Գեներալը գիտի՝ բանակում գողանում են, բայց հույսն աստծո պատիժն է
Ազգային ժողովում այսօր շարունակել են քննարկել «1000 դրամների նախագիծը», որով առաջարկվում է Հայաստանում յուրաքանչյուր աշխատողի աշխատավարձից ամսական 1000 դրամ հատկացնել բանակին։ ՀՀԿ֊ական պատագամավոր, գեներալ Սեյրան Սարոյանը պաշտպանել է ՊՆ նախարար Վիգեն Սարգսյանի դիրքորոշումը, ընդդիմադիր Արամ Մանուկյանը բացատրել է՝ ինչու պետք է դեմ քվեարկել այդ նախագծին, իսկ մեկ այլ ընդդիմադիր պատգամավոր՝ Նիկոլ Փաշինյանը, նշել է, որ հասկանում է օրինագծի դեմ բողոքող քաղաքացիներին՝  միևնույն ժամանակ հայտարարելով, թե կողմ է քվեարկելու նախագծին։
Իր ելույթում Սեյրան Սարոյանը հայտարարել է, որ բանակում գողանում են՝ նշելով, սակայն, որ գողացողներին «աստված կպատժի»։
«Հենց փորձեցինք ժողովրդի օգտին մի բան անենք՝ էլ գող կատու, էլ քյաչալ շուն, էլ՝ ով ինչ գողցավ բանակից, ամեն ինչի մասին խոսեցինք․․․ Բանակից ով ինչ գողցավ, կերավ, մեկ ա քթերից դուրս ա գալու․․․ ավելի լավ ա աստված պատժի, քանց թե դատախազը։ Մենք սաղս էլ գիտենք, որ մեր պետությունը քյասիբ պետություն ա։ Էսօր ասում ենք, թե պետական բյուջեն ինչի չի տալիս էդ փողերը։ Որ չունի, որտեղի՞ց տա։ Մարդուց բան ես ուզում, որը չունի...
1000 դրամն ի՞նչ ա․․․ հաշվեք, որ ամեն մի հայ մտել ա եկեղեցի ու իրա էրեխեքի համար 2 հատ մոմ ա վառել։ Սարգսյան Վիգենն էդ փողերը իրանց տուն չի տանելու։ Ամոթ է, էսի սաղ ադրբեջանցիք էլ են նայում», ֊ Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտարարել է Սարոյանը։
Նա հորդորել է «ցեխ չշպրտել» բանակի վրա։ Ըստ գեներալի՝ Վիգեն Սարգսյանի բերած օրենքը շատ պարզ է․ «Չի ասում, որ բանակի համար էս ենք առնելու, էն ենք առնելու, կամ գրիչ ու թուղթ ենք առնելու։ Նենց չենք արել, որ խճճենք էս օրենքը։ 3 խնդիր ենք կատարելու՝ զոհվածի ընտանիքին, առաջին և երկրորդ կարգի հաշմանդամներին »։
Սեյրան Սարոյանը նաև անդրադարձել է օրինագծի դեմ բողոքողների այն պնդումներին, թե բանակին հարուստները պետք է գումար հատկացնեն։
«Հարուստը ոչ մի բան չի տա, եթե իրան շահ չեղավ, էս ժողովուրդը պիտի հասակընա, որ ինքն ա իրան պահելու։ Պատերազմ էլ լինի, ինքն ա կռվելու, պահել էլ լինի, ինքն ա պահելու», ֊ իշխողների պատկերացումները ժողովրդի մասին ամփոփել է գեներալը։
Սարոյանը հորոդրել է «սիրուն» քվեարկել այդ հարցի օգտին։
Իր ելույթում ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ նույնպես կողմ է քվեարկելու նախագծին․ «Սա հայոց բանակի մարտունակությունը բարձրացնող օրենքի նախագիծ է։ Որովհետև այն զինվորը, որի միտքն ազատ է այն մտահոգությունից, թե ինչ է լինելու իմ ընտանիքի հետ, թե ծնողներս, երեխաներս սոված կմնան, եթե ինձ մի բան պատահի, այդ զինվորի մարտունակությունը ավելի բարձր է լինելու․․․»։
Վերջինս նաև ընդգծել է, որ շատերն իրավացիորեն են ընդդիմանում այս նախագծին՝ ասելով, որ եթե բարձրաստիճան զինվորականները քիչ թալանեին բանակը, Հայաստանի բյուջեն կկարողանար փոխհատուցեր զոհվածներին։
«Այո՛, ճիշտ են ասում այդ քաղաքացիները, և մենք նաև էս պատճառով պետք է վճարենք այս 1000 դրամները, որովհետև որպես հասարակություն չենք կարողացել ստեղծել այնպիսի իշխանություն, որ լինի էֆեկտիվ։ Սա տուգանք է բոլորիս վրա», ֊ հայտարարել է Փաշինյանը։
Նախագծին դեմ է խոսել ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը՝ կոչ անելով չփորձել հիմնավորել, թե «սա լավ գաղափար է»։ Նա ընդգծել է, որ զինվորին պահելը պետության պարտականությունն է։
Մանուկյանը մատնանշել է այն ճանապարհները, որոնց միջոցով կարելի է այդ գումարը գտնել՝ չգանձելով այն քաղաքացիներից։ Մասնավորապես, պատգամավորն ասել է, որ Ազգային ժողովի դահլիճում պաշտոնապես 60 միլոնատեր կա, և դա սոված, աղքատ երկրում։
«Երկրում 40 տոկոս ստվերային տնտեսություն է, և 1 միլարդ դոլար չեն կարող բերել բյուջե», ֊ ասել է Մանուկյանը։
Պատգամավորն առաջարկել է նաև կրճատել բանակի գեներալների և ոստիկանության աշխատողների թիվն ու այդ գումարը տալ զինվորներին և նրանց ընտանիքներին։
«Դու ասում ես էդ 1000 դրամը չտաս, ա՜յ-ա՜յ-ա՜յ, ամոթ։ Եղբա՛յր, սա անբարոյականություն է․ ուրիշի 1000-ը ուզում ես, բայց քո միլիոնը պահում ես», ֊ հայտարարել է ՀԱԿ պատգամավորը։
Նա նաև անդրադարձել է Սեյրան Սարոյանի հայտարարություններին՝ նրան դիմելով նույն բառապաշարով, որով գեներալն էր ԱԺ ամբիոնից իրեն դիմել 2014 թվականի դեկտեմբերին, երբ Մանուկյանի վրա հարձակում էր եղել։
«Սերյան ջա՛ն, ախր դու զինվորական մարդ, գեներալ մարդ, կուլտուրական մարդ, կռված մարդ, ես ու Լյովը (նկատի ունի ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանին ֊ խմբ․) կարող ա ջհանդամը չիմանանք՝ բանակում ինչ ա կատարվում. դու չգիտե՞ս՝ ովքեր են գողացողները։ Եթե գիտես, աստված պիտի պատժի՞ էդ գողացողներին․․․ Ասենք, աստված կպատժի․ ախր, էդպես երկիր չեն կառուցում։ Տերտերը էդպես կարող է ասել, բախտ բացողը կարող է ասել», ֊ ասել է Մանուկյանը։

Генерал-депутат уповает на божью кару за воровство в армянской армии
Во вторник, 15 ноября, в парламенте Армении продолжалось обсуждение «Проекта 1000 драмов», в котором предлагается ежемесячно удерживать с зарплаты каждого трудящегося по 1000 драмов (более $2) на нужды армии. Депутат от правящей Республиканской партии Армении, генерал Сейран Сароян поддержал позицию министра обороны, оппозиционер Арам Манукян объяснил, почему нужно голосовать против проекта. Другой член оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» Никол Пашинян с пониманием отнесся к противникам, при этом отметил, что проголосует за проект.
Республиканец Сароян признал наличие воровства в армии, выразив уверенность, что воров «накажет бог».
«Как только мы попытались сделать что-то во благо народа, тут же стали говорить о воровстве, кто что украл из армии. Поговорили уже обо всем... кто что украл, съел, ему это с рук все равно не сойдет. Лучше пусть бог накажет, чем прокурор. Все мы знаем, что государство у нас бедное. Сегодня мы спрашиваем, почему эти деньги не выделяют из госбюджета. Откуда, если их нет?
Что такое 1000 драмов? Считайте, что каждый армянин пошел в церковь и поставил по 2 свечи за здравие своих детей. Саргсян Виген эти деньги не в дом свой отнесет. Стыдно, за всем этим и азербайджанцы наблюдают», - заявил депутат, призвав не бросать грязью в армию.
Проект, внесенный министром в парламент, генералу понятен: «В нем не говорится, что купим для армии то да се, или ручку с бумагой. Мы не пытались запутать. Будут решены 3 задачи: семьям погибших военнослужащих, инвалидам первой и второй групп».
Сароян прокомментировал высказывания противников законопроекта о том, что выделять деньги армии должны богачи.
«Богач ничего не даст, не имея выгоды. Этот народ должен понимать, что содержать он будет себя сам. А в случае войны пойдет воевать», - так генерал подытожил представления властей о народе.
Голосовать Сароян призвал «красиво».
Свое решение поддержать проект оппозиционер Никол Пашинян объяснил так: «Этот проект закона поднимет боеспособность армянской армии, потому что поднимется боеспособность солдата, который не будет думать о том, что его родители и дети останутся голодными, случись с ним что-то».
Также Пашинян солидарен с противниками проекта, по словам которых, компенсации выплачивались бы из госбюджета, если бы высокопоставленные военные грабили меньше. «Да, эти граждане правы, и мы должны платить 1000 драмов потому, что, как общество, не сумели создать эффективную власть. Это наш общий штраф».
Секретарь фракции АНК Арам Манукян выступил против законопроекта, подчеркнув, что содержание солдат – обязанность государства.
Манукян рассказал, как можно найти деньги, не собирая денег с граждан. В частности, парламентарий заявил, что официально в Национальном Собрании 60 миллионеров, и это в голодной, нищей стране.
«У нас 40-процентная теневая экономика, и в бюджет не могут принести 1 миллиард долларов», - заявил Манукян. И предложил сократить число генералов в армии и сотрудников полиции, а образовавшуюся в результате сумму предоставить солдатам и их семьям. «Ты говоришь «ай ай ай, если не дашь эту 1000 драмов». Это аморально: хочешь чужую тысячу, а свой миллион оставляешь себе».
Секретарь фракции «Армянский национальный конгресс» прокомментировал заявления Сарояна в стиле, в каком генерал обратился к Манукяну в декабре 2014 года. Тогда оппозиционер подвергся нападению и избиению со стороны неизвестных.
«Сейран джан, ты человек военный, генерал, культурный человек, воевал, мы с Левой , может, и не знаем, что творится в армии. Ты не знаешь, кто ворует? Если знаешь, что бог их накажет... даже если и так, но страну так не построишь. Так могут говорить священник или гадалка», - сказал депутат.