Ֆրանսիան փակեց մարդկանց բերանը, թեև Ցեղասպանությունն ապացուցված է. կարծիք Ռուսաստանից
Թուրքիայի և Ֆրանսիայի միջև ծագած սկանդալը բացարձակ անիմաստ է, կարծում է «Կոմերսանտ» պարբերականի վերլուծաբան Կոնստանտին Էգերտը.
«Ի՞նչ եք կարծում, պարոնայք, արդյո՞ք արժե պատժել քաղաքացիներին Ստալինի հանցագործությունների և Խորհրդային Միությունում ԳՈՒԼԱԳ-ի առկայության ժխտման համար: Ըստ էության, համանման հարց էր քվեարկության դրվել Ֆրանսիայի խորհրդարանում, և դրա պատասխանը եղավ`«Այո, արժե»:
Մոտ մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրությունում զոհվել են մինչև մեկուկես միլիոն հայեր: Սպանդը խրախուսում էին մեռնող կայսրության իշխանությունները, քանի որ քրիստոնյա հայերը ինչ-որ առումով համարվում էին Անտանտայի «հինգերորդ շարասյունը», որի հետ այդ ժամանակ պատերազմում էր Թուրքիան: Եվ այս ողջ դարի ընթացքում Աթաթուրքի, նրա ժառանգների, ռազմական բռնապետությունների օրոք և ժողովրդավարության պայմաններում Թուրքիան հերքել է էթնիկ հողի վրա մարդկանց կանխամտածված սպանդի փաստը:
Ֆրանսիայում ապրում է աշխարհի թերևս ամենաազդեցիկ հայկական սփյուռքը: Այն վաղուց պայքարում էր Ցեղասպանությունը որպես հանցագործություն ճանաչելու համար: Գերմանիայում և Ավստրիայում նույն կերպ պատժում են Հոլոքոստի ժխտման համար: Ես Ֆրանսիայի խորհրդարանի որոշումը սխալական եմ համարում: Մարդկության պատմության մեջ ամենահրեշավոր  Ցեղասպանության նախաձեռնողներ Գերմանիայի և Ավստրիայի պարագայում դեռևս մի փոքր հասկանալի է: Բայց Ֆրանսիայում դա քաղաքացիների բերանը փակելու քայլ է, խոսքի ազատության սկզբունքի խախտում: Ես բոլորովին էլ չեմ ժխտում Հայոց Ցեղասպանությունը: Ընդհակառակը, այն պատմականորեն ապացուցված եմ համարում: Այստեղ խնդիրն այլ է. որտե՞ղ է քաղաքացիների կյանքին ժողովրդավարական պետության միջամտության սահմանը;
Իմ կարծիքը հետևյալն է. խոսքի ազատությունը չի կարելի սահմանափակել, բացառաությամբ այն դեպքերի, որոնք իսկապես պետք է դառնանան քրեական իրավունքի դիտարկման առարկա: Օրինակ, սպանության կոչեր, մանկական պոռնոգրաֆիայի տարածում: Այն հասարակությունը, որը պաշտպանում է անգամ հանցագործների խոսքի իրավունքը, որպես կանոն, ավելի առողջ է ու կայուն, քան այն երկրները, որտեղ այն սահմանափակվում է: Մեծ Բրիտանիան, որտեղ Հիտլերի  «Մայն քամփֆը» կարելի է գնել ցանկացած խոշոր խանութում, չի վերածվել ֆաշիստական պետության:
Մինչդեռ Գերմանիայում, որտեղ առևտրականները բեռլինյան շուկայում զբոսաշրջիկներին «տակից» վաճառում են Հիտլերի ժամանակաշրջանի շքանշաններ, ֆոտոալբոմներ ու կրծքանշաններ, վերջերս նեոնացիստների ճղյուղավորված խմբավորում են գտել, որը զբաղվում էր ներգաղթյալների սպանություններով:
Մտածեք, որտե՞ղ կցանկանայիք ապրել` ԱՄՆ-ո՞ւմ, որտեղ Մուհամեդ Մարգարեի ծաղրանկարները առանց ավելորդ խոչընդոտների հրապարակվել է, թե՞ Եվրոպայում, որտեղ վախենում են տպագրել դրանք: Հուսով եմ` Ռուսաստանը կխուսափի այդ թակարդից, և թույլ կտա ֆաշիստներին ու ստալինիստներին, լիբերալներին ու միապետականներին, աննորմալներին ու նորմալներին ցանկացած կարծիք հայտնել: Որովհետև այնտեղ, որտեղ արգելում ` խոսքը, վաղ թե ուշ կարող են սկսել հրամայել քաղաքացիներին` ինչ մտածել»:

Франция заткнула рот своим гражданам, хотя Геноцид армян доказан – мнение из России
Скандал между Турцией и Францией абсолютно бессмысленен, считает обозреватель "Коммерсантъ FM" Константин Эггерт, мнение которого приводит газета «Коммерсант»:
«Как вы считаете, господа, стоит ли наказывать граждан за отрицание преступлений Сталина и наличия в Советском Союзе ГУЛАГа? По сути дела, аналогичный вопрос был поставлен на голосование во французском парламенте и ответом на него стало: "Да, стоит".
Почти век назад в Османской империи погибло до полутора миллионов армян. Резню поощряли власти умирающей империи, так как христиане-армяне считались своего рода "пятой колонной" Антанты, с которой тогда воевала Турция. И весь этот век при Ататюрке, при его наследниках, при военных диктатурах и при демократии турецкие правительства отрицали, что имел место акт преднамеренного уничтожения людей по этническому признаку.
Во Франции живет, возможно, самая влиятельная в мире армянская диаспора. Она давно добивалась признания отрицания геноцида преступлением. Аналогично в Германии и Австрии отрицание Холокоста наказывается по закону. Я считаю решение парламента Франции ошибкой. В Германии и Австрии, ставших инициаторами самой чудовищной практики геноцида в истории человечества, это более или менее объяснимо. Но во Франции это чистой воды затыкание рта гражданам, нарушение принципа свободы слова. Я вовсе не отрицаю геноцид армян. Наоборот, считаю его исторически доказанным. Вопрос в другом: где предел вмешательства демократического государства в жизнь граждан?
Мое мнение: свободу слова нельзя ограничивать, за исключением тех случаев, которые по-настоящему должны быть предметом рассмотрения уголовного права. Например, призывов к убийствам или производства детской порнографии. Общества, отстаивающие право высказывать свои мысли даже для негодяев, как правило, здоровее и устойчивее тех, где это право ограничивают. Великобритания, где "Майн кампф" - "Мою борьбу" Гитлера можно купить в любом крупном книжном магазине, не превратилась из-за этого в фашистское государство.
Между тем, в Германии, где торговцы на берлинском блошином рынке из-под полы "толкают" туристам фотоальбомы, медали и кокарды эпохи Третьего рейха, недавно разоблачили разветвленную сеть неонацистов, занимавшуюся убийствами иммигрантов. Подумайте, где бы вы хотели жить – в Соединенных Штатах, где пресловутые карикатуры на пророка Мухаммада были опубликованы без больших проблем, или в Европейском союзе, где их трусливо боятся печатать? Я надеюсь, Россия избежит этой ловушки и позволит фашистам и сталинистам, либертарианцам и монархистам, ненормальным и вменяемым высказывать любые мнения. Потому что там, где запрещают слова, рано или поздно могут начать приказывать гражданам, как и что им думать».