2014֊ին 46 զինծառայող է մահացել, 26-ը՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառով․ տեղեկանք
2014 թվականի ընթացքում ՀՀ զինված ուժերում և ԼՂ պաշտպանության բանակում 42 միջադեպի հետևանքով մահացել է 46 զինծառայող, որոնց թիվը 2013 թ-ի համեմատությամբ ավելացել է 15-ով: Այս մասին ասված է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի տարածած տեղեկանքի մեջ։
Իրավապաշտպանները նշում են, որ 2014 թվականին գրանցված մահացության 45 դեպքերից 26-ը տեղի է ունեցել հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով, 6-ը՝ դժբախտ պատահարի, 4-ը՝ սպանության /2-ը՝ դիտավորյալ սպանության, 2-ը՝ զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտման/, 3-ը՝ մարտական հերթապահություն կամ ծառայություն կրելու կանոնների խախտման, 3-ը՝ առողջական խնդիրների և ոչ պատշաճ բժշկական ծառայության տրամադրման, 3-ը՝ ինքնասպանության (ըստ հարուցված քրեական գործի որակման), 1-ը՝ զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտման պատճառով:

За 2014г. в армянской армии погибли 46 военнослужащих
За 2014г. в результате 42 инцидентов в ВС Армении и Армии обороны Карабаха погибли 46 военнослужащих: по сравнению с 2013г. это число увеличилось на 15. Об этом говорится в справке, распространенной ванадзорским офисом Хельсинкской гражданской ассамблеи.
Правозащитники отмечают, что 26 из 45 зафиксированных в 2014г. случаев смерти произошли по причине нарушения режима прекращения огня, 6 – в результате несчастных случаев, 4 – убийств, 2 – преднамернных убийств, 3 – в результате нарушения правил боевого дежурства или службы, 3 – из-за проблем со здоровьем и недолжного оказания медпомощи, также зафиксировано 3 самоубийства (согласно квалификации возбужденного уголовного дела) и одна смерть по причине нарушения правил обращения с оружием.