Հայաստանն այլևս Թուրքիայի թշնամին չէ
Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհուրդը հաստատել է Ազգային անվտանգության փաստաթղթում տեղի ունեցած փոփոխությունների փաստը, ըստ որի` Հայաստանը հանվել է Թուրքիայի համար «մեծ վտանգ ներկայացնող» երկրների ցուցակից: Փոխարենը` ցուցակում ընդգրկվել է Իսրայելը:
Փաստաթղթում տեղի ունեցած փոփոխությունից հետո «մեծ վտանգ ներկայացնող» երկրների ցուցակից հանվել են նաև Իրանը, Սիրիան, Վրաստանն ու Բուլղարիան:
Ցուցակում Իսրայելի ընդգրկումը բացատրվել է նրանով, որ Իսրայելին մեղադրում են ամբողջ տարածաշրջանում ռազմական իրավիճակ ստեղծելու մեջ:
Փաստաթղթում վտանգների շարքին ավելացրել են նաև գլոբալ տաքացումն ու օն-լայն ահաբեկչությունը:
Ազգային անվտանգության այս փաստաթուղթն անվանում են նաև «Կարմիր գիրք», որը տեղեկացնում է հարևան երկրների նկատմամբ Թուրքիայի վարած քաղաքականության մասին և թարմացվում է հինգ տարին մեկ:
Նշենք, որ Թուրքիայի և Իսրայելի հարաբերությունները կտրուկ սրվել են հատկապես վերջին ամիսներին: Վերջերս Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ չի մասնակցելու Աթենքում կլիմայական փոփոխություններին նվիրված համաժողովին, եթե այնտեղ լինի Իսրայելի իր գործընկեր Բենջամին Նեթանյահուն:

Last week, Turkey’s National Security Council (MGK) approved changes in its National Security document, removing Armenia from, and adding Israel to the list of countries that pose a “major threat” to Turkey, reports The Armenian Weekly.
Iran, Syria, Georgia, and Bulgaria were also removed from the “major threat” list.
In addition to referring to it as a threat, the document accuses Israel of driving the entire region into an arms race.
Other threats that were added to the list are global warming and online terror.
The document, also referred to as “The Red Book,” informs the country’s policy towards its neighbors, and is generally revised every five years.
The relations between Turkey and Israel have deteriorated in recent months. Most recently, Turkish Prime Minister Erdogan said he would boycott a climate conference in Athens if Israel’s Prime Minister Benjamin Netanyahu attends.