Յուրացման, բռնության, կեղծիքի համար դատապարտված գյուղապետը շարունակում է պաշտոնավարել
Գեղարքունիքի մարզի Կարմիրգյուղ համայնքի ղեկավար Միշա Դանիելյանը 2014 թվականի դեկտեմբերի 10-ին մեղավոր է ճանաչվել յուրացման, պաշտոնական դիրքի չարաշահման, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելով բռնություն կիրառելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հոդվածներով, սակայն շարունակում է զբաղեցնել գյուղապետի աթոռը:
Դանիելյանի դեմ բողոք բերած մի քանի գյուղացիների ներկայացուցիչ փաստաբան Հարություն Բաղդասարյանը Epress.am-ին հայտնել է, որ Դանիելյանը ոչ մի օր անազատության մեջ չի անցկացրել. նրա նկատմամբ կալանք չի կիրառվել, իսկ նրան 5 տարվա ազատազրկման դատապարտելով՝ Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանի նախագահ Աղվան Պետրոսյանը գյուղապետի նկատմամբ նաև համաներում է կիրառել: Հայցվոր կողմը դատավճռից դժգոհ է մնացել։ Փաստաբանը միջնորդել էր կիրառել նախատեսված լրացուցիչ պատիժ՝ Միշա Դանիելյանին զրկել որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից: Դատարանը, սակայն, նման որոշում չի կայացրել, ինչի արդյունքում էլ գյուղապետը շարունակում է պաշտոնավարել: Հայցվոր կողմը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել, որը կլսվի փետրվարի 11-ին:
Գործի քննության արդյունքում դատարանը հաստատված է համարել այն, որ գյուղապետը որպես վարորդ աշխատանքի է ընդունել և համայնքի բյուջեից վճարել է 102.000 ՀՀ դրամ աշխատավարձ Երևանի բնակչի, շահադիտական շահագրգռվածությունից ելնելով՝ անցկացրել է 52 գյուղատնտեսական նշանակության հողակտորների աճուրդ֊վաճառքներ, որոնցից 47-ով կնքվել են պայմանագրեր։ 3 հողակտորների վերաբերյալ աճուրդներով պայմանագրեր են կնքվել իր անվամբ։ Պետական երկու ծրագրերում ներգրավված 33 անձանցից 8֊ը չեն աշխատել, բայց գյուղապետը, պաշտոնեական կեղծիք կատարելով, ստորագրել է նրանց անվան դիմաց։ Դատարանն ապացուցված է համարել նաև, որ գյուղապետը ապօրինի ավագանու նիստ է անցկացրել (առանց ավագանու անհրաժեշտ թվով անդամների ներկայության) և որոշել Կարմիրգյուղ համայնքի պահուստային ֆոնդից 500.000 դրամ հատկացնել «Հայ-Ռուսական Կազակական միություն» կազմակերպությանը, որի անդամ է հանդիսանում:
Ըստ մեղադրանքի՝ հաստատվել է այն, որ Դանիելյանը բռնություն է կիրառել գյուղի մանկապարտեզի դաստիրակչուհի Օվսաննա Գևորգյանի նկատմամբ:
Կարմիրգյուղի բնակիչներից մեկը, ով չի ցանկացել ներկայանալ, մեզ հետ զրույցում ասել է, որ Դանիելյանի՝ Գևորգյանին աշխատանքից ազատելը և նրան ծեծի ենթարկելը ունեցել է քաղաքական դրդապատճառ: Գյուղապետի ընտրությունների ընթացքում Գևորգյանը ընտրել է ՀՀԿ-ական թեկնածուի, իսկ գյուղապետը՝ ԲՀԿ-ից է եղել:
Բնակիչները նաև պատմել են, որ Դանիելյանը դատավարության ընթացքում էլ վստահ էր, որ չի պատժվելու։ «Ես ամեն տեղ էլ դաբրո ունեմ», ֊ ասել է նա:
Epress.am֊ի հետ զրույցում Դանիելյանն ասել է, որ ինքը չի բողոքարկելու դատավճիռը միայն այն պատճառով, որ գյուղում մարդկանց հետ չի ցանկանում թշնամանալ: Այն հարցին, թե արդյոք չի ցանկանում ինքնակամ լքել գյուղապետի պաշտոնը, Դանիելյանը պատասխանել է. «Ես դեռ 20 տարի կաշխատեմ: Ես լավ գյուղապետ եմ։ Ամեն ինչ նենց եմ սարքել»:

Глава армянского села, признанный виновным по ряду статей, останется на должности
10 декабря 2014г. глава сельской общины Кармиргюх Гегаркуникской области Армении Миша Даниелян был признан виновным в присвоении, злоупотреблении служебным положением, злоупотреблении должностными полномочиями, сопряженном применением насилия и совершении должностного подлога, однако он остается на занимаемой должности.
Представитель нескольких жителей села, представивших жалобу на Даниеляна, адвокат Арутюн Багдасарян сообщил Epress.am, что глава сельской администрации не провел за решеткой ни дня, в качестве меры пресечения был избран арест, а приговорив его к 5 годам тюрьмы, председатель суда первой инстанции Гегаркуникской области Агван Петросян применил в его отношении амнистию. Истец был недоволен вердиктом. Адвокат ходатайствовал о применении предусматриваемого законом дополнительного наказания и лишении Миши Даниеляна права занимать определенные должности. Суд, однако, не принял такого решения, в результате чего сельский глава продолжает занимать эту должность. Истец представил апелляционную жалобу, рассмотрение которой состоится 11 февраля.
Суд счел доказанным, что Даниелян принял на работу в качестве водителя жителя Еревана и платил из бюджета общины зарплату в размере 102 тыс. драмов, исходя из личной заинтересованности, провел аукционы-продажи 52 земельных участков сельскохозяйственного назначения, в случае 47 из которых заключены договоры. 3 договора были заключены от имени Миши Даниеляна. 8 из 33 человек, включенных в 2 государственные программы, не работали, однако сельский глава, совершив должностной подлог, подписался под их именами. Суд также счел доказанным, что Даниелян провел незаконное заседание Совета старейшин (не было обеспечено присутствие необходимого числа членов Совета) и решил выделить из резервного фонда села Кармиргюх 500 000др. Армяно-российскому казачьему объединению, членом которого он является.
Согласно обвинению, подтверждено также, что Даниелян применял насилие в отношении воспитателя местного детского сада Овсанны Геворгян.
Один из сельчан, пожелавший остаться неизвестным, сообщил, что увольнение и избиение Даниеляном воспитателя Геворгян имело политические мотивы. Во время выборов сельского главы Геворгян проголосовала за члена правящей Республиканской партии, а сельский глава представляет «Процветающую Армению».
Кроме того, сельчане рассказывают, что Даниелян был уверен в своей безнаказанности и во время судопроизводства. «Для меня открыты все двери», - цитируют сельского главу.
В беседе с Epress.am Миша Даниелян заявил, что не намерен обжаловать вердикт только потому, что не хочет враждовать с сельчанами. На вопрос, не намерен ли он добровольно покинуть должность, Даниелян ответил: «Я еще лет 20 проработаю. Я хороший глава, так все обустроил».