«Ո՞ր մասով են ախր մտածում». Մետրոյի ուղևարձը` 100 դրամ
Հուլիսի 1-ից Երևանի մետրոպոլիտենի ուղեվարձը ներկայիս 50 դրամի փոխարեն կդառնա 100 դրամ։Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը:
Նրա խոսքով` այսկերպ քաղաքապետարանը մտադիր է նպաստել Երևանի մետրոպոլիտենի զարգացմանն ու ներուժի առավելագույն օգտագործմանը։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա փետրվարին ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը Ազգային Ժողովի հարց ու պատասխանի ժամանակ հայտարարել էր, որ աշխարհում մետրոպոլիտենը համարվում է վնասով աշխատող և սոցիալական տեսանկյունից անհրաժեշտ տրանսպորտային միջոց, որի պատճառով այն 65 տոկոսը պետական բյուջեից միջոցներ է ստանում, 35 տոկոսը սակագնի միջոցով է, որը 50 դրամ է, սակագնի միջոցով է ծածկվում:
Արամյանը նշել էր, որ ապագայում սակագնի բարձրացմամբ պայմանավորված մետրոպոլիտենը կանցնի ինքնաֆինանսավորման:
Ավելի վաղ ուղևարձի բարձրացման դեմ «Ոչ մետրոյի թանկացմանը» խումբ էր ստեղծվել Facebook սոցիալական ցանցում: Էջին միացած 450 օգտատերեր իրենց բողոքն են հայտնում որոշման դեմ:
«Հեսա մի ժամանակ հետո մետրոն կքանդեն ու ռելսերը կծախեն. հեչ չեմ զարմանա, որ տենց բան լինի», - գրում է Արթուր անունով օգտատերը:
Մեկ այլ օգտատեր գրում է. «Մնում ա քաղաքային տրանսպորտն էլ 200 դարձնեն, պրծնենք»:
«Սրանք լրիվ ԻԴԻՈՏ են, հենց սենց… Թող ամեն ինչ թանկացնեն, որ մասով են ախր մտածում? Թողեք հանգիստ ապրենք, արա…Սրա վերջը ինչ ա լինելու? … բառեր չեմ գտնում, չգիտեմ… Ավելի ճիշտ գտնում եմ, բայց լիովին ազատ արտահայտվել չեմ կարող, որովհետև ամենավերջին վատ բառերը կգրեի, իրանց հասնում ա, բայց դե… հասկանում եք….»,- նշում է Արթուրո օգտատերը:
Հայկանուշն առաջարկում է բողոքի ձև ընտրել` մեկ շաբաթ մետրոյից չօգտվելով.
«Եկեք մեր բողոքն արտահայտենք մեկ շաբաթ մետրոյից չօգտվելով, տեսնենք` ինչ կլինի: Գուցե էդ ձևով հասկանան, որ թանկացումն անտեղի է»:

Ереванское метро готовится к самофинансированию
С 1 июля плата за проезд в ереванском метро вырастет в два раза и составит 100 драмов (27 центов). На пресс-конференции во вторник столичный мэр Карен Карапетян сообщил, что таким образом мэрия намерена содействовать развитию метрополитена и максимально использовать потенциал подземного транспорта.
Метрополитеном пользуются 20 миллионов пассажиров в год, что составляет 5-6% пассажиров общественного транспорта столицы. Дотация, выделенная метрополитену из госбюджета страны в 2010 году, составила 1 млрд. 845 млн. драмов (почти полмиллиона долларов).
Ранее замминистра финансов Армении Вардан Арамян заявил, что метрополитен работает в убыток, 65% его доходов выделяются из бюджетных средств и 35% - покрывается благодаря тарифу в 50 драмов.
Арамян заявил, что в будущем в связи с повышением платы за проезд метрополитен перейдет к самофинансирование.
В Facebook создали группу «Нет подорожанию метро». Сотни присоединившихся к ней пользователей выражали свое недовольство в связи с данным решением. «Я не удивлюсь, если через какое-то время метро разрушат, а рельсы продадут», - пишет пользователь Артур.
Другой участник группы оставил следующий комментарий: «Осталось только повысить плату за проезд на городском транспорте до 200 драмов».
«Они вообще ИДИОТЫ, именно так... Пусть сделают все дороже, каким они местом думают? Дайте спокойно жить, ара. К чему это приведет? Я не нахожу слов. Точнее нахожу, но не могу выразиться свободно, потому что написал бы самые последние слова. Они этого заслуживают», - написал пользователь Артур.
Айкануш, в свою очередь, предлагает в знак протеста не пользоваться услугами метро в течение недели. «Посмотрим, что будет. Может, так они поймут, что подорожание не к месту».