Հրամանատարությունը բոլորից լավ է պատկերացնում, թե ինչ է կատարվում բանակում. նախարար
Այսօր ՀՀ կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա անցկացնող հայկական բանակում զոհված զինծառայողների ծնողները կրկին բողոքում էին այն փաստի կապակցությամբ, որ, պաշտոնական վարկածի համաձայն, իրենց որդիների սպանությունները որակվում են որպես ինքնասպանություն:
Ծնողների` յուրաքանչյուր հինգշաբթի անցկացվող բողոքի ակցիաների ժամանակ հնչեցվող այս պահանջի մասին հարցը լրագրողներն ուղղել են կառավարության նիստից դուրս եկած ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին:
«Օգտագործելով մեր հրամանատարական կազմի տեղեկությունները,  հասարակության բոլոր խավերի աջակցությունը մեզ, հ/կ-ների առաջարկությունները… բանակի հրամանատարությունն այսօր այն կառույցն է, որն ամենալավն է տիրապետում, թե բանակում ինչ է կատարվում և ինչպես պայքարել դրանց դեմ: Այդ որակումները իրենց մեջ պարունակում են իրավական  փաստեր և ցանկացած որակում նախնական հետազոտման, նախնական տվյալների արդյունք է, որը քրեական գործի ընթացքում կարող է այս կամ այն կերպ, այս կամ այն ուղղությամբ փոխվել», - ասել է Օհանյանը:
Այս առնչությամբ նա կարծիք է հայտնել, որ այսօր ՀՀ զինվորական դատախազը Գևորգ Կոստանյանը նորմալ է աշխատում, և նա ամենից շատ է շահագրգռված, որ ՀՀ ՊՆ-ն լիարժեք տեղեկություններ ստանա:
«Մենք համատեղ աշխատում ենք, որովհետև նման գործերի ճիշտ բացահայտումը օգնելու է կարգապահության ամրապնդմանը»,- ասել է նախարարը:
Նշենք նաև, որ հեռանալիս Սեյրան Օհանյանը զրուցել է 2010 թվականի հուլիսին բանակում սպանված Արտակ Նազարյանի մոր՝ Հասմիկ Հովհաննիսյանի հետ, և հավաքվածների առջև խոստացել է, որ մի քանի օրվա ընթացքում կընդունի նրան:

Командование как никто осведомлено о ситуации в армии - министр
24 ноября у здания правительства Армении в очередной раз состоялась акция протеста родителей погибших в армии солдат. В частности, они возмущены официальной версией инцидентов в армии, согласно которой, их сыновья совершили самоубийство.
После заседания правительства журналисты обратились к министру обороны Армении Сейрану Оганяну с просьбой прокомментировать заявления демонстрантов.
«Благодаря информации, имеющейся у состава командывания, содействию всех слоев населения, предложениям общественных организаций на сегодняшний день командование армии является структурой, больше остальных владеющей информацией о проиходящем и о ситуации в армии. Эти оценки содержат юридические факты, каждая из них является результатом предварительного исследования, который может измениться в ходе расследования уголовного дела», - сказал Оганян.
В связи с этим он выразил мнение, что на сегодняшний день военный прокурор Армении Геворг Костанян «нормально» работает, и он как никто заинтересован в том, чтобы Минобороны получало полноценную информацию.
«Мы совместно работаем, поскольку справедливое расследование подобных дел поможет укреплению дисциплины»,- сказал министр.
Отметим также, что уходя Сейран Оганян побеседовал с Асмик Оганесян, матерью солдата Артака Назаряна, убитого в июле 2010 года, и пообещал принять ее в ближайшие дни.