2014֊ին 46 զինծառայող է մահացել, 26-ը՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառով․ տեղեկանք
2014 թվականի ընթացքում ՀՀ զինված ուժերում և ԼՂ պաշտպանության բանակում 42 միջադեպի հետևանքով մահացել է 46 զինծառայող, որոնց թիվը 2013 թ-ի համեմատությամբ ավելացել է 15-ով: Այս մասին ասված է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի տարածած տեղեկանքի մեջ։
Իրավապաշտպանները նշում են, որ 2014 թվականին գրանցված մահացության 45 դեպքերից 26-ը տեղի է ունեցել հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով, 6-ը՝ դժբախտ պատահարի, 4-ը՝ սպանության /2-ը՝ դիտավորյալ սպանության, 2-ը՝ զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտման/, 3-ը՝ մարտական հերթապահություն կամ ծառայություն կրելու կանոնների խախտման, 3-ը՝ առողջական խնդիրների և ոչ պատշաճ բժշկական ծառայության տրամադրման, 3-ը՝ ինքնասպանության (ըստ հարուցված քրեական գործի որակման), 1-ը՝ զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտման պատճառով:

46 Soldiers Dead in 2014, 26 Due To Ceasefire Violations
In 2014, the Armenian Armed Forces and the NKR Defense Army have tallied 46 deaths of soldiers as a result of 42 registered incidents, an increase of 15 deaths from 2013, reported the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office http://hcav.am/en/ .
The human rights defenders have noted that 26 of the 45 registered deaths in 2014 have occurred due to ceasefire violations, 6 due to accidents, 4 murders (2 intentional murders, 2 violations of firearm regulations), 3 due to violations of military regulations, 3 due to health issues and inadequate health care, 3 suicides (according to criminal case qualifications), and 1 due to violations of firearm regulations.