Քաղաքացին խոսեց մարդու իրավունքներից, վարչապետն ու օմբուդսմենը վատ վիճակում հայտնվեցին․ «Հրապարակ»
Երեկ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի կազմակերպած համաժողովի ժամանակ քաղաքացի Մյասնիկ Պատվականյանն անհարմար վիճակի մեջ է դրել ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին և օմբուդսմենին, գրում է «Հրապարակ» օրաթերթը։
Համաժողովին ներկայացվող տնտեսական զեկույցի ընթացքում Պատվականյանը մտել է դահլիճ, ու, բոլորի համար անսպասելի, սկսել է խոսել Հայաստանում մարդու իրավունքների վատթար վիճակի մասին, թեև մինչ դա օմբուդսմենը դրական է ներկայացրել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում պետական գերատեսչությունների աշխատանքը։
Կարեն Անդրեասյանը փորձել է խլացնել Պատվականյանին՝ խոսափողով ավելի բարձր շարունակելով իր ելույթը։
«Վարչապետը, անակնկալի եկած, չռված աչքերով լսում էր քաղաքացուն։ ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը սկզբում փորձեց քաղաքացու վրդովմունքից կռահել նրա ասածը, իսկ հետո դիմեց կողքին նստած կնոջ օգնությանը։ Տղամարդը շարունակում էր ՄԻՊ֊ի անգործությանն ուղղված ընդդիմախոսությունը, Անդրեասյանն ու վարչապետն աջ ու ձախ էին նայում՝ օգնություն կանչող հայացքներով։ Դե իհարկե, եթե չլինեին միջազգային կառույցների ներկայացուցիչները, քաղաքացին մեկ վայրկյանից բռնի ուժով դուրս կվռնդվեր սրահից, բայց հյուրերի ներկայությունն ստիպեց համբերատար լսել», ֊ գրում է «Հրապարակի» լրագրող Գայանե Սարիբեկյանը։
Կարեն Անդրեասյանը հյուրերի մոտ արդարացել է, թե ինքը լսել է նրան բազմիցս, ու նրա սրահ ներխուժելն էլ արդեն ՀՀ֊ում մարդու իրավունքների ազատության վկայությունն է։
«Եվ ահա, այս դիտարկումից վայրկյաններ անց, քաղաքացու հեռանալուց հետո, դուռը ներսից կողպեցին։ Սակայն միջադեպի ամենազավեշտալի հատվածը տեղի ունեցավ վերջում։ Երբ Պատվականյանն իր մշտական դժգոհություններն էր հնչեցնում, թե ՄԻՊ գրասենյակներն անգործության են մատնված, իր բողոքներին պատշաճ ընթացք չեն տալիս, ՄԻՊ աշխատակցուհին ականջիս փսփսած, թե նա Աղի հանքի հոգեբուժարանում հաշվառված է։ Զարմանքս, թե ինչպես է իմացել այս համաժողովի մասին ու եկել, աշխատակցուհին ոգևորված փարատեց՝ մանրամասնելով, թե նա ամեն ինչից տեղյակ է ու գիտի բոլոր միջոցառումների մասին», ֊ գրում է Սարիբեկյանը։

Гражданина, заявившего о нарушении прав человека в Армении, назвали душевнобольным. «Грапарак»
10 декабря в ходе организованного Омбудсменом Армении Кареном Андреасяном съезда гражданин Мясник Патваканян поставил в неудобное положение премьера Овика Абрамян и организатора мероприятия, пишет газета «Грапарак».
Патваканян вошел в зал во время представления экономического доклада и неожиданно для всех начал говорить о ситуации с правами человека в стране. До его прибытия Андреасян дал положительную оценку работе госведомств в этой сфере.
Омбудсмен пытался заглушить мужчину, начав выступать громче прежнего.
«Удивленный премьер слушал гражданина, вытаращив глаза. Поначалу посол США Джон Хефферн пытался угадать смысл слов по возмущению гражданина, затем обратился за помощью к сидящей рядом женщине. Патваканян продолжал оппонировать, говоря о бездействии Защитника прав человека. Андреасян и премьер смотрели по сторонам взывающими о помощи глазами. Конечно, не будь представителей международных структур, гражданина уже через секунду силой бы устранили из зала, но присутствие гостей заставило быть долготерпеливыми», - пишет корреспондент издания Гаяне Сарибекян.
Омбудсмен оправдывался перед гостями, мол, неоднократно выслушивал гражданина, а его проникновение в помещение свидетельствует о свободе прав человека в Армении.
«Сразу после этого наблюдения и ухода гражданина, дверь закрыли изнутри. Однако самое смешное случилось к концу инцидента. Когда Патваканян заявлял о своем недовольстве работой офисов структуры, говорил, что его жалобы не рассматриваются, сотрудница офиса Омбудсмена нашеплата мне, что мужчина стоит на учете в психиатрической клинике. Мое удивление тем, как он узнал о съезде и пришел, сотрудница возбужденно рассеяла, сообщив, что он в курсе всего и знает обо всех мероприятиях», - пишет журналист.