Գեներալը գիտի՝ բանակում գողանում են, բայց հույսն աստծո պատիժն է
Ազգային ժողովում այսօր շարունակել են քննարկել «1000 դրամների նախագիծը», որով առաջարկվում է Հայաստանում յուրաքանչյուր աշխատողի աշխատավարձից ամսական 1000 դրամ հատկացնել բանակին։ ՀՀԿ֊ական պատագամավոր, գեներալ Սեյրան Սարոյանը պաշտպանել է ՊՆ նախարար Վիգեն Սարգսյանի դիրքորոշումը, ընդդիմադիր Արամ Մանուկյանը բացատրել է՝ ինչու պետք է դեմ քվեարկել այդ նախագծին, իսկ մեկ այլ ընդդիմադիր պատգամավոր՝ Նիկոլ Փաշինյանը, նշել է, որ հասկանում է օրինագծի դեմ բողոքող քաղաքացիներին՝  միևնույն ժամանակ հայտարարելով, թե կողմ է քվեարկելու նախագծին։
Իր ելույթում Սեյրան Սարոյանը հայտարարել է, որ բանակում գողանում են՝ նշելով, սակայն, որ գողացողներին «աստված կպատժի»։
«Հենց փորձեցինք ժողովրդի օգտին մի բան անենք՝ էլ գող կատու, էլ քյաչալ շուն, էլ՝ ով ինչ գողցավ բանակից, ամեն ինչի մասին խոսեցինք․․․ Բանակից ով ինչ գողցավ, կերավ, մեկ ա քթերից դուրս ա գալու․․․ ավելի լավ ա աստված պատժի, քանց թե դատախազը։ Մենք սաղս էլ գիտենք, որ մեր պետությունը քյասիբ պետություն ա։ Էսօր ասում ենք, թե պետական բյուջեն ինչի չի տալիս էդ փողերը։ Որ չունի, որտեղի՞ց տա։ Մարդուց բան ես ուզում, որը չունի...
1000 դրամն ի՞նչ ա․․․ հաշվեք, որ ամեն մի հայ մտել ա եկեղեցի ու իրա էրեխեքի համար 2 հատ մոմ ա վառել։ Սարգսյան Վիգենն էդ փողերը իրանց տուն չի տանելու։ Ամոթ է, էսի սաղ ադրբեջանցիք էլ են նայում», ֊ Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտարարել է Սարոյանը։
Նա հորդորել է «ցեխ չշպրտել» բանակի վրա։ Ըստ գեներալի՝ Վիգեն Սարգսյանի բերած օրենքը շատ պարզ է․ «Չի ասում, որ բանակի համար էս ենք առնելու, էն ենք առնելու, կամ գրիչ ու թուղթ ենք առնելու։ Նենց չենք արել, որ խճճենք էս օրենքը։ 3 խնդիր ենք կատարելու՝ զոհվածի ընտանիքին, առաջին և երկրորդ կարգի հաշմանդամներին »։
Սեյրան Սարոյանը նաև անդրադարձել է օրինագծի դեմ բողոքողների այն պնդումներին, թե բանակին հարուստները պետք է գումար հատկացնեն։
«Հարուստը ոչ մի բան չի տա, եթե իրան շահ չեղավ, էս ժողովուրդը պիտի հասակընա, որ ինքն ա իրան պահելու։ Պատերազմ էլ լինի, ինքն ա կռվելու, պահել էլ լինի, ինքն ա պահելու», ֊ իշխողների պատկերացումները ժողովրդի մասին ամփոփել է գեներալը։
Սարոյանը հորոդրել է «սիրուն» քվեարկել այդ հարցի օգտին։
Իր ելույթում ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ նույնպես կողմ է քվեարկելու նախագծին․ «Սա հայոց բանակի մարտունակությունը բարձրացնող օրենքի նախագիծ է։ Որովհետև այն զինվորը, որի միտքն ազատ է այն մտահոգությունից, թե ինչ է լինելու իմ ընտանիքի հետ, թե ծնողներս, երեխաներս սոված կմնան, եթե ինձ մի բան պատահի, այդ զինվորի մարտունակությունը ավելի բարձր է լինելու․․․»։
Վերջինս նաև ընդգծել է, որ շատերն իրավացիորեն են ընդդիմանում այս նախագծին՝ ասելով, որ եթե բարձրաստիճան զինվորականները քիչ թալանեին բանակը, Հայաստանի բյուջեն կկարողանար փոխհատուցեր զոհվածներին։
«Այո՛, ճիշտ են ասում այդ քաղաքացիները, և մենք նաև էս պատճառով պետք է վճարենք այս 1000 դրամները, որովհետև որպես հասարակություն չենք կարողացել ստեղծել այնպիսի իշխանություն, որ լինի էֆեկտիվ։ Սա տուգանք է բոլորիս վրա», ֊ հայտարարել է Փաշինյանը։
Նախագծին դեմ է խոսել ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը՝ կոչ անելով չփորձել հիմնավորել, թե «սա լավ գաղափար է»։ Նա ընդգծել է, որ զինվորին պահելը պետության պարտականությունն է։
Մանուկյանը մատնանշել է այն ճանապարհները, որոնց միջոցով կարելի է այդ գումարը գտնել՝ չգանձելով այն քաղաքացիներից։ Մասնավորապես, պատգամավորն ասել է, որ Ազգային ժողովի դահլիճում պաշտոնապես 60 միլոնատեր կա, և դա սոված, աղքատ երկրում։
«Երկրում 40 տոկոս ստվերային տնտեսություն է, և 1 միլարդ դոլար չեն կարող բերել բյուջե», ֊ ասել է Մանուկյանը։
Պատգամավորն առաջարկել է նաև կրճատել բանակի գեներալների և ոստիկանության աշխատողների թիվն ու այդ գումարը տալ զինվորներին և նրանց ընտանիքներին։
«Դու ասում ես էդ 1000 դրամը չտաս, ա՜յ-ա՜յ-ա՜յ, ամոթ։ Եղբա՛յր, սա անբարոյականություն է․ ուրիշի 1000-ը ուզում ես, բայց քո միլիոնը պահում ես», ֊ հայտարարել է ՀԱԿ պատգամավորը։
Նա նաև անդրադարձել է Սեյրան Սարոյանի հայտարարություններին՝ նրան դիմելով նույն բառապաշարով, որով գեներալն էր ԱԺ ամբիոնից իրեն դիմել 2014 թվականի դեկտեմբերին, երբ Մանուկյանի վրա հարձակում էր եղել։
«Սերյան ջա՛ն, ախր դու զինվորական մարդ, գեներալ մարդ, կուլտուրական մարդ, կռված մարդ, ես ու Լյովը (նկատի ունի ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանին ֊ խմբ․) կարող ա ջհանդամը չիմանանք՝ բանակում ինչ ա կատարվում. դու չգիտե՞ս՝ ովքեր են գողացողները։ Եթե գիտես, աստված պիտի պատժի՞ էդ գողացողներին․․․ Ասենք, աստված կպատժի․ ախր, էդպես երկիր չեն կառուցում։ Տերտերը էդպես կարող է ասել, բախտ բացողը կարող է ասել», ֊ ասել է Մանուկյանը։

The second meeting of Armenian National Assembly’s current 4-day session saw a continuation of the discussion on a bill seeking to introduce a new tax with the purpose of increasing social benefits to the families of servicemen killed or seriously injured during active military duty. General Seyran Saroyan, a lawmaker with the Republican Party faction, voiced his support for Defense Minister Vigen Sargsyan’s project; opposition Armenian National Congress MP Aram Manukyan explained why his colleagues should vote against the bill; while Nikol Pashinyan, another oppositionist with the ANC, announced that he understood the public dismay over the proposal but was still going to vote in its favor.
Speaking from the parliament floor, Seyran Saroyan acknowledged that army officials were in fact plundering the military’s resources; he added, however, that “God will punish the plunderers.”
“God forbid we try and do some good for the people, everyone immediately starts talking about the looting, the plunder going on in the army and whatnot… Those who steal from the army will pay bitterly for it. I’d rather they be punished by God than a prosecutor. We all know we have a poor country; [those opposing the bill] suggest we pay the higher benefits from the state budget. How can we, if we don’t have such budgetary means? You are asking for something the state cannot give…
“Is [having to pay 1000 drams per month] really that big of a deal? Sargsyan Vigen is not going to take this money home. It’s shameful; Azeris are seeing all this…” the former army general insisted.
Saroyan went on to urge the bill’s protesters not to “smear dirt” on the army, arguing that Vigen Sargsyan’s plan was “quite simple and straightforward.”
“He is not saying he is going to buy this or that, or pen and paper for the army. We did our best not to overcomplicate the draft; we have 3 objectives – to pay compensation to the families of killed soldiers, to servicemen with first-degree disabilities, and to servicemen with second-degree disabilities.”
Commenting on the oppositionists’ claims that the country’s rich should be the ones contributing to the military budget, Saroyan added. “The rich won’t give anything if they have nothing to gain from the plan. The public have to finally realize that they have to take care of themselves; if there's war, they'll have to fight in it and they'll have to provide for their soldiers,” the general summed up.
ANC lawmaker Nikol Pashinyan, for his part, announced that he was going to vote for the bill since its adoption would raise the fighting efficiency of the Armenian army. “Because soldiers who do not have to worry about their parents’ and children’s fate if something were to happen to them have a higher fighting efficiency,” the MP claimed.
ANC lawmaker Aram Manukyan countered that it was the state’s obligation to provide for servicemen and offered several ideas for finding the necessary funds. The oppositionist, in particular, stated that as many as 60 lawmakers of the parliament of “impoverished Armenia” were officially registered millionaires. He then suggested that authorities should lay off police officers and army generals, and pay the saved money to soldiers and their families.
“You’re shaming people for not wanting to pay these 1000 drams… Brother, you are asking for someone else’s 1000 while saving your own million,” Manukyan said, addressing MP Saroyan.