Դատարանը մերժեց ազատ արձակել Գևորգ Սաֆարյանին
Վերաքննիչ դատարանն այսօր մերժել է «Նոր Հայաստան» ընդդիմադիր շարժման անդամ Գևորգ Սաֆարյանի կալանքը որպես խափանման միջոց վերացնելու միջնորդությունը։ Դատարանը որոշման վերաբերյալ ոչ մի հիմնավորում չի ներկայացրել։
«Նոր Հայաստան»֊ի անդամները, ովքեր ակցիա են անցկացրել դատարանի շենքի մոտ, ի նշան բողոքի ձվեր են նետել դատարանի ուղղությամբ։ Ոստիկանները բերման են ենթարկել ակցիայի մասնակից Գագիկ Եղիազարյանին։
Հիշեցնենք, որ Գևորգ Սաֆարյանին այս տարվա հունվարի 1-ին բերման էր ենթարկվել Ազատության հրապարակից և երկու ամսով կալանավորվել էր իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեղադրանքով։ «Նոր Հայաստան» և «Իրավունք և աջակցություն» նախաձեռնության ներկայացուցիչները պնդում են, որ Սաֆարյանն ինքն է ոստիկանների բռնության զոհը եղել, իսկ նրա դեմ մեղադրանքը հիմնված է միմիայն ոստիկանի ցուցմունքի վրա։ Սաֆարյանի ձերբակալությունից անմիջապես հետո «Իրավունք և աջակցությունը» հայտարարել էր, որ նա 2016-ի առաջին քաղբանտարկյալն է։
Բանտում Սաֆարյանի նկատմամբ ճնշումներ էին եղել․ նա հացադուլ էր սկսել՝ պահանջելով իրեն առանձին խուց տեղափոխել անվտանգությունն ապահովելու համար: Առանձին խուց տեղափոխվելուց հետո, Սաֆարյանը դադարեցրել է հացադուլը։

Армянский суд отказал в освобождении оппозиционера
В пятницу, 11 марта, Апелляционный суд Армении отклонил ходатайство об отмене меры пресечения в виде ареста в отношении члена оппозиционного движения «Новая Армения» Геворга Сафаряна. Никаких обоснований решения суд не представил.
Члены движения, пикетирующие здание суда, в знак протеста забросали учреждение яйцами. Полиция задержала одного из участников акции – Гагика Егиазаряна.
Геворг Сафарян был задержан на ереванской площади Свободы 1 января и арестован на 2 месяца за насилие в отношении представителя власти. Инициативы «Новая Армения» и «Право и содействие» утверждают, что насилию со стороны полицейских подвергся Сафарян, а выдвинутое против него обвинение основано только на показаниях полицейского. Сразу после ареста оппозиционера «Право и содействие» провозгласило его первым политзаключенным 2016 года.
В тюрьме на Геворга Сафаряна оказывали давление: в результате он объявил голодовку, требуя обеспечения своей безопасности и перевода в карцер. Требование было выполнено.