Գերության մեջ գտնվող հայաստանցու ընտանիքը մոտ 1 ամիս է նրանից լուր չի ստացել
Մարտի 7-ին Ադրբեջանի սահմանը հատած Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ 22-ամյա Արսեն Խոջոյանի ընտանիքը գտնվում է անորոշ վիճակում ու անհամբեր սպասում է նրա մասին լուրերի։ Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասել է Արսենի մայրը՝ Սվետլանա Խոջոյանը։
«Շատ վատ վիճակի մեջ ենք, ճամփա ենք պահում, որ մեր երեխեն տուն գա։ Մարտի 12-ին Կարմիր Խաչի հետ երկու տող նամակ ա ուղարկել՝«բարևներ, ես ձեզ սիրում եմ», մեկ էլ հարսնացուին, էդքանը», - պատմել է մայրը։ Նրա խոսքով՝ դրանից հետո ոչ մի նորություն որդու մասին չունեն։
Սվետլանա Խոջոյանը նշել է, որ տեղի ունեցածն իրենց համար մինչ օրս շարունակում է անհասկանալի մնալ, սակայն վստահեցրել է, որ որդին իր կամքով սահմանը չէր անցնի։
«Ինքը դրա առաջին օրը իջել էր անասունները պահելու, հորն էր փոխրինում, հերն էլ եկել էր հաց տանելու։ Դե մեր արոտն էլ սահմանին կպած ա, անասուններին սաղն էլ ըտեղ են պահում։ Մենք էդ օրը անընդհատ հեռախոսով իրար հետ խոսելուց ենք եղել, մեկ էլ կապն ընդհատվեց։ Ինքը երբեք նման բան չէր անի, իրան տարել են, կամ էլ մոլորվել է», -եզրափակել է Խոջոյանը։
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի Հայաստանի գրասենյակից Epress.am-ին հայտնել են, որ շարունակում են բանակցություններ վարել Խոջոյանին, ինչպես նաև գերի ընկած ՀՀ քաղաքացիներին վերադարձնելու ուղղությամբ։
«Մենք շարունակում ենք պահպանել կապը մեր Բաքվի պատվիրակության հետ, բանակցություններն ընթացքի մեջ են», - ասել է գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։

Семья попавшего в плен армянского сельчанина месяц не получала о нем вестей
Семья 22-летнего жителя села Верин Кармирахпюр Тавушской области Арсена Ходжояна, 7 марта пересекшего азербайджанскую границу, пребывает в состоянии неопределенности и с нетерпением ждет вестей.
«Мы в очень тяжелом положении, все ждем, когда наш ребенок вернется домой. 12 марта он через Красный крест прислал письмо с двумя словами «приветы, я вас люблю», и невесте написал, все», - в беседе с корреспондентом Epress.am рассказала мать Арсена Светлана Ходжоян. После этого никаких вестей о сыне они не получали.
Случившееся, сказала женщина, до сих пор остается для них загадкой, однако считает, что Арсен не перешел бы границу добровольно.
«За день до этого он пошел пасти скот, заменял отца, который пришел поесть. А наше пастбище расположено прямо у границы, все ведут скот туда. В этот день мы постоянно говорили с ним по телефону и вдруг связь прервалась. Он никогда бы такого не сделал, его увели или он заблудился», - заключила Ходжоян.
В местном офисе Международного комитета Красного креста Epress.am сообщили, что переговоры по возврату Ходжояна и других граждан Армении продолжаются.
«Мы продолжаем поддерживать связь с бакинским офисом Красного креста, переговоры продолжаются», - сказала руководитель программ по коммуникации Зара Аматуни.