ՀՀ իշխանություններին կոչ են անում չարտահանձնել ձերբակալված Բահրեյնի քաղաքացուն
Մարդու իրավունքների ոլորտում գործող 11 կազմակերպություններ իրենց մտահոգությունն են արտահայտել Բահրեյնի քաղաքացի Ֆադհել Ռադհիի ձերբակալության առթիվ։ 26-ամյա Ռադհին ձերբակալվել էր ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից հունվարի 1-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանում։ ՀՀ ոստիկանության պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, վերջինս հետախուզվում էր Բահրեյնի Թագավորության կողմից միջազգային մակարդակով 2014թ. մայիսի 25-ից։ Բահրեյնում նրա դեմ մի շարք մեղադրանքներ են առաջադրվել՝ սպանության փորձ, պայթուցիկ նյութերի ապօրինի շրջանառություն, հասարակական և մասնավոր սեփականության վնասում, զանգվածային անկարգություն և ահաբեկչություն։ Ոստիկանությունը Ռադհիի ձերբակալության մասին տեղեկացրել էր Հայաստանում Ինտերպոլի ներկայացուցչությանը։
Ինչպես հայտնում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբելայի Վանաձորի գրասենյակը, 11 իրավապաշտպան կազմակերպությունները, սակայն, նշում են, որ Ռադհին քաղաքացիական ակտիվիստ է, ով փախել էր Բահրեյնից, որտեղ նա քաղաքական պատճառներով դատապարտվել էր յոթ տարվա ազատազրկման։
Հայտարարությունը ստորագրած կազմակերպությունները վստահեցնում են, որ Բահրեյնի դատական համակարգը չափազանց կողմնակալ է և շարունակաբար օգտագործում է իր իշխանությունը իրավապաշտպան և քաղաքականապես ակտիվ քաղաքացիներին ճնշելու համար:
Իրավապաշտպանների հավաստմամբ՝ Ռադհին և Ինտերպոլի քրեական հանցագործների ցանկում գտնվող Բահրեյնի շատ այլ քաղաքացիներ դրանում ներառվել են Բահրեյնի իշխանությունների խնդրանքով՝ միջազգային չափանիշներին հակասող միջոցներով այդ երկրի դատական իշխանությունների կողմից հետապնդվելուց հետո:
Մարդու իրավուքների ոլորտում գործող կազմակերպությունները հույս են հայտնել, որ Հայաստանի իշխանությունները և Ինտերպոլը չեն ենթարկվի Ռադհիին արտահանձնելու Բահրեյնի պահանջին՝ առանց համոզվելու, որ նրա նկատմամբ հստակ քրեական գործ կա, որը հարուցվել է անաչառ և անկախ դատարանի կողմից, որն ի վիճակի է արդար դատաքննություն իրականացնել:

Власти Армении призывают не экстрадировать арестованного гражданина Бахрейна
11 действующих в сфере прав человека организаций выразили обеспокоенность в связи с арестом в Армении гражданина Бахрейна Фадхела Радхи. Полиция арестовала 26-летнего Радхи в ереванском аэропорту «Звартноц» 1 января. Согласно официальному сообщению структуры, Королевство Бахрейн объявило молодого человека в розыск 25 мая 2014 года. На родине ему предъявлен ряд обвинений, среди них попытка убийства, незаконный оборот взрывчатых веществ, повреждение общественного и частного имущества, массовые беспорядки и терроризм.
Полиция информировала об аресте представительство Интерпола в Армении.
Как сообщает ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи, 11 международных правозащитных организаций отмечают, однако, что Радхи является гражданским активистом, сбежавшим из Бахрейна, где был приговорен к 7 годам по политическим мотивам.
Организации, подписавшие заявление, заверяют, что судебная система Бахрейна крайне необъективна и постоянно использует свою власть для оказания давления на граждан, активных с правозащитной и политической точки зрения.
По мнению правозащитников, Радхи, как и множество попавших в список уголовных преступников Интерпола, включены в него по просьбе властей Бахрейна после преследования со стороны судебных властей страны способами, противоречащими международным стандартам.
Организации выразили надежду, что власти Армении и Интерпол не подчинятся требованию Бахрейна экстрадировать Радхи, не убедившись в наличии уголовного дела против него, возбужденного беспристрастным и независимым судом, способным провести справедливый процесс.
Под призывом подписались Бахрейнский форум прав человека, Хиам реабилитационный центр для жертв пыток, Международный совет справедливого следствия и прав человека, Арабский комитет по правам человека, Европейская-Бахрейнская организация по правам человека, Правозащитная организация «Справедливость», Международный центр содействия правам и свободам, САЛАМ ради демократии и прав человека, Медиа центр по правам человека и демократии, Центр «Оман» по изучению прав человека, Сеть защиты и восстановления прав человека «Амман».