Հայաստանն այլևս Թուրքիայի թշնամին չէ
Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհուրդը հաստատել է Ազգային անվտանգության փաստաթղթում տեղի ունեցած փոփոխությունների փաստը, ըստ որի` Հայաստանը հանվել է Թուրքիայի համար «մեծ վտանգ ներկայացնող» երկրների ցուցակից: Փոխարենը` ցուցակում ընդգրկվել է Իսրայելը:
Փաստաթղթում տեղի ունեցած փոփոխությունից հետո «մեծ վտանգ ներկայացնող» երկրների ցուցակից հանվել են նաև Իրանը, Սիրիան, Վրաստանն ու Բուլղարիան:
Ցուցակում Իսրայելի ընդգրկումը բացատրվել է նրանով, որ Իսրայելին մեղադրում են ամբողջ տարածաշրջանում ռազմական իրավիճակ ստեղծելու մեջ:
Փաստաթղթում վտանգների շարքին ավելացրել են նաև գլոբալ տաքացումն ու օն-լայն ահաբեկչությունը:
Ազգային անվտանգության այս փաստաթուղթն անվանում են նաև «Կարմիր գիրք», որը տեղեկացնում է հարևան երկրների նկատմամբ Թուրքիայի վարած քաղաքականության մասին և թարմացվում է հինգ տարին մեկ:
Նշենք, որ Թուրքիայի և Իսրայելի հարաբերությունները կտրուկ սրվել են հատկապես վերջին ամիսներին: Վերջերս Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ չի մասնակցելու Աթենքում կլիմայական փոփոխություններին նվիրված համաժողովին, եթե այնտեղ լինի Իսրայելի իր գործընկեր Բենջամին Նեթանյահուն:

Анкара поменяла Израиль на Армению
Совет национальной безопасности Турции утвердил изменения, вошедшие в документ Национальной безопасности, согласно которым Армения была удалена из списка стран, «представляющих большую угрозу» Турции.
После изменений из списка были исключены также Иран, Сирия, Грузия и Болгария.
Включение Израиля в список объясняется тем, что эта страна обвиняется в создании военной ситуации во всем регионе.
В числе опасностей в документе отмечены также глобальное потепление и онлайн-терроризм.
Этот документ национальной безопасности называют также «Красной книгой», сообщающей о политике Турции в отношении других стран. Обновляется «книга» раз в пять лет.
Отметим, что отношения между Турцией и Израилем резко обострились, особенно в течение последних месяцев. Недавно премьер Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что не примет участия в форуме в Афинах, посвященном климатическим изменениям, если здесь же будет находиться его израильский коллега Бенджамин Нетаньяху.