Վերջի սկիզբ, թե՞ մեկնարկի ավարտ. Wikileaks-ը` 2009-ի Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին մասին
WikiLeaks կազմակերպության պաշտոնական կայքում մայիսի 15-ի ամսաթվով փաստաթուղթ է հրապարակվել, որը Թուրքիայում ԱՄՆ-ը դեսպանատունը ԱՄՆ Պետդեպ է ուղարկել 2009 թվականի սեպտեմբերի 9-ին:
Գաղտնի փաստաթուղթը վերաբերում է այն ժամանակ ԱՄՆ Պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Թինա Քեյդենաուի` սեպտեմբերի 3-4-ին Թուրքիա կատարած այցին, որի ընթացքում նա հանդիպել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարության պաշտոնյաների հետ և այլ հարցերի թվում քննարկել է հայ-թուրքական հարաբերությունների խնդիրը:
Ամերիկյան պաշտոնյայի հետ հանդիպման ընթացքում Թուրքիայի արտաքին գործերի փոխնախարար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն հայտնել է Քեյդենաուին, որ Անկարան հակված է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, և որ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը վերաբերող արձանագրությունների ստորագրումը երկու կողմերի համար էլ դրական խթան է հանդիսանում հետագա հարաբերությունների կառուցման համար: Խոստովանելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը միանգամայն այլ խնդիր է, Սինիրլիօղլուն միաժամանակ շեշտել է այն հանգամանքը, որ Թուրքիան նույնպես ցանկանում է առաջընթաց տեսնել ղարաբաղյան հիմնահարցում: Սինիրլիօղլուն նաև կանխատեսել է, որԱրձանագրությունների քննարկումը խիստ բանավեճերի առիթ կդառնա խորհրդարանում:
Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով զբաղվող ԱԳՆ-ի կողմից նշանակված փոխնախարարի օգնական Ունալ Չևիկոզը Քեյդենաուի հետ առանձնազրույցում ասել է, որ Թուրքիան գոհ է այն հանգամանքից, ինչպես է արձագանքում տվյալ գործընթացին մամուլը, ինչպես նաև շնորհակալություն հայտնել ԱՄՆ-ին ադրբեջանցիների հետ աշխատանքի ընթացքում օգնություն ցուցաբերելու համար: «Թուրքիան հույս ունի, որ սա ավելի շատ վերջի սկիզբն է, քան մեկնարկի ավարտը»,- Չևիկոզը ընդգծել է, որ շատ բան կախված կլինի նրանից, թե ինչպես կզարգանան հետագա գործողությունները, այդ թվում`Մինսկի խմբի շրջանակներում կազմակերպվող Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը Քիշնևում, ինչպես նաև Հայաստանի նախագահի այցը Թուրքիա ֆուտբոլի Աշխարհի գավաթի Թուրքիա-Հայաստան հանդիպման շրջանակներում:
Քեյդենաուն ողջունել է Հայաստանի հետ հարաբորությունների կարգավորման հարցում Թուրքիայի կողմից ցուցաբերած խիզախությունը:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն հասկանում է` թեև երկու հիմնախնդիրները տարբեր հարթությունների վրա են գտնվում, Թուրքիայի համար, այդուհանդերձ, կարևոր է ԼՂ-ի հարցում առաջընթաց տեսնելու հարցը: Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակում է ջանքեր գործադրել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրների լուծումը փնտրելու ուղղությամբ և որպես դրա վկայություն նշել է դեսպան Բրադտկեի նշանակումը Մինսկի խմբում` ամերիկացի համանախագահի պաշտոնում:
Սինիրլիօղլուն ողջունել է այս հայտարարությունը և ասել, որ Թուրքիան ցանկանում է ավելի սերտորեն համագործակցել դեսպան Բրադտկեի հետ:
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ-ը Պետդեպի փաստաթղթում նշվում է, որ Թուրքիայի ընդդիմադիր Հանրապետական ժողովրդական և Ազգային շարժում կուսակցությունների առաջատար ներկայացուցիչները հայտնել են Քեյդենաուին, որ ընդդիմադիր կուսակցությունները կմերժեն արձանագրությունների վավերացումը, եթե «Հայաստանը չխոստանա իր զորքերը դուրս բերել Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներից»:

Чего наобещала Анкара Вашингтону. Викиликс рассекретил документ об Армении
Cайте WikiLeaks опубликовал засекреченный документ, который был отправлен в Госдеп из посольства США в Турции 9 сентрябя 2009 года.
Документ посвящен визиту заместителя помощника Госсекретаря США Тины Кейденау в Турцию 3-4 сентября, в ходе которого она встречалась с представителями МИД и, в частности, обсуждала вопрос армяно-турецких отношений.
В ходе встречи с американским чиновником замминистра иностранных дел Турции Феридун Синирлиоглу сообщил Кейденау о стремлении наладить отношения с Арменией и заявил, что подписание протоколов об утверждении дипотношений между Арменией и Турцией является положительным для обеих сторон с точки зрения дальнейшего развития отношений.
Признав, что вопрос Нагорного Карабаха является совершенно иной проблемой, Синирлиоглу, тем не менее, добавил, что Турция также желает видеть прогресс в карабахском процессе. По его тогдашним прогнозам, обсуждение протоколов «станет предметом споров в турецком парламенте».
Помощник замминистра по вопросам налаживания отношений с Арменией Унал Чевикоз заявил в приватной беседе с Кейденау, что Турция довольна тем, как этот процес освещается в прессе, а также выразил благодарность США за помощь, оказанную в вопросе сотрудничества с азербайджанцами.
«Турция надеется, что это больше начало конца, чем конец начала», - сказал он. Чевикоз подчеркнул, что многое будет зависеть от дальнейшего развития событий, в том числе от результатов встречи президентов Армении и Азербайджана в Кишиневе, а также от визита президента Армении в Турцию на футбольный матч между двумя сборными.
Кейденау «одобрила отвагу, проявленную Турцией в вопросе налаживания отношений с Арменией».
По ее словам, США понимают, что хотя два этих вопроса находятся на разных плоскостях, для Турции, тем не менее, важен прогресс в процессе карабахского урегулирования. Она подчеркнула также, что Соединенные Штаты продолжают искать пути решения карабахского конфликта, а в качестве доказательства своих слов она напомнила о назначении посла Брадтке американским сопредседателем в Минской группе ОБСЕ.
Синирлиоглу, в свою очередь, одобрил это заявление, сказав, что Турция жаждет более тесного сотрудничества с Брадтке.
В то же время, в документе Госдепа США говорится, что представители оппозиционных турецких партий «Республиканская народная» и «Национальное движение» сообщили Кейденау, что оппозиционные партии проголосуют за ратификацию протоколов, если «Армения не пообещает вывести свои войска с окуппированных территорий Азербайджана».