Թուրքիայի հայերի և քրդերի համար Բունդեսթագի որոշումը չէ ամենակարևորը
Թուրքիայի հայ համայնքի մեծամասնությունը դեմ է Պոլսո Հայոց պատրիարքի փոխանորդ, արքեպիսկոպոս Արամ Աթեշյանի դիրքորոշմանը, ով այս շաբաթվա սկզբին նամակ էր ուղղել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին՝ իր ափսոսանքը հայտնելով Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի կապակցությամբ։ Չնայած դրան, կան նաև համայնքի այնպիսի ներկայացուցիչներ, ովքեր սատարում են Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կուսակցությանը և համաձայն են Արամ Աթեշյանի հետ։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է Թուրքիայում գործող «Նոր Զարթոնք» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ Սայաթ Թեքիրը։
Նրա կարծիքով՝ հայերեն և թուրքերեն լեզուներով լույս տեսնող «Ակօս» թերթի քննադատական պատասխանն (տես՝ ստորև) արքեպիսկոպոսին կարևոր էր, քանի որ արտահայտում է հայերից շատերի կարծիքը, և նման կերպ ձայն է բարձրացվում Թուրքիայի իշխանությունների կողմից իրականացվող մանիպուլյացիաների դեմ։ Մասնավորապես, նա ընդգծել է, որ իշխանամետ մամուլն ակտիվորեն գրում է, թե բանաձևի ընդունման օրը Բունդեսթագի դիմաց հայերի կողքին կանգնած էին նաև քրդերը, և այդ երկու ժողովուրդները միասնաբար պայքարում են Թուրքիայի դեմ։
«Այսպիսով, նրանք ատելության քարոզ են սփռում երկրի ներսում բնակվող հայերի և քրդերի դեմ։ Նրանք ուզում են ցույց տալ, որ հայերը չեն ցանկանում Թուրքիայի բարգավաճումը։ «Հայ» բառը Թուրքիայի տարբեր վայրերում նաև որպես վիրավորանք է ընկալվում, ինչ֊որ տեղ «սատայանացված» բառ է, և նաև ներկայիս քրդական շարժումը վարկաբեկելու, «սատանայացնելու» համար էլ իրենք օգտագործում են այս առիթը։ Սա ոչ միայն Ցեղասպանության ճանաչման հարց է․ Էրդողանն այս խնդիրն օգտագործում է նաև ներքին քաղաքականության մեջ իր հարցերը լուծելու համար», ֊ ասել է Թեքիրը։
Մեր զրուցակցի կարծիքով՝ Աթեշյանի նամակն Էրդողանին դժվար է բացատրել միայն իշխանությունների կողմից առկա ճնշումով. կան համայնքի ներկայացուցիչներ, ովքեր աշխատում են իշխող կուսակցության հետ, գիտեն էրդողանականների դիրքորոշումն այս կամ այն հարցի շուրջ և գործում են հենց այդպես։
«Հստակ չեմ կարող ասել՝ եղել է ճնշում, թե ոչ, բայց համայնքում կան մարդիկ, ովքեր առանց ճնշման էլ այսպիսի բաներ կարող են անել իրենց շահի համար», ֊ նշել է Թեքիրը։
«Նոր Զարթոնքի» ներկայացուցչի խոսքով՝ Էրդողանին սատարող ԶԼՄ֊ները բանաձևի ընդունումից հետո փորձել են շեղել ուշադրությունը խնդրից՝ այլ թեմաներ դաշտ ներմուծելով և հնարավորինս քիչ անդրադառնալով Բունդեսթագի որոշմանը։
Նա նշել է նաև, որ երրորդ երկրների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը անշուշտ կարևոր է, սակայն Թուրքիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների համար ամենակարևորն է, որպեսզի այդ մասին խոսվի Թուրքիայի խորհրդարանում։ Ցավոք, Թուրքիայի կառավարության ժխտողական քաղաքականությունը շարունակվում է։ Ըստ մեր զրուցակցի՝ սովորաբար, նման բանաձևերից հետո Թուրքիայում հայ համայնքի ներկայացուցիչների վրա ճնշումն ուժեղանում է, կառավարությունն էլ ավելի ակտիվ է գործի դնում իր քարոզչամեքենան ատելություն սերմանելու համար, ինչպես եղավ, օրինակ, 2001֊ին, երբ Ֆրանսիան ճանաչեց Հայոց Ցեղասպանությունը։ Թեքիրն ասել է, սակայն, որ Գերմանիայի պարագայում իրավիճակը մի փոքր այլ է․ Թուրքիայում գիտեն, որ այդ երկրի հետ առևտրատնտեսական հարաբերությունները հնարավոր չէ խզել, դա ձեռնտու չէ հենց Թուրքիային, ու Թուրքիայի կառավարությունը չէր կարող չափազանց կոշտ դիրքորոշում ընդունել, այդ իսկ պատճառով ընտրվել է խնդիրը հնարավորինս քիչ լուսաբանելու, այդ մասին գրեթե չխոսելու տարբերակը։
Նշենք, որ Արամ Աթեշյանն Էրդողանին հղած իր ուղերձում, մասնավորապես, ասել էր․ «Պատերազմի ողբերգական ժամանակաշրջանում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ Բունդեսթագի ընդունած որոշումն ափսոսանք է առաջացրել մեր ժողովրդի մոտ։ Որպես Թուրքիայի հայկական համայնք, մեր ցավն ենք հայտնում Ձեր պատվարժան գրասենյակին՝ որպես մեր սրտաբուխ և անկեղծ զգացմունքների արտահայտում։ Անընդունելի է, որ Գերմանիայի քաղաքացիների ձայների միջոցով ձևավորված խորհրդարանը, որը պարտավոր է սահմանել օրենքներ իր ազգի խաղաղության, անվտանգության և բարգավաճման համար, իր կարծիքն է հայտնել առանց դրա իրավունքն ունենալու։ Անթույլատրելի է, որ այդ խորհրդարանը ողջ գերմանացի ժողովրդի անունից օրինականացնում է որոշում՝ իրեն դատավորի տեղ դնելով»։
Աթեշյանին պատասխանել էր Ստամբուլում թուրքերեն և հայերեն լեզուներով լույս տեսնող «Ակօս» թերթը, մասնավորապես, նշելով․ «Պարոն արքեպիսկոպոս, պետության կողմից մի ժողովրդի համակարգված ու գրեթե ամբողջական բնաջնջումը Դուք որակում եք որպես «Առաջին Համաշխարհային Պատերազմի ողբերգական ժամանակաշրջանում տեղի ունեցած դեպքեր», ինչը վիրավորանք է այդ ժողովրդի նախնիների, զոհերի ու փրկվածների հասցեին»։
«Ակօս»֊ն ընդգծել էր, որ համայնքը միատարր կազմվածք չէ․ այն բաղկացած է անհատներից, որոնք ունեն իրենց անկախ զբացմունքները, կարծիքներն ու ճշմարտության ամուր գիտակցումը։
«Բանն այն է, որ իրենց մյուս քաղաքացիներից տարբերողները հայերը չեն։ 1915֊ից հետո, ցանկացած քաղաքական լարված իրավիճակում հայերը հայտնվում են խտրական, ֆաշիստական ու ակնհայտ սպառնալիքներ պարունակող դիսկուրսի թիրախում։ Հայոց ցեղասպանությունը` որպես մարդկության դեմ հանցագործություն, ողջ մարդկության խնդիրն է», ֊ նշել էր թերթը։

Решение Бундестага не приоритет для армян и курдов Турции
Большая часть армянской общины Турции не принимает позицию наместника Армянского патриарха Стамбула, архиепископа Арама Атешяна, написавшего письмо президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану, выражая сожаление в связи с принятием Бундестагом Германии резолюции о Геноциде армян. Несмотря на это, некоторые представители общины поддерживают партию Эрдогана и позицию Атешяна. Об этом в беседе с Epress.am заявил член действующей в Турции общественной организации «Новое Возрождение» Саят Текир.
Собеседник считает важным критичный ответ издаваемой на армянском и турецком языках газеты «Акос», так как в нем отражена позиция многих местных армян, и таким образом звучит мнение в противовес манипуляций со стороны турецких властей. В частности, говорит Текир, провластная пресса активно пишет, что в день принятия резолюции перед Бундестагом рядом с армянами стояли и курды, и оба народа вместе боролись против Турции.
«Так они пропагандируют ненависть к проживающим в стране армянам и курдам. Они пытаются показать, что армяне не хотят процветания Турции. В разных частях Турции слово «армянин» воспринимается в качестве оскорбления, в каком-то смысле слово сатанизировано, и этот повод используется ими для дискредитирования, сатанизирования нынешнего курдского движения. Это не только вопрос признания геноцида: Эрдоган использует этот вопрос для решения своих внутриполитических проблем», - говорит Саят Текир.
По словам представителя общественной организации, после принятия резолюции СМИ, поддерживающие Эрдогана, пытались отвлечь внимание от этого вопроса, освещали иные теми и почти игнорировали решение Бундестага.
Письмо Атешяна президенту Турции трудно объяснить лишь существующим давлением со стороны властей, считает Текир: некоторые представители общины работают с правящей партией, им известна позиция сторонников Эрдогана по тому или иному вопросу, в соответствии с этим они и действуют.
«Не могу сказать точно, было давление или нет, но в общине есть люди, которые могут сделать подобное ради своих интересов». Текир отмечает, что признание геноцида третьими странами, несомненно, важно, однако для армянской общины Турции важнее, чтобы об этом говорилось в турецком парламенте. К сожалению, политика отрицания турецкого правительства продолжается, подчеркнул собеседник. Обычно, говорит он, после подобных резолюций давление на армянскую общину увеличивается, пропагандистскую машину правительства задействуют активнее с целью распространения ненависти, как было и в 2001-ом году, когда Геноцид армян признала Франция. Несколько иная, по мнению Текира, ситуация с Германией: в Турции знают, что разорвать торгово-экономические отношения с этой страной невозможно, они невыгодно самой Турции, и турецкое правительство не могло занять крайне жесткую позицию, поэтому было решено говорить и освещать случившееся как можно меньше.
В послании Эрдогану Арам Атешян, в частности, пишет: «Решение Бундестага в связи с событиями, имевшими место в трагический период войны, вызвало сожаление нашего народа. Армянская община Турции выражает свою боль Вашему достопочтенному офису в качестве выражения наших искренних чувств. Неприемлемо, что сформированный голосами граждан Германии парламент, который обязан устанавливать законы ради мира, безопасности и процветания своей нации, выразил свое мнение, не имея на это права. Неприемлем тот факт, что, ставя себя на место судьи, парламент узаконивает решение от имени всего немецкого народа».
На послание Атешяна ответила газета «Акос»: «Господин архиепископ, систематизированное и практически полное истребление государством целого народа Вы называете «событиями, которые произошли в трагический период Первой Мировой Войны», что является оскорблением предков данного народа, жертв и спасшихся». В публикации издания отмечается, что община – не однородная структура: она состоит из личностей со своими чувствами, мнениями и четким осознанием правды.
«Дело в том, что не армяне дифференцируют себя от остальных граждан. После 1915 года в любой напряженной с политической точки зрения ситуации армяне становятся мишенью дискриминации, фашизма и явных угроз. Вопрос Геноцида армян в качестве преступления против человечества – проблема всего человечества», - говорится в ответе газеты.