ruthlessly exploit and humiliate the unfortunate Georgians whose rights have been violated," writes Ablotia.
In fact, notes the columnist, all these horror stories that contradict each other are nonsense. "Georgia cannot simultaneously be forced into Europeanization, Armenianization and Turkification — either one or the other, or a third," he writes.