«Ընդամենը 17 մահ»․ ՔԿՎ ներկայացուցիչը պատմել է բանտերի բարելավման մասին
Նախորդ տարի Հայաստանի բանտերում մահացել են «ընդամենը 17 անձ», որոնցից 7-ն առողջական խնդիրների պատճառով, 2-ն ինքնասպանություն են գործել։ Այս թվերը «Մեդիա կենտրոնում» քննարկման ժամանակ հայտնել է Քրեակատարողական վարչության ներկայացուցիչ Տիգրան Սահակյանը։
Նրան դուր չի եկել բանտերում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդների խմբի անդամներ Զարուհի Հովհաննիսյանի և Ռոբերտ Ռևազյանի դիտարկումները, ըստ որոնց՝ կալանքի հետ անհամատեղելի հիվանդությունների ցանկը պետք է վերանայել, քանի որ լուրջ հիվանդություններ ունեցող անձինք ո՛չ բուժում են ստանում, ո՛չ էլ ազատ են արձակվում․ «Բանտերում, կարծես, սպասում են, որ նրանք մահանան»։
«Դատապարտյալների հիվանդությունը կապել պահման պայմանների հետ, նախարարության անհետևողականության հետ համաձայն չեմ։ 2017 թվականին մահացել է ընդամենը 17 անձ», - նշել է Սահակյանը և ավելացրել, որ միայն անցած տարի 1740 կալանավոր և դատապարտյալ տեղափոխվել են բուժհաստատություններ։ Նա նշել է, որ 2016 թվականին 26 մահվան դեպք է գրանցվել, որոնցից 7-ը՝ հիվանդության պատճառով։
Իրավապաշտպան Զարուհի Հովհաննիսյանը պատմել է, որ անցած տարվա վերջին խումբն այցելել է «Աբովյանի» կանանց գաղութ, որտեղ տեղեկացել են մահվան մեկ դեպքի մասին, մի կին էլ վերակենդանացման բաժանմունք էր տեղափոխվել։
«Խումբը հստակորեն կարծում է, որ այդ մահը և մյուսի առողջական վիճակի ծանրացումը, Արդարադատության նախարության և Քրեակատարողական վարչության ուսերին է», - նշել է Հովհաննիսյանը։ Նրա խոսքով՝ վերակենդանացման բաժանմունքում հայտնված կինը հայց էր ներկայացրել պայամանական վաղաժամկետ ազատվելու համար, սակայն չի կարողանում մասնակցել նիստերին, քանի որ ի վիճակի չէ խոսել։
Ռոբերտ Ռևազյանը, անդրադառնալով բանտերի պայմաններին, նշել է, որ 2016-ի և 2017 թվականների միջև այդքան մեծ տարբերություն չկա։ Շարունակում է խնդիր մնալ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի գերբնակեցման հարցը․ «Տարիներ շարունակ այդպես եղել է, այդպես էլ մնում է»։
Բացի դրանից՝ «Նուբարաշեն»-ի 1-ին հարկն ընդհանրապես բնակեցման ենթակա չէ։ Սակայն, այնտեղ դեռ կան պատժախցեր, հացադուլավորների խցեր․«Դրանք շատ խոնավ, կիսանկուղային խցեր են, որտեղ ցուրտ է, և կան խավարասեր միջատներ։ Այնտեղ մարդկանց պահելն անմարդկային վերաբերմունք է», - ասել է Ռևազյանը։
Վերջինս նշել է, որ շատ մեծ տարբերություններ կան նաև նույն բանտի տարբեր խցերի միջև։ Խցեր կան, որ լավ վերանորոգված են, իսկ որոշները՝ անմխիթար։ Հիմնականում կալանավորներն են իրենց միջոցներով վերանորոգում այդ խցերը։
«Մի կողմից լավ է, որ որոշ կալանովերների բնակության պայամանները բարելավվում են, սակայն խցերի բարեկարգում չի արվում պետական միջոցների հաշվին։ Եվ այս դեպքում խտրականության հարց է առաջանում, էլիտար խցերն են գոյանում, առաջանում է կոռուպցիոն խնդիրների հարց», - ասել է բանախոսը։
Նա նշել է, որ լուրջ պայքար չի տարվում բանտերի ներսի հիերարխիկ հարաբերությունների դեմ վերացման համար․ «Անգամ բանտի աշխատակիցներն ասում են, որ լավ է՝ այդ համակարգը կա, քանի որ դրանով վերահսկողության տակ են վերցնում բանտը»։
Քրեակատարողական վարչության ներկայացուցիչ Տիգրան Սահակյանը ընդունել է, որ բանտերի պայմանների հետ կապված խնդիր իրոք կա։ Նա նշել է, որ փուլ առ փուլ այդ հարցը կլուծվի, դրա համար անհարժեշտ է ժամանակ և ֆինանսական միջոցներ։
Սահակյանը վկայակոչել է «Արմավիր» ՔԿՀ-ի կառուցումը, որը նպատակ ուներ լուծել բանտերի գերբնակեցման խնդիրը։ Սակայն, ինչպես տևական ժամանակ է բարձրաձայնում են դիտորդները, փաստաբանները անգամ նոր բանտի կառուցումը լիովին չի լուծել Նուբարաշենի գերբնակեցման խնդիրը։
Ի պատասխան Ռևազյանը նշել է նաև, որ միայն նոր բանտ կառուցելը լուծում չէ․ «Մենք ոչ թե շեշտը պետք է դնենք անձին պատժելու վրա, այլ հանցագործությունները կանխարգելելու վրա»։

‘Only 17’ Inmates Died in Armenian Prisons in 2017, Penitentiary Department Representative Says
“Only 17 people” died in Armenian prisons over the past year, 2 of whom committed suicide; 7 inmates died due to health issues, Tigran Sahakyan, a representative of the Penitentiary Department of the Justice Ministry, stated during a press conference on Friday, firing back at members of the Prison Monitoring Group Zaruhi Hovhannisyan and Robert Revazyan who commented that the list of diseases incompatible with detention should be revised, since prisoners are “neither treated properly nor released.”
“I don’t think that the prisoners’ diseases should be linked with the condition of detention, and I don’t agree that the ministry is inconsistent with their treatment. Only 17 people inmates died in 2017,” Sahakyan argued, adding that 1740 prisoners were transferred o various medical institutions “over the past year alone.”
Human rights activist Zaruhi Hovhannisyan recalled that at the end of 2017, the prison monitoring group visited the women’s prison in Abovyan, where they learned of the death of one inmate and found out that another woman had been taken to an intensive care unit.
“The group is convinced that the full responsibility for this death and the deterioration of another inmate’s health lies solely with the Justice Ministry and the Penitentiary Department,” Hovhannisyan charged. She added that the woman who had ended up in intensive care had earlier applied for an early release; however, she is currently unable to attend the court hearings due to her health state.
Robert Revazyan, for his part, stated that over the past two years, the authorities have done nothing to to resolve prison overcrowding; “Yerevan’s Nubarashen jail is as overcrowded as in the past years.” In addition, he went on, the ground floor of Nubarashen is “practically unlivable” but continues to house the cells designated for hunger strikers.
“Some of the cells in Nubarashen are in a pretty good conditions, but others are nearly dilapidated. Often, prisoners repair the cells on their own expense. On the one hand, it is good that the detention conditions improve for some prisoners, but the cells are not renovated with state funds, which is fraught with discrimination and corruption issues,” Revazyan said.
What’s more, he continued, the authorities do not take any serious measures to eliminate hierarchical relations among inmates; “Prison officials even say that this system is good for keeping the prison under control.”
Tigran Sahakyan acknowledged the existence of problems with prison conditions and promised that the issues “will eventually be resolved. But this requires time and finances.” He recalled that the jail in Armavir, for example, was built to help solve the problem of overpopulation.
“Building new prisons is not a solution; we need to focus not on punishing a person, but on preventing crimes,” Robert Revazyan countered.