Բանտում 7 անչափահաս զրկված է կրթություն ստանալու իրավունքից
«Աբովյան» ՔԿՀ֊ում կա 7 կալանավորված կամ դատապարտված անչափահաս, որոնք մեկ տարի է զրկված են կրթություն ստանալու իրավունքից։ Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» կայացած քննարկման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱՆ ՔԿՀ-ներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի անդամ Զառա Հովհաննիսյանը։
«Գոյություն ունի «Հանրակրթության մասին» օրենք, որտեղ գրված է, որ Հայաստանում 12֊ամյա կրթությունը պարտադիր է և անվճար։ Մենք դիմել ենք վարչություն և ստացել պատասխան, որ խնդիրը լուծելու ուղղությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում։ Պատճառն այն է, որ կրթություն ապահովող կառույցի հետ պայմանագիրը խզվել է, նոր պայմանագրի ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում։ Եթե մենք նստենք և սպասենք այդ պայմանագրի իրագործմանը, կարող է ևս մեկ տարի ձգձգվել։ Այդ խնդրով դիտորդների խումբն անհանգստացած է և կարծում է, որ հարցն անհապաղ պետք է լուծվի»,֊ ասել է Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ կալանավայրում գտնվող անչափահասները 9֊րդ, 10֊րդ դասարանի աշակերտներ են։ Կրթություն ստանալու իրավունքը ոտնահարելու համար նրանք կարող են ՄԻԵԴ դիմել և իրենց օգտին կայացած վճիռ ստանալ։

Семеро несовершеннолетних лишены права на образование в армянской тюрьме
В уголовно-исполнительном учреждении «Абовян» содержатся семеро арестованных или осужденных несовершеннолетних, которые уже год лишены права на образование. Об этом на пресс-конференции во вторник, 20 марта, заявила член группы общественных наблюдателей, осуществляющей общественный контроль в УИУ при Минюсте Армении, Зара Ованисян.
«Существует закон об общем образовании, в котором говорится, что 12-летнее образование в Армении обязательно и бесплатно. Мы обратились в Управление и получили ответ о том, что для решения проблемы принимаются меры. Дело в том, что договор с обеспечивающей образование структурой был расторгнут, работают над новым договором. Его исполнение может длиться еще год. Группа наблюдателей обеспокоена этим вопросом и считает, что его нужно решать немедленно», - заявила Ованисян.
Содержащиеся в тюрьме несовершеннолетние — ученики 9-10 классов, говорит правозащитница. Они могут обратиться в Евросуд по правам человека по вопросу нарушения права на образование и выиграть.