Ընդդիմությունը հանրահավաքին «կամփոփի» Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման երրորդ տարին
«Եթե ապրիլի 8-ի հանրահավաքը լինի նույնքան մարդաշատ, որքան այսօրվա ասուլիսը, մենք հաղթելու ենք» բառերով լրագրողների հետ հանդիպումը սկսեց Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
Ըստ նրա` Կոնգրեսի գալիք հանրահավաքն ունի հետաքրքիր յուրահատկություն. այն պատահաբար համընկնում է Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման երրորդ տարվա ավարտի հետ, «ուստի` այն կարելի է համարել այդ տարիների ամփոփման յուրահատուկ մի հնարավորություն»:
«Հայոց պետականության, ժողովրդի համար երեք առանցքային բնագավառներում` երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման, արտաքին քաղաքական դիրքերի ամրության, երկրում ժողովրդավարական ազատությունների առումով Սերժ Սարգսյանի կառավարումը կարելի է որակել ուղղակի աղետալի», - ասել է Զուրաբյանը: Նա, մասնավորապես, նշել է, որ սոցիալ-տնտեսական բնագավառում Հայաստանն այն բացառիկ երկրներից է, որը երեք տարիների ընթացքում արձանագրել է ՀՆԱ-ի 5% անկում, «ամբողջ աշխարհում միջին հաշվով եղել է աճ»:
Զուրաբյանը հերթական անգամ անդրադարձել է նաև Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած «ֆուտբոլային դիվանագիտությանը»` այն որակելով «կործանված»:
«Բայց նաև ավելի ծանր կորուստներ ենք ունեցել ղարաբաղյան ճակատում: Նրա դիվանագիտության արդյունքում Եվրոպայի Խորհրդի  2008 թվականի հուլիսի 24-ին ընդունվեց 1614 բանաձևը, ԵԱՀԿ-ի 2009 աթենքյան և 2010 թվականի Աստանայի որոշումները, 2010 թվականի մայիսի 20-ին ընդունված Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևը, 2011 թվականի մարտի 24-ին հրապարակված «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դաշտային գնահատման առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարակից Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում» զեկույցը` բոլոր այս փասթաթղթերը վկայում են, որ մենք ուղղակի պարտվում ենք ղարաբաղյան և դիվանագիտության ճակատում, քանի որ այդ փասթաթղթերում աստիճանաբար տեղ են գտնում աննպաստ արտահայտություններ, որոնք, ըստ էության, հաստատում են Ադրբեջանի մոտեցումները ԼՂՀ հակամարտության վերաբերյալ և կանխորոշում են Ղարաբաղի կարգավիճակը Ադրբեջանի կազմում», - հայտարարել է Լևոն Զուրաբյանը:
ՀԱԿ համակարգողը նաև նշել է, որ քաղբանտարկյալները շարունակում են պահվել բանտերում. «Մեկ, երկու, երեք հոգու բաց թողնելը ոչ մի նշանակություն չունի: Քաղբանտարկյալներ կամ կան երկրում, կամ չկան»:
Ամփոփելով իր խոսքը` Զուրաբյանը հայտարարել է. «Մենք գործ ունենք կատարելապես ձախողված մի իշխանության հետ, որը որևէ բնագավառում ոչինչ չի կարողացել տալ սեփական ժողովրդին և չունի իր պաշտոնավարության շարունակության համար որևէ արդարացում»: Այս համատեքստում ՀԱԿ-ը կոչ է անում հայ հասարակությանը հավաքվել և «արժանի գնահատական տալ սնանկ ռեժիմին»:

Оппозиционер не нашел ничего светлого за 3 года правления Сержа Саргсяна
«Если митинг 8 апреля будет столь же многолюден, как сегодняшняя пресс-конференция, мы победим». Такими словами начал встречу с журналистами координатор Армянского национального конгресса Левон Зурабян.
В следующем митинге оппозиции оппозиционер видит «интересную специфику»: он совпадает с окончанием третьего года правления Сержа Саргсяна, «поэтому его можно считать возможностью подвести итог этих лет».
«С точки зрения трех основных для народа сферах - социально-экономическое развитие страны, прочность позиций во внешней политике и наличие демократических свобод – правление Сержа Саргсяна можно назвать просто трагическим», - сказал он. Зурабян, в частности, отметил, что в социально-экономической сфере Армения входит в число исключительных стран, зафиксировавших 5%-ый спад ВВП, при этом «во всем мире в среднем зафиксирован рост».
Координатор АНК в очередной раз вспомнил об инициированной Сержем Саргсяном «футбольной дипломатии», назвав ее провальной.
«Но еще более тяжелые потери мы понесли на карабахском фронте. В результате его дипломатии 24 июля 2008 года СЕ принял резолюцию 1614, в 2009 ОБСЕ приняло афинское решение, 2010-ом было принято решение в Астане, 20 мая 2010 года Европарламент принял резолюцию, 24 марта 2011 года был опубликован доклад «Полевая оценочная миссия Минской группы ОБСЕ на оккупированных территориях Азербайджана, примыкающих к Нагорному Карабаху» – все эти документы свидетельствуют о том, что мы просто проигрываем на карабахском и дипломатическом фронтах, так как в этих документах постепенно начинают находить место неблагоприятные выражения, которые, по сути, подтверждают подходы Азербайджана относительно карабахского конфликта и предопределяют статус Карабаха в составе Азербайджана».
Зурабян также отметил, что в тюрьмах продолжают оставаться политзаключенные: «Освобождение одного, двоих или троих человек не имеет никакого значения. Либо в стране есть политзаключенные, либо их нет».
В заключение представитель оппозиции заявил: «Мы имеем дело с властями, потерпевшими фиаско. Им ни в одной из сфер не удалось что-либо дать своему народу, у них нет какого-либо оправдания для того, чтобы продолжать пребывать у власти».
В этом контексте АНК призывает армянское общество собраться и «дать несостоятельному режиму достойный ответ».